Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
GÜNDEM, TBMM gündeminde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
GÜNDEM, TBMM gündeminde 31.1.2020 - 09:59:37
GÜNDEM Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Murat Savaş’ın 24 Ocak Cuma günü kaleme aldığı ‘Demedi Deme’ başlıklı köşe yazısında gündeme getirdiği Trakya Üniversitesi’nin öğretim ve araştırma görevlisi almak amacıyla açtığı ve sonuçlarının açıklanması Edirne’de tartışma konusu olan sınavlar, TBMM’ye taşındı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili TBMM’de yaptığı konuşmada; “Akademik personel alımlarında önce özel şartlar, sonra da mülakatlarda verilen puanlarla âdeta bazı isimler önceden belirlendi” dedi.GÜNDEM, TBMM gündeminde

Trakya Üniversitesi’nin öğretim ve araştırma görevlisi almak amacıyla açtığı ve sonuçlarının açıklanması Edirne’de tartışma konusu olan sınavlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme geldi. GÜNDEM Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Murat Savaş’ın 24 Ocak Cuma günü kaleme aldığı ‘Demedi Deme’ başlıklı köşe yazısında gündeme gelen konuyu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye taşıdı.

TBMM Başkan Vekili Mithat Sancar yönetiminde gerçekleştirilen meclis oturumunda söz alan Gaytancıoğlu, Trakya Üniversitesi’ndeki akademik personel alımlarına dikkat çekerken; “Türkiye gibi, üniversite mezunlarının ciddi oranda işsiz olduğu bir ülkede liyakat çok önemlidir. Hele hele özgür düşüncenin, bilimsel çalışmaların yuvası olması gereken üniversitelerde, bilim dünyasına alınacak adayların seçiminde, liyakatle birlikte yarışma ve rekabet unsurlarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün geçmiyor ki üniversitelerimizden eş, dost, akraba atamaları haberleri gelmesin. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özellikleri ilanlarda belirtiliyor, bu durum akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsıyor. Bunun bir örneği seçim bölgem olan Edirne’deki Trakya Üniversitesi’nde yaşandı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan akademik personel alımlarında önce özel şartlar, sonra da mülakatlarda verilen puanlarla âdeta bazı isimler önceden belirlendi. Bu tartışmaların önüne geçmek, akademik niteliklerin öne çıkmasını sağlamak için bu sınavların hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir şekilde yapılması…” ifadelerine yer verdi. Gaytancıoğlu, konuşmasını süre yetersizliği nedeniyle tamamlayamazken, mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı.

“Torpille bilim olmaz”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı yazılı açıklamada Trakya Üniversitesinin son akademik personel alımına ilişkin kamuoyunda yaşanan tartışmalara TBMM’de değindiğini belirterek “Özgür düşüncenin, bilimsel çalışmaların yuvası olması gereken üniversitelerde, bilim dünyasına alınacak adayların seçiminde, liyakatle birlikte yarışma ve rekabet unsurlarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir” dedi.

“Gün geçmiyor ki üniversitelerimizden eş, dost, akraba atamaları haberleri gelmesin. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özellikleri ilanlarda belirtiliyor, bu durum akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsıyor” ifadelerine yer veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu bunun önüne geçmek ve akademik niteliklerin öne çıkmasını sağlamak için de bu sınavların hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Trakya Üniversitesinin akademik personel alımında da benzer tartışmaların yaşandığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerden eş, dost, akraba atamaları haberlerinin gelmesinin adeta sıradanlaştığını belirtti. Sadece adı ve soyadı yazılmayarak adayın tüm özelliklerinin ilanlarda belirtilmesinin akademik hayata atılmak isteyen ve buna göre planlı çalışan gençlerin üniversite kavramına güvenini sarsığını vurguladı.

Odatv de yer verdi

Türkiye’de özel haberin adresi sayılan Odatv, Gaytancıoğlu’nun TBMM’de ele aldığı Trakya Üniversitesi’ndeki “adrese teslim” kadrolarla ilgili konuşmasının yanı sıra GÜNDEM’de yazılanları alıntılayarak bir haber yayınladı. Haber sitesinde “Tartışma yaratan ilan Meclis gündeminde” başlığıyla yayınlanan haber, geniş kitleler tarafından okundu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1667 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 15 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Nikahları cezaevinde kıyıldı Nikahları cezaevinde kıyıldı 6.4.2020
Evde kumara 3'er bin lira ceza Evde kumara 3'er bin lira ceza 6.4.2020
Demirkıran’dan kandil mesajı Demirkıran’dan kandil mesajı 6.4.2020
AA 100 yaşında AA 100 yaşında 6.4.2020
Saros’ta kiralamaya tepki Saros’ta kiralamaya tepki 6.4.2020
Elimizde maske kalmadı Elimizde maske kalmadı 6.4.2020
İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak İvaylovgrad Barajı taştı, taşacak 5.4.2020
Trakya neden yok? Trakya neden yok? 5.4.2020
Evde kal, kitap ayağına gelsin Evde kal, kitap ayağına gelsin 5.4.2020
Daha fazla geç kalmayalım Daha fazla geç kalmayalım 5.4.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 64
Web Siteleri 99
Facebook 114
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 9


Ankete 295 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kötü örnek (!)
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Yolların ayrıldığı yer; KORONA
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.