Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Pekcanlı’dan boykotçulara çağrı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Pekcanlı’dan boykotçulara çağrı 21.1.2020 - 10:35:44
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 9 Şubat Pazar günü Edirne’de düzenlenmesi beklenen İl Örgütü Olağan Kongresi öncesi delege seçimlerimleri boykot eden Edirne CHP Taban Hareketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, boykot kararının disiplin suçu olduğunu söylerken; “Bu arkadaşlarımızın yaptıkları doğru değil, hep yaralanıyoruz. Belki de önce onları kazanma yoluna gideceğiz. Belki disiplin de doğru bir süreç değil. Bu arkadaşlarla birçok defa yan yana gelmek istedim ama bir türlü olmadı. Demek ki bize karşı art niyet var. Biz diğer partilerle ittifak yapıyoruz; ben neden kendi partilimi kaybedeyim ki?” dedi.Pekcanlı’dan boykotçulara çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 9 Şubat Pazar günü Edirne’de düzenlenmesi beklenen İl Örgütü Olağan Kongresi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, Havsa ilçesinde düzenlenen kongre ile sona eren ilçe kongreleri süreciyle ilgili de açıklama yaparken; parti içi muhalefet, Edirne CHP Taban Hareketi’nin boykot kararı ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın İl Kongresi’nde Pekcanlı’yı destekleyeceğini açıklaması konusunda düşüncelerini paylaştı.

İlçe kongrelerinin Havsa ilçesi ile tamamlandığını belirten Pekcanlı; “28 Aralık’ta Keşan’da ilçe kongrelerimize başlamıştık. Hiç sıkıntı yaşamadık, hiçbir örgütümüzde tartışma dahi yaşanmadı. Birilerinin bizden beklediği gibi bu partililer salonlarda hiç kavga etmediler. Özellikle bu konuda bütün partililerime teşekkür ediyorum. İl Kongresi için Havsa ilçe kongresinin itiraz süresi tamamlandıktan sonra karar alacağız. Alınmış bir kararımız yok ama bütün hazırlıklar tamamlandı. Büyük ihtimalle 9 Şubat’ta il kongremizi yapacağız. Seçim kuruluna gerekli evrakları bugün veya yarın teslim edeceğiz. Bütün partililerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

CHP’nin demokrasinin beşiği bir parti olduğunu söyleyen Pekcanlı; “Ben hiçbir zaman tek listeyle gelmedim. Aday çıkabilir, bence çıkmalıdır da. Ben 2 kongrede 2 defa il başkanı seçildim. Her seçimde bana karşı liste olmuştur, olmalıdır da. Çünkü heyecan katıyor. Ben demokrasi yarışının olduğuna inanıyorum. ‘Tek aday olayım rahat seçim alayım’ gibi bir endişem de yok. Sadece tek aday olmanın bazı avantajları var; liste yapma konusunda daha rahat oluyorsunuz. Aday çıkabilir. CHP’nin tüzüğünde her şey açıktır. Delegasyon artık şekillenmiştir, ilçe kongreleri bitmiştir. CHP üyesi olan herkesin aday olma hakkı vardır. Tabi tüzükte bazı şartlar vardır. Benim gibi bütün adaylar da aday olmak için bu şartlara uyacaktır” dedi.

“Yüzde 75 katılım rekordur”

Merkez ilçe seçimlerine üye katılımının az olduğu ve çok sayıda boş oy çıktığı iddialarını yanıtlayan Pekcanlı; “415 delegenin 316 tanesi oy kullandı. Yüzde 75 katılım var. Siyaseti takip eden insanlar, tek listeli ve yüzde 75 katılımlı başka bir kongre varsa bana söylesinler. Bütün delegelerimiz görevlerini yerine getirdiler. Tek liste olduğu için o gün şehir dışına çıkanlar gelme zorunluluğu hissetmedikleri için gelmediler. Çok mazeret bildiren var ama bu katılım bence rekor bir katılımdır. Şu ana kadar tek listeli kongrelerde yüzde 75 oranında katılım olmadı. Tamamının oy kullanmasını gönül isterdi ama iyi bir katılım vardı. 11 civarında da boş oy vardı. 11 boş oy olabilir ama bu insanlar bizim ‘hain’ gözüyle gördüğümüz insanlar değil. Çünkü partili olarak görevini yerine getirmişlerdir ve tepki de olsa oyunu kullanmışlardır. Tepki göstermeleri de güzeldir. Biz de hata yapmış olabiliriz. Biz de hatalarımızdan ders çıkarmalıyız” sözlerine yer verdi.

