Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çevrecilerden dayanışma gecesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çevrecilerden dayanışma gecesi 20.1.2020 - 11:02:26
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, 2020 yılı çalışmaları öncesi dayanışma gecesi düzenleyerek Edirne il genelinde gerçekleştirdikleri etkinliklerin tanıtımını gerçekleştirdi. Birlik ve beraberlik mesajının verildiği gecede, Edirne’de yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekilirken; ‘Armüfika’ adlı müzik grubu da sahne aldı.Çevrecilerden dayanışma gecesi

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, 2020 yılı çalışmalarını dayanışma gecesi düzenleyerek başlattı. Edirne Tabipler Odası Lokali’nde düzenlenen dayanışma gecesine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren ve yönetim kurulu üyeleri, akademisyenler, dernek üyeleri ve gönüllüler katıldılar.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren’in 2019 yılında gerçekleştirilen dernek çalışmalarını sunması ile başlayan gecede; Prof. Dr. Ahmet Yaraş, Dr. Öğr. Gör. Mustafa Kaya ve Dr. Öğr. Gör. Necmettin Güler’e plaket takdim edildi. Gecede ayrıca ‘Armüfika’ adlı müzik grubu sahne aldı. Dayanışma gecesinin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ayten Eren, 2019 yılında Çevre Gönüllüleri Derneği’nin birçok çalışma gerçekleştirdiğini söylerken; “Dünyamızda, ülkemizde ve Trakya’mızda çevre sorunları ya katlanarak artıyor ya da biz daha da farkına vararak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün önünden eksik olmuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Eren, Trakya’da planlanan çevreye zarar vermesi muhtemel projelere de dikkat çekerken; “Trakya’da çok yaygın olarak taş ve kömür ocakları açılıyor, mevcutlarda da kapasite artışına gidiliyor. Köy dereleri, meraları hoyratça bu tesisler tarafından kirletiliyor. Yine Trakya’daki aşırı sanayileşmeye paralel olarak termik santral planları var. En yakınımızda olan Kırklareli ovasındaki Dokuzhöyük’te planlanan ve ÇED toplantılarına katıldığımız kömürlü termik santral, bize de 30 kilometre uzaklıktadır. Mecidiye kıyılarındaki taş ocakları denizi ve ormanı mahvediyor. Saros Körfezi’nde Gökçetepe  -Sazlıdere arasına deniz içine 270 metre uzunlukta gemi iskelesi ve platformu kurmayı planlıyorlar. Bu büyük bir çevre katliamına yol açabilir, denizdeki canlıların ve ormanların yok olmasına neden olabilir. Bu proje, Saros Körfezi’ni bitirecek bir projedir. Bu projeye karşı da binlerce imza topladık” dedi.

Köylerdeki sorunlara dikkat çekti

Edirne’nin köylerinde de yaşanan çevre kirliliklerine dikkat çeken Eren; “Geçkinli köyü merası kömür ocağı ile yok edilmiş ve köy sakinleri nefes alamaz haldeler. Demirhanlı köyü deresi de aynı durumdadır. Kömür ocağı işletmesi, köyün deresini kömür yıkamak için kaçak kullanıyormuş. Ayrıca bölgede daha çok arazi alarak meralarını delik deşik etmiş. Yine en yakın zamanda Hasanağa deresi olayını yaşadık. Dere iki kez kapkara akmış ve derede neredeyse balık kalmamış. Köyün ortasından geçen, koyunların su içtiği, çocukların yüzdüğü bir dereydi. Ne hikmetse tahlil için alınan sular tertemiz çıkmış. Bunlar için çabaladık ve çabalamaya, yasal haklarımızı kullanarak itiraz etmeye devam edeceğiz. Ama eğlenip sohbet etneye de zaman ayıracağız” sözlerine yer verdi.

Akademisyenlere plaket

Eren, konuşmasının sonunda derneğin Tavuk Ormanı ile ilgili kampanyasını da hatırlatırken; “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak uzun zamandır Tavuk Ormanı olarak da bilinen Osmanlı’nın ikinci büyük sarayının yanı sıra hasbahçesinin de bulunduğu Sarayiçi için çalışmalar yapıyoruz. Toplantılar, paneller, imza kampanyaları ile kentin tüm yetkililerine dosyalar sunarak görüşmeler yaptık. Milletvekilleri ile yüz yüze görüştük. Siyasi partileri ziyaret ettik, kovulduk. Bu alandaki çalışmalarımıza bilimsel çalışmalarıyla ışık tutan Trakya Üniversitesi akademisyenleri Ahmet Yaraş, Necmettin Güler ve Mustafa Kaya’ya teşekkür ederiz” dedi. Eren, konuşmasının ardından Prof. Dr. Ahmet Yaraş, Dr. Öğr. Gör. Mustafa Kaya ve Dr. Öğr. Gör. Necmettin Güler’e plaket takdim etti. Plaket takdiminin ardından dayanışma gecesinde ‘Armüfika’ adlı müzik grubu sahne aldı.

 Kaynak: Nihal ÖZOCAK 651 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.