Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Doğu Akdeniz’den soyutlanmamalıyız - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Doğu Akdeniz’den soyutlanmamalıyız 17.1.2020 - 11:40:32
Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde doğan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Uçan Profesörün Anıları’ isimli kitabının tanıtımına Edirne’den başladı. Bağcı, okurlarıyla imza günü ve söyleşi etkinliğinde buluşurken; basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Libya kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bağcı; “Türkiye’nin ulusal çıkarlar açısından Libya’da olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den soyutlanmaması gerekir” dedi.Doğu Akdeniz’den soyutlanmamalıyız

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde doğan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı; Edirne Belediyesi’nin davetlisi olarak geldiği Edirne’de okurları ile buluştu. ‘Uçan Profesörün Anıları’ isimli kitabını okurları için imzalayan Prof. Dr. Bağcı, kitabının lansmanında düzenlenen söyleşide de okurlarının sorularını yanıtladı. Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza günü ve söyleşi etkinliğine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan ve Prof. Dr. Bağcı’nın okurları katıldılar. Söyleşi ile başlayan etkinliğin sonunda Prof. Dr. Bağcı, ‘Uçan Profesörün Anıları’ isimli kitabını okurları için imzaladı. Bağcı, etkinlik öncesi basın mensuplarına açıklamalarda da bulundu. Bağcı, ‘Uçan Profesörün Anıları’ isimli kitabının ilk tanıtımını Edirne’de gerçekleştirmesinin nedenini açıklarken; “Edirne’nin kendi içinden yetişen değerlerine sahip çıkmasının en güzel örneğini yaşıyoruz. Kitabımın çıkış noktasının Edirne’den yapılmasını istedim çünkü Edirne’den çıktım. Dünyanın 100’den fazla ülkesine gittim. Bütün deneyimlerimin bir şekilde kitabıma yansıttım. Kitabımın birinci bölümünde 46 ülkeyi anlattım. Bu arada Putin’den Gorbaçov’a, Tayyip Erdoğan’dan Abdullah Gül’e, rahmetli Rauf Denktaş’tan Bülent Ecevit’e kadar çok değişik siyasi liderlerle ve dünyayı yöneten düşünürlerle geniş bir alanda deneyimlerimi aktardım. Onları buradan paylaşmak benim için büyük bir onurdur. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin değişik yerlerinde kitap imza günlerimiz olacak. Ama Edirneli olduğum için buradan başlatmanın doğru olduğunu düşündüm ve çok sevinçliyim. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’a bana bu fırsatı tanıdıkları için teşekkür ediyorum. Edirne halkıyla buluşmamın temel düşüncesi; özellikle gençlerimizin yapabileceklerini, bilim adamı olarak dünyayı dolaşabilecekleri, insanlara değişik dillerde konferans verebileceklerini ve daha da önemlisi benim yaşadığım bütün deneyimleri gençlere yansıtmak ve onlara yol açmaktır. Bu nedenle Edirne’de bulunmaktan çok mutluyum” ifadelerine yer verdi.

                Bağcı, dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok insanla tanışarak önemli bir bilgi birikimi elde ettiğini söylerken; “Dünyanın değişik ülkelerine gidip, değişik insanlarla görüşüp, onlardan çok şeyler öğrenip bir bilgi birikimine gittim. Okuyucu, neler yaşadığımı kitabı okudukça çok daha fazla görecek. Beni en fazla etkileyen kültürel anlamda Çin ve Hindistan oldu. Hindistan ve Çin’i gördükten sonra Avrupa merkezli bir bakış açısından dünyaya bakışımda önemli bir değişim oldu. Bunun yanı sıra yabancılık hissetmediğim ülkeler oldu. Yabancı bir ülkeye gittiğiniz andan itibaren kendinizi yabancı hissedersiniz. Ama benim yabancı hissetmediğim ülkeler Azerbaycan, Pakistan ve Portekiz oldu. Portekiz, bize çok benziyor. Bizim 1970-80’li yıllarımıza insan yapıları çok benziyor. Bütün ülkelerden çok fazla güzel dostluklar kurdum” dedi.

