Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne’nin afet haritası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne’nin afet haritası 23.1.2020 - 10:13:49
Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, Edirne’nin göç, sel, deprem, heyelan, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) risklerine dikkat çekti. Altındal, Edirne merkez ve ilçelerindeki afet risklerini açıklarken; Edirne’nin sınır ötesindeki KBRN afet riskinin Bulgaristan ve Romanya’da bulunan nükleer santraller olduğunu söyledi. Altındal, Çernobil döneminden kalma nükleer santrallere karşı AFAD İl Müdürlüğü’nün önlemler aldığını söylerken; “Bu yıl tatbikat planlıyoruz” dedi.Edirne’nin afet haritası

Edirne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), merkez ilçe başta olmak üzere ilçelerin afet haritasını açıkladı. Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Edirne’nin afetselliği ile ilgili bilgiler verdi. Altındal, açıklamasında Edirne’nin göç, sel, deprem, heyelan, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) risklerine dikkat çekti.

                Edirne’nin, Türkiye’nin sınır ili olması nedeniyle en önemli afet ve acil durum riskinin göç olayları olduğunu söyleyen Altındal; “Edirne bir sınır ili olması sebebiyle en önemli afet ve acil durum riski göç olaylarıdır. Bunun dışında sel ile alakalı bir riskimiz var. Karaağaç ve Bosnaköy bölgesinde sel riskini yaşıyorduk. Edirne, dikdörtgen bir yapıdadır. En güneyinde Kuzey Anadolu Fay Hattı başlıyor. Fay hattından uzaklaştıkça etkisi azalır. O yüzden Enez bölgesi depreme daha riskli bir bölgedir. Enez, eski tabirler birinci derece deprem bölgesi dediğimiz bölgeydi. Şimdi tanımlar değişti ve yeni deprem haritası yürürlüğe girdi. Biz artık ivme değerleri alıyoruz, noktasal çalışıyoruz. Gökçetepe’yi çalıştık. Gökçetepe 4 ivme değerindedir. 5 üzerinden 4 ivme değeri çok yüksek bir değerdir. Edirne merkeze geldiğiniz zaman bu ivme değeri 1’e kadar iniyor. Enez’in özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasındaki nüfusunu göz önüne alırsak, Edirne’de deprem riski yok diyemeyiz. Çünkü Enez’de İstanbul’dan gelen çok sayıda vatandaşımız ikamet ediyor. Resmi olmayan rakamlara göre 100 binin üzerinde insanın Saros Körfezi’nde bu aylar arasında yaşadığını biliyoruz. Bu yüzden Enez bölgesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Altındal, Edirne’nin heyelan riski de bulunduğunu açıklarken; “İlimizin heyelan analizlerini ve heyelan haritasını çıkarttık. Bunların dışında kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) riskimiz var. Edirne merkezi baz alırsanız kuş uçuşu 300 kilometre mesafede birisi Bulgaristan’da, diğeri Romanya’da olmak üzere 2 tane nükleer santral var. Bu nükleer santraller Çernobil ile aynı yıl, aynı dönemde yapılmış nükleer santrallerdir. Bunların bize riski; eski teknoloji olmasıdır. Bulgaristan’daki nükleer santral 2 bin megavat gücündedir ve güçlü bir nükleer santraldir. Bulgaristan’ın elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini karşılamaktadır. Bununla ilgili önlemler alıyoruz ve bu yıl tatbikat planlıyoruz” dedi. Altındal, AFAD İl Müdürlüğü’nün Edirne il genelinde yaşanabilecek her türlü afete karşı çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 896 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gaziler Günü kutlandı Gaziler Günü kutlandı 21.9.2020
Bir destek de İba’dan Bir destek de İba’dan 21.9.2020
Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor Esnaf son haftada hareketlilik bekliyor 21.9.2020
Balıkçının umudu turistte Balıkçının umudu turistte 21.9.2020
Mutfak tüpünden düzenek Mutfak tüpünden düzenek 21.9.2020
Edirne mağlubiyetle başladı Edirne mağlubiyetle başladı 21.9.2020
Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı Ruhsat değiştirmek isteyenlere uyarı 21.9.2020
Suya yarın kavuşuyoruz Suya yarın kavuşuyoruz 21.9.2020
Akşener’in 3 Trakyalısı Akşener’in 3 Trakyalısı 21.9.2020
Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti Emine Erdoğan’dan Edirne'de ziyareti 21.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 122
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 335 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu feryadı duyan olur mu dersiniz
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Edirne Bağcılık Kooperatifi
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.