Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Manifestolu sergi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Manifestolu sergi 13.1.2020 - 09:48:52
Osman İnci Müzesi, 2020 yılının ilk sergisinde, ressam Aysel Barış’ın ‘Ahenk’ adını verdiği kişisel resim sergisi ile sanatseverleri buluşturdu. Gösterime giren eserlerde doğal ve geometrik şekillerden faydalanılarak oluşturulan kontrast dikkat çekerken; Barış, serginin açılış töreninde yaptığı konuşmada ‘Soyutta Bul’ adını verdiği ‘soyut sanat manifestosu’nu okudu. Sergi, 20 Ocak Pazartesi gününe kadar açık kalacak.Manifestolu sergi

Osman İnci Müzesi, 2020 yılının ilk sergisinde, ressam Aysel Barış’ın ‘Ahenk’ adını verdiği kişisel resim sergisi ile sanatseverleri bir araya getirdi. Piyano sanatçısı Bilge Su Karaca’nın mini konseri ile başlayan sergi açılışına Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, akademisyenler, sanatseverler ve öğrenciler katıldılar. Karaca, mini konserinde dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın eserlerini icra ederken; serginin açılış konuşmasını ise ressam Aysel Barış gerçekleştirdi. Barış, konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ederken; ‘Soyutta Bul’ adını verdiği soyut sanat manifestosunu okudu.

Barış, ‘Soyutta Bul’ adını verdiği soyut sanat manifestosunda; “Bildiğimiz dünya, bildiğimiz dünyadır. Belki de değildir. İnsanoğlunun uçsuz bucaksız çeşitlilik skalasını göz önüne aldığımda, sonsuz olasılıklar silsilelerince var olabilecek varyasyonlardır. Dilleri, kültürleri, yaşantıları, renkleri, kabul edil ve reddedişleri, vazgeçişleri, mutluluk sebepleri, mutsuzluk sebepleri. Bütün bunları çeşitliliği ve değişkenliği. Her insan, yaşadığı yaşantılar doğrultusunda şekillenir, tekrarı imkânsız olan yaşam örgüsünün sonucu olarak biricik ve tek olan kendisini meydana getirir. Her birimiz bu kadar biricikken nasıl olur da iyi ve kötü tek olur? Güzel ve çirkin, hepimiz için aynı mı? Hiç aynı oldu mu? İçinde bulunduğumuz dünyanın imge ve mesaj bombardımanı karşısında mutlu kalmak ya da mutlu görünmek için aynı olmaya itiliyoruz. Her görünenin göründüğü gibi olmadığı günümüzde imgeye olan güven bitmiştir. Çok sözün hafif, az sözün ağır olması gibi bitmiştir hem de. Para ve ideolojiler kuklası olmuş, saflığını ve onurunu gölgelemiştir. İçinde bulunduğumuz bu global denen dünyada, her şey aynı olsun diye yırtınanlar, sanatı da aynı yapmaya çalıştılar. İnsanlar farklı oldukça sanat da özgür olacaktır. Ruhlarımız ne kadar çeşitliyse, ait olduğumuz dünya ve bakış açıları, ortak arzulanan mutluluk, sonsuz şekillerdeyse eğer, aradığımız dünyalar neden tek olsun? Soyut sanat, aranan özgürlük, coşku ve dinginliktir; Sen’dir, O’dur. Tini besleyen, seni dinleyen ve kendini her seferinde farklı dinleten soyut sanattır” ifadelerine yer verdi.

“Bilim ve sanat ayrılamaz”

Barış’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da müze kurucusu Prof. Dr. Osman İnci yaptı. İnci, konuşmasında 2020 yılının sanat, huzur ve barış dolu bir yıl olmasını dilerken; “Bilim ve sanat, hiçbir dönemde ayrı düşünülmemiş ve her ikisi de birbirini tamamlamıştır. Sanatın çok yüksek ve başarılı olduğu dönemlerde bilim de başarılı olmuştur. Bilimin başarılı olduğu dönemlerde sanat da başarılıdır. Bu ikisi birbirinden ayrılamaz” dedi.

“Tek isteğimiz ilginiz”

İnci, Trakya Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadeniz’in döneminde kurulan Devlet Konservatuarı’nın yetiştirdiği öğrencilere ve kendisinin YÖK’e imza attığı Güzel Sanatlar Fakültesi’nin öğrencilere Osman İnci Müzesi’nin ev sahipliği yapmasından dolayı gururlu olduğunu söylerken; “Burası sizin, sanatseverlerindir. Öğrencilerimiz geliyor, atölyelerimiz çalışıyor. Çocuklarımızı erken yaştan itibaren sanat ve kültürle tanıştırıyoruz. Lütfen buna hep beraber sahip çıkalım. Tek isteğimiz ilginizdir” sözlerine yer verdi.

20 Ocak’a kadar açık kalacak

İnci’nin konuşmasının ardından ressam Aysel Barış’ın ‘Ahenk’ adını verdiği kişisel resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergide, Barış’ın eserlerinde kullanılan doğal ve geometrik şekillerden faydalanarak oluşturduğu kontrast dikkat çekti. Renk ve kompozisyonun ön planda olduğu eserler, sanatseverlerden beğeni topladı. Sergi, 20 Ocak Pazartesi gününe kadar Osman İnci Müzesi’nde gösterime açık kalacak. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1111 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Yardımlar Ramazan’da da sürüyor Yardımlar Ramazan’da da sürüyor 13.4.2021
Depodaki çeltikler TMO’da Depodaki çeltikler TMO’da 13.4.2021
Çeltikçilerden İba’ya teşekkür Çeltikçilerden İba’ya teşekkür 13.4.2021
CHP’den afiş kararına itiraz CHP’den afiş kararına itiraz 13.4.2021
Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU Gaytancıoğlu’ndan TMO’ya çağrı: ÇİFTÇİYİ KORU 13.4.2021
Kaçak avcılığa ceza yağdı Kaçak avcılığa ceza yağdı 13.4.2021
Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” Çoğunluk ulaşımı “BEĞENMİYOR” 13.4.2021
Ve Gazi yıkıldı… Ve Gazi yıkıldı… 13.4.2021
Hedefi Dünya Şampiyonluğu Hedefi Dünya Şampiyonluğu 12.4.2021
Selimiye’ye Ramazan mahyası Selimiye’ye Ramazan mahyası 12.4.2021
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 89
Web Siteleri 136
Facebook 127
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 381 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
VE VEDA
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Saraçlar’daki Lüks Otomobil
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
AŞI
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı Yılında: İstiklal Marşı’mızın..
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.