“En çok etkileyen Yesevi Türbesi”

                Gezileri sırasında kendisini en çok etkileyen yerlerden birinin ise Ahmet Yesevi Türbesi olduğunu açıklayan Bağcı; “Beni en fazla etkileyen ise Kazakistan’da Ahmet Yesevi Türbesi’ne gittim. 3 gece 4 gün kaldım. Ahmet Yesevi’nin Trakya’ya gönderdiği öğrencisi Sarı Saltuk’tur. Bütün Balkanları dolaşır. Ben de onun türbesine gittiğimde; ‘Sen, 99 bin öğrenci yetiştirdin. Onları Edirne ve Balkanlara gönderdin. Ben de Edirne’den geri geldim ve şimdi ödeştik’ dedim. Bu durum beni çok etkiledi. Entelektüel anlamda hac olarak da değerlendirdim. Bir de Kudüs’te Mescid-i Aksa, beni çok etkilemişti. Ama asıl önemli olan hangi ülkeye gidersem gideyim oranın insanlarını, güzelliklerini tanıyıp öğrenmeye çalıştım. Dünya çok güzel ve güzel insanlar var” sözlerine yer verdi.

“İsmi kim koydu bilmiyorum”

                ‘Uçan Profesör’ isminin sorulması üzerine cevap veren Bağcı; “Uçan Profesör ismini kim koydu bilmiyorum ama bana hep öyle diyorlar. Belki de Türkiye örneğinde benim alanımdaki çok az sayıdaki insanlardan biriyim. Buraya gelmemdeki ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve doktora öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Ben de kitaplarımda öğrencilere yol göstermeye çalışıyorum” dedi.

“Suriye’de yanlışlıklar yapıldı”

                Bağcı, Türkiye’nin dış politikası ile ilgili de soruları yanıtlarken, basın mensuplarının Türkiye’nin Libya kararını sorması üzerine cevap vererek; “Türkiye’nin dış politikasında son dönemde yanlışlıklar da, doğru kararlar da var. Arap Baharı bize yaramadı, Suriye politikalarında büyük yanlışlıklar yapıldı. Ama Afrin Operasyonu, Barış Pınarı Operasyonu ve Libya gibi bazı kararlar, yanlışlıklar içerisinde doğru kararlar olarak değerlendirilebilir. Türkiye’nin ulusal çıkarlar açısından Libya’da olması gerektiğini düşünüyorum. Ama orada nasıl olacağı sorusu ayrı bir tartışmadır. Fiziki anlamda asker gidecek mi? Üsler açılacak mı? Hangi tarafı destekleyeceğiz? Diplomasiyi nasıl kullanacağız? Bunlar çok detaylı sorulardır” ifadelerine yer verdi.

“Tarihsel sorumluluklarımız var”

                Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den soyutlanmaması gerektiğini söyleyen Bağcı; “Türkiye’nin orada olması bütün dengeleri değiştiriyor. Örneğin; İsveçli, Burkina Fasolu askerler olsa önemli değil. Türk askeri dediğiniz zaman işin bütün rengi değişiyor. Bu biraz da bizim tarihimizle ilgili bir olaydır. Tarihsel sorumluluklarımız var. Önemli olan Türkiye’nin ulusal çıkarlarının yeniden bir tanımlama sürecine girmesi ve bunu, Türkiye’nin bir şekilde pratiğe uygulamasıdır. Libya’da bulunma konusunda zaten bütün partilerde bir ortak mutabakat var. Tartışılan konu tezkere ve onun getirdiği sorulardır” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 415 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür 1.6.2020
Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin 1.6.2020
Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti 1.6.2020
Kent Müzesi de açıldı Kent Müzesi de açıldı 1.6.2020
Otogarda normalleşme denetimi Otogarda normalleşme denetimi 1.6.2020
Esnafa 1 Haziran ziyareti Esnafa 1 Haziran ziyareti 1.6.2020
CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI 1.6.2020
Dolu kısmen hasar verdi Dolu kısmen hasar verdi 1.6.2020
SarosumaDokunma isyanı SarosumaDokunma isyanı 31.5.2020
İstanbul için e-Fetih Şöleni İstanbul için e-Fetih Şöleni 31.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.