Edirne 37°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İşte ETUS’un yeni minibüsleri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İşte ETUS’un yeni minibüsleri 8.2.2020 - 11:54:58
Edirne’de toplu ulaşımında “düztaban” da denilen alçak tabanlı yeni model 2 minibüs trafiğe çıkmaya hazırlanıyor. Yeni minibüsler 17 oturaklı ve 3 ayakta olmak üzere toplam 20 kişilik olacak ve bu yeni model minibüsler, kentin kuzey ve güney akslarında ulaşıma dahil olacak. Deneme amaçlı yapılacak bu uygulamadan memnun kalınması halinde ise bu tip minibüslerin sayısı artacak.İşte ETUS’un yeni minibüsleri

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında toplanan dünkü Edirne Belediye Meclisi’nde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ne (ETUS) 2 yeni model araç alındığı ortaya çıktı. Araçların trafiğe çıkması için mecliste yapılan oylamadan önce konuşan Başkan Gürkan, bu araçların deneme amaçlı olduğunu, şehrin güney ve kuzey istikametlerinde taşımacılık yapacağını söyledi.  20 yolcu kapasiteli minibüslerin, 17 oturaklı ve 3 ayakta yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Gürkan, “Avrupa ve birçok ülkede düztaban dediğimiz yani alçak tabanlı, başından sonuna kadar kotu değişmeyen, taban kotunda olan dümdüz olan araçlar var. Bu araçlar yerli bir firma tarafından denenmeye başlandı. Bu araçların kapasitesi de tipi de 17+ 3. Yani 17 oturak ve 3 ayakta şeklinde. Bizim Edirne’mizin yapısal özelliğinden dolayı, toplu ulaşım hatlarımız batı-doğu, doğu-batı aksında çalışıyor. Yıldırım - Fakülte, Fakülte - Yıldırım hattında. Oysa şehrin kuzey ve güney genişlemesi de yeterince oluştu. Dolayısıyla şehri dikey eksenli kesen hatlarımız yok. Son yaptığımız çalışmada ulaşım danışmanlığımızı yapan firmamız bu hatları da önerdi. Bizim ön gürümüz de vardı. Toplu ulaşım firmasından rica ettim. 2 tane düztabanlı araçlardan alındı. Ön deneme olarak başlayacak” dedi.

“ETUS aracının arka tarafı basık”

Ulaşım sisteminde kullanılan ETUS minibüslerinin arka kısmında bulunan boş alanda kot farkının düşük olmasından dolayı psikoloji etkileri olduğunu söyleyen Gürkan, vatandaşın nefes almakta sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Gürkan, “Mevcut sistemde kullanılan minibüslerin projeleri çiziliyor. Sanayi Bakanlığı’nda onaylandıktan sonra üretime geçiyor. Trafik tescilleri yapılıyor ve çalışmaya başlıyor. Araçlarımızın ruhsatları 26 oturak, 33 ayakta toplam 59 kişi. Ama araçların yapımında ya da projesinde ön kapıdan giriyorsunuz, iki basamakla orta koridora çıkıyorsunuz. 2+2, 4 koltuk var. Arka tarafa ilerlediğinizde engellilerin rahat inebilmesi için arka kapının orada kaldırım seviyesinde büyük bir boşluk var araçta. Oradan engelli rampası açılıyor. Yani aracın engelliler için ayrılan bölümle diğer yolcular için ayrılan bölümde 50-60 santim kadar kot farkı var. Bu araçlara vatandaşlar binince, arka kısımdaki boş alana gitmediği için araç koridorunda birikmeler başlıyor. Kot farkı olduğu için basık oluyor ve psikolojik etkisinden ötürü vatandaş bu alanı tercih etmiyor. Bu araçların kapasitesini düşürüyor, hem de rahatsız bir yolculuk yapmalarına neden oluyor. Balık istifi muhabbeti de buradan çıkıyor. Bu arabayı tasarlayanlar, hesabını yapanlar 59 kişilik ruhsat vermişler” dedi. Oylamaya sunulan madde oy birliği ile kabul edilirken, araçların trafiğe ne zaman çıkacağı henüz açıklanmadı. Kaynak: Ercan BİTTİ 1478 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gurbetçilerin yolculuğu başladı Gurbetçilerin yolculuğu başladı 29.7.2021
MHP Edirne Teşkilat ziyaretlerini sürdürüyor MHP Edirne Teşkilat ziyaretlerini sürdürüyor 29.7.2021
‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ 29.7.2021
Dikkat 8 saatlik kesinti yaşanacak! Dikkat 8 saatlik kesinti yaşanacak! 29.7.2021
Sezonun hasat edilen ilk ayçiçeği borsada satıldı Sezonun hasat edilen ilk ayçiçeği borsada satıldı 29.7.2021
Yangın korkuttu! Yangın korkuttu! 29.7.2021
POPÜLASYONU ARTAN DANTEL BÖCEĞİYLE MÜCADELE POPÜLASYONU ARTAN DANTEL BÖCEĞİYLE MÜCADELE 29.7.2021
2 MİLYON DOZDAN FAZLA KOVİD-19 AŞISI UYGULANDI 2 MİLYON DOZDAN FAZLA KOVİD-19 AŞISI UYGULANDI 29.7.2021
Dikkat! Sıcak çarpabilir Dikkat! Sıcak çarpabilir 28.7.2021
Gençlerin aşıya olan ilgisi artmalı Gençlerin aşıya olan ilgisi artmalı 28.7.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 96
Web Siteleri 144
Facebook 129
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 401 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.