Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’nin afet haritası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’nin afet haritası 23.1.2020 - 10:13:49
Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, Edirne’nin göç, sel, deprem, heyelan, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) risklerine dikkat çekti. Altındal, Edirne merkez ve ilçelerindeki afet risklerini açıklarken; Edirne’nin sınır ötesindeki KBRN afet riskinin Bulgaristan ve Romanya’da bulunan nükleer santraller olduğunu söyledi. Altındal, Çernobil döneminden kalma nükleer santrallere karşı AFAD İl Müdürlüğü’nün önlemler aldığını söylerken; “Bu yıl tatbikat planlıyoruz” dedi.Edirne’nin afet haritası

Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), merkez ilçe başta olmak üzere ilçelerin afet haritasını açıkladı. Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Edirne’nin afetselliği ile ilgili bilgiler verdi. Altındal, açıklamasında Edirne’nin göç, sel, deprem, heyelan, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) risklerine dikkat çekti.

                Edirne’nin, Türkiye’nin sınır ili olması nedeniyle en önemli afet ve acil durum riskinin göç olayları olduğunu söyleyen Altındal; “Edirne bir sınır ili olması sebebiyle en önemli afet ve acil durum riski göç olaylarıdır. Bunun dışında sel ile alakalı bir riskimiz var. Karaağaç ve Bosnaköy bölgesinde sel riskini yaşıyorduk. Edirne, dikdörtgen bir yapıdadır. En güneyinde Kuzey Anadolu Fay Hattı başlıyor. Fay hattından uzaklaştıkça etkisi azalır. O yüzden Enez bölgesi depreme daha riskli bir bölgedir. Enez, eski tabirler birinci derece deprem bölgesi dediğimiz bölgeydi. Şimdi tanımlar değişti ve yeni deprem haritası yürürlüğe girdi. Biz artık ivme değerleri alıyoruz, noktasal çalışıyoruz. Gökçetepe’yi çalıştık. Gökçetepe 4 ivme değerindedir. 5 üzerinden 4 ivme değeri çok yüksek bir değerdir. Edirne merkeze geldiğiniz zaman bu ivme değeri 1’e kadar iniyor. Enez’in özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasındaki nüfusunu göz önüne alırsak, Edirne’de deprem riski yok diyemeyiz. Çünkü Enez’de İstanbul’dan gelen çok sayıda vatandaşımız ikamet ediyor. Resmi olmayan rakamlara göre 100 binin üzerinde insanın Saros Körfezi’nde bu aylar arasında yaşadığını biliyoruz. Bu yüzden Enez bölgesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Altındal, Edirne’nin heyelan riski de bulunduğunu açıklarken; “İlimizin heyelan analizlerini ve heyelan haritasını çıkarttık. Bunların dışında kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) riskimiz var. Edirne merkezi baz alırsanız kuş uçuşu 300 kilometre mesafede birisi Bulgaristan’da, diğeri Romanya’da olmak üzere 2 tane nükleer santral var. Bu nükleer santraller Çernobil ile aynı yıl, aynı dönemde yapılmış nükleer santrallerdir. Bunların bize riski; eski teknoloji olmasıdır. Bulgaristan’daki nükleer santral 2 bin megavat gücündedir ve güçlü bir nükleer santraldir. Bulgaristan’ın elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini karşılamaktadır. Bununla ilgili önlemler alıyoruz ve bu yıl tatbikat planlıyoruz” dedi. Altındal, AFAD İl Müdürlüğü’nün Edirne il genelinde yaşanabilecek her türlü afete karşı çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1011 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kapıkule’de 44 kilogram skunk Kapıkule’de 44 kilogram skunk 31.10.2020
Bando kulakların pasını sildi Bando kulakların pasını sildi 31.10.2020
AFAD’tan elektrikli araç AFAD’tan elektrikli araç 31.10.2020
Hastayım bahanesi kâr etmedi Hastayım bahanesi kâr etmedi 31.10.2020
Gaytancıoğlu, tarımın halini anlattı Gaytancıoğlu, tarımın halini anlattı 31.10.2020
Çolak’tan deprem uyarısı! Çolak’tan deprem uyarısı! 31.10.2020
GEÇMİŞ OLSUN İZMİR GEÇMİŞ OLSUN İZMİR 31.10.2020
Güzel Parti’de deprem duyarlılığı Güzel Parti’de deprem duyarlılığı 31.10.2020
Edirne Futbolun Şehirleri programında Edirne Futbolun Şehirleri programında 30.10.2020
Tܒden geleceğe 97’nci fidan Tܒden geleceğe 97’nci fidan 30.10.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 75
Web Siteleri 118
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 345 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kısmette bu varmış
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Basın görmezden gelemez!
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Otomatik pilot
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.