Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Elazığ yalnız değil - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Elazığ yalnız değil 27.1.2020 - 11:00:53
Edirne Belediyesi, Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle yardım kampanyası başlattı. Cumartesi ve Pazar günü devam eden kampanya kapsamında yüzlerce Edirneli bağışta bulundu. Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplanan yardımların bugün Elazığ’a yola çıkacağını bildirdi.Elazığ yalnız değil

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem için Edirneliler seferber oldu. Depremin ardından Edirne Belediyesi tarafından yardım kampanyası başlatıldı. Edirneliler, Elazığ’da mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek için adeta tek yürek oldu ve evlerinde bulunan battaniye, yorgan, mont, kaban gibi kışlık giyecekleri Elazığlı vatandaşlara ulaştırılması için Edirne Belediyesi’ne getirdi. Cumartesi ve Pazar günü devam eden yardım kampanyası kapsamında çok sayıda malzeme toplandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplanan yardımların Pazartesi günü (bugün) yola çıkacağını söyledi. Gürkan, “Enkaz altında 22 vatandaşımız tespit edildi. Onlara ulaşılmaya çalışılıyor. Binin üzerinde yaralı vatandaşımız var. Ama açıklanana göre bir hayati tehlikesi yok. Başta Elazığ olmak üzere depremden etkilenen bütün vatandaşlarımıza, bütün ülkemize, bütün insanlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Maalesef 22 vefatımız var. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Kış olması nedeniyle soğuk, o bölge daha da soğuk. Depremden 2 saat sonra birçok belediye deprem bölgesine araçlarını gönderdi. Bununla ilgilide yetkililer ile görüştüm. Şuanda AKUT ya da EDAK gibi ekiplere ihtiyaç olmadığını, çünkü toplamda 30 ev yıkılmış. Yeteri sayıda ekip olduğunu,  kurtarma aracı olduğunu söylediler. Tabi ki devletimiz büyük bir devlet. Devlet, millet bütün kurumlarıyla; belediyeleriyle teyakkuza geçmek istiyorlar. Bizim gözlediğimiz kadarıyla bu depremde, depremin olduğu andan itibaren hızlı bir aksiyon alındı; her şey planlı gidiyor. Önceden çalışıldığı gibi gidiyor. Bunu sevindirici gördüm. Tabi orada deprem tespit çalışmaları başladığında kaç evin oturulamaz olduğu; kaç vatandaşın çadıra, giysiye, yiyecek/içeceğe ihtiyacı olduğu o zaman ortaya çıkacak. Şimdilik tabi bunlar geçici tedbirler” diye konuştu.

Edirneliler büyük duyarlılık gösterdi

Edirne Belediyesi olarak depremden 2 saat sonra bir yardım kampanyası başlattıklarını ifade eden Gürkan, “Edirneliler her zaman olduğu gibi çok büyük bir duyarlılık ile her türlü giyişi yardımını yapıyorlar, destek oluyorlar. Biz de bunu koordine ediyoruz hem de bizim Dosteller Dayanışma Evi’nde birikmiş olan giysi ve diğer eşyalardan destekler yaparak, kısa sürede bunları derleyip toparlayacağız. Pazartesi sabahı erken saatlerde bunları Edirne halkı adına yardım tırımızla Elazığ’a göndereceğiz” dedi.

Minikler de katıldı

Bu arada yardım kampanyasına çocuklar da büyük duyarlılık gösterdi. Minik Eslem ve Esila Arda kardeşler de kullanmadıkları giysileri annesi ile birlikte belediyeye getirdi. Almanya’da yaşayan yıllık iznini Edirne’de geçiren Saime Söğürmen adlı yaşlı kadın ise destek üniteleriyle Edirne Belediyesi’ne gelerek, deprem bölgesi için battaniye ve giysi getirdi. Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Söğürmen, “Hepimizin başına gelebilir. Allah yardımcıları olsun” dedi.  Kaynak: Ercan BİTTİ 189 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.