“Keşan’da CHP’li, Edirne’de BTP’li”

Edirne’de ‘kırgın’ olarak nitelendirilen CHP üyelerine de seslenen Pekcanlı; “Az önce ilçe başkanlığının devir – teslim töreninde de belediye başkanımız güzel bir şey söyledi. Üye en çok bize seçim zamanı lazım olur. Parti, diğer partilerle yarışıyorken üyenin desteğine ihtiyacımız var. Tabi normal süreçte de üye olarak görevini yerine getirmesi lazım. Ben dâhil bütün üyelerin ilk önce genel ve yerel seçimlerde partinin yanında olması lazım. Bizim, Keşan’da CHP’li gezip, Edirne’de BTP’li olan üyelere ihtiyacımız yok. Biz bunun bazı kişilerle alakalı, Recep Başkan ile birlikte sıkıntısını hissettik. Bazen manevi desteğe ihtiyacınız oluyor, kırgınlıklar oluyor ama bir genel veya yerel seçimde partinize çalışmamayı gerektirecek hiçbir sebep olmamalı. Hiçbir sebebi kabul etmiyorum. Belediye Başkan adayını, il başkan adayını beğenmeyebilirsin ama partinin çalışmasında, hele ki aktif üyeysen mutlaka aranıyorsun. Parti içinde iktidarda bizsek, ben seçim çalışmalarında en etkin muhalif isimleri ararım. O insanlar bizim gözümüzde saygınlıklarını da hiçbir zaman yitirmezler. Bizde de eksiklikler olabilir. Biz de eksikliklerimizi düzeltmeye çalışmalıyız. Ben yüzde yüz biz haklıyız demiyorum ama seçim çalışmalarına katılmamanın hiçbir mazereti olmaması lazım. Mazeretlerini söylerlerse de biz de kendimize çeki düzen veririz. Bundan gocunacak bir insan da değilim. Birçoğu da benim büyüğümdür ve gözler hep onları arar. Bir eksiğimiz varsa yeni yönetimlerimizde düzelteceğiz. Yüzde 100 biz haklı değiliz” dedi.

“Belediye Başkanlarının desteğini alacağım”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, ‘Adayım Fevzi Pekcanlı’ açıklamasını da değerlendiren Pekcanlı; “Bizi yakından tanıyanlar iyi bilir; Recep Başkanın siyasete girdiği ilk gün yanında olan ilk insan benim. Ben o dönem gençlik kolları başkanıydım. Uzun süredir ağabey-kardeş ilişkimiz var. Bunu herkes farklı yorumlayabilir. Herkesin düşüncesine de saygım var. Zaten ilk il başkanı olduğumda da; benim niyetim aslında gençlik kollarından sonra ilçe başkanı olmaktı. O dönemde merkez ilçe başkanlığıyla ilgili ciddi bir beklentim vardı, olmadı. Merkez ilçe kongresi bittikten yaklaşık 10 gün sonra seçilmiş büyüklerimiz, ‘Bizim genç bir il başkanına ihtiyacımız var. Biz senin yanındayız’ dediler. Diğer partili arkadaşlarımız da ‘Örgüt isterse aday olurum’ derler; örgüt dedikleri asıl budur. Recep Başkan’ın yaptığı açıklamaya ben de şaşırdım ama benim kendisinin desteğiyle alakalı hiçbir endişem ve şüphem yoktu. Belki de partililerin beklediği süreden biraz daha erken ilan etti. Desteği benim için çok önemli. Manevi varlığı çok önemli. Enez, Uzunköprü, Süloğlu, Meriç belediye başkanları ve hatta belde belediye başkanlarıyla ilgili hiçbir sıkıntım yok. Muhtemelen de hepsinin desteğini alacağım” ifadelerine yer verdi.

“Onları kazanma yoluna gideceğiz”

Edirne CHP Taban Hareketi’nin boykot çağrısının da sorulmasına üzerine cevap veren Pekcanlı; “Aslında bu bir disiplin suçudur. Ben açıkçası o kişilerle ilgili bir süreç başlatacaktım. Bunlar bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda kişilerdir. Ama sosyal medyayı işin içine katınca sanki çok büyük bir kitle varmış gibi anlaşıldı. Geçen gün aynı grup, farklı bir sosyal medya hesabından Edirne Belediye Başkanının AK Parti’ye geçeceğini söylediler. Bununla ilgili açıklama yapmak zorunda bıraktılar. Bu kadar yaralıyorlar aslında. Boykot edeceğine gel kongrelerde çalış. Biz de geçmiş dönem belediye başkanlığımızı yapan kişiyle hep karşı karşıyaydık, siyaseten hiç bir arada değildik. Kongrelerde hep onlara karşı mücadele ettik. Ama bu arkadaşlar ne partiye gelirler, ne üye kazandırırlar, ne partinin politikalarını bir yerde savunurlar; sadece kongre dönemi ortaya çıkıyorlar. Takdir delegemizindir. Üyelerimiz bunları görüyor. Bu arkadaşlarımızın yaptıkları doğru değil, hep yaralanıyoruz. Belki de önce onları kazanma yoluna gideceğiz. Belki disiplin de doğru bir süreç değil. Ben 4 yıldır bu işi yapıyorum. Bu arkadaşlarla birçok defa yan yana gelmek istedim ama bir türlü olmadı. Demek ki bize karşı art niyet var. Biz diğer partilerle ittifak yapıyoruz; ben neden kendi partilimi kaybedeyim ki? Benim derdim Edirne’deki oylarımızı yükseltmektir” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 725 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.