Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yarı Maraton’a sponsor şart - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yarı Maraton’a sponsor şart 10.1.2020 - 10:52:39
TUYUB’un bu yıl 6’ncısını düzenleyeceği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tarihi açıklandı. Dernek Başkanı Önder Akdağ, yarı maratonun Edirne’de 12 Nisan 2020 tarihinde sıfır atık teması ile düzenleneceğini açıkladı. Açıklamaya katılan Türkiye Atletizm Federasyonu 15. Bölge Koordinatörü Esra Akgün Yılmaz ise yarı maraton için birlik ve beraberlik çağrısı yaparken; yarışlarda sponsor desteğine dikkat çekti. Türkiye’deki birçok yarışın büyük sponsorları bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz; “Ama maalesef yarış hâlâ sponsorunu bulamadı. Bu sponsor olmak zorunda çünkü çok ciddi maliyetler var” dedi.Yarı Maraton’a sponsor şart

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB), 2020 yılında 6’ncısını düzenleyeceği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tanıtımını gerçekleştirdi. Edirne Valiliği Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilen toplantıya TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Atletizm İl Temsilcisi Memduh Örüş, Türkiye Atletizm Federasyonu 15. Bölge Koordinatörü Esra Akgün Yılmaz ve sporcular katıldılar.

Toplantıda 6’ncı Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 12 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirileceğini açıklayan Önder Akdağ; “Maratonu her yıl farklı bir tema ile koşuyoruz. Bu yıl da maratonun teması ile ilgili Çevre Şehircilik Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Atletizm Federasyonu ile yapmış olduğumuz görüşmelerin sonucunda, farkındalık temamız sürdürülebilir bir yaşam, doğa dostu tüketim alışkanlıkları oluşturma, daha yaşanabilir bir dünya için çevre ve sıfır atık teması ile koşulacak. Temamız kapsamında etkinlikler, aktiviteler, sergiler, konferanslar düzenleyerek bu konuda duyarlılığı arttırmak istiyoruz.  Bu yönüyle ülkemizde ilk defa bir maraton sıfır atık teması ile koşulacak” ifadelerine yer verdi.

Akdağ, Yarı Maraton için iyilik hareketi başlattıklarını söylerken; “Bu iyilik hareketine katılan herkesi, her kuruluşu, her bireyi iyilik elçisi olarak adlandırıyoruz. Şunu belirtmeden geçmemek gerekir; bir şehirde maratonun yapılabiliyor olması, o şehrin gelişmişlik göstergesidir. Maratonların, şehirlerin tanıtımı açısından önemli rol oynadığını unutmamak gerekir. Şehir maratonları tüm dünyada gelişmiş ülkelerde şehrin vizyonunu dünyaya tanıtımı anlamında elçilik görevi üstlenen spor, sağlık ve turizm kültürüne katkıda bulunan önemli bir araçtır. Ayrıca bu tür organizasyonlar toplumları, insanları, ülkeleri bir araya getiren bir güçtür. Biz dernek olarak bu organizasyonla yaşadığımız dünyada, ülkemizde ve şehrimizde bir spor kültürü oluşması adına özveriyle bu güne kadar çalıştık, bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Sporun bu birleştirici, tetikleyici gücünü her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı bir temayla vurgulayarak duyarlılık oluşturuyoruz.  Planladığımız etkinlikler konusunda Başkan Yardımcımız Deniz Kocalar ve Genel Sekreterimiz Neşe Üstün gerekli uygulama ve koordinasyonu sağlayacak ve Basın Sözcümüz Sinan Göçmen de bunu sizlerle ve kamuoyuyla paylaşacak” dedi.

Akdağ’dan birlik çağrısı       

Küçük şehirlerde dünya ölçeğinde organizasyonlar yapmanın güçlükler barındırdığını belirten Akdağ; “Şehrimizde her geçen gün bu organizasyonun tanınıyor olması pozitif bir bakış açısı geliştirmektedir. Bu bizler için sevindiricidir. Geçen yıl düzenlemiş olduğumuz 5’inci Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda bizden desteğini esirgemeyen sivil toplum örgütlerine, kurum kuruluş ve kişilere teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bu yıl da 6’ncı Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nu düzenlerken şehrin tüm bileşenlerinin bu organizasyonun Edirne’mize yakışır bir şekilde yapılması için destekleri ile bizim yanımızda olacaklarına inancımız tamdır” sözlerine yer verdi.

“Milliyet gözetmeksizin herkes katılabilir”

Akdağ, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yunanistan’ın son yıllarda Yarı Maraton için sınırını açmama ve atlet göndermeme kararının devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine cevap veren Akdağ; “Bu organizasyon, Türkiye Atletizm Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Avrupa Atletizm Birliği’nin faaliyet takviminde olan bir organizasyondur. Dünyanın her yerinden sporcular, bu organizasyona herhangi bir milliyet gözetmeksizin katılıyorlar. Burada bireysel tercihler var ve diğer taraftan da kurumsal tercihler var. Türkiye Atletizm Federasyonu, Yunanistan ve Bulgaristan Atletizm Federasyonlarına yazılar yazıp misafir olarak sporcu davet edebiliyor. Bu tür organizasyonlarda yapılan budur. Bunu yapmak mümkün ama gelen misafirlerin ağırlanması, konaklama giderleri, ikramları için bir bütçe gerektiriyor. Biz binbir güçlükle bunu yapmaya çalışırken bunlara kaynak ve bütçe bulmakta zorlanıyoruz. Doğal akışında bireysel olarak kayıt yaptıran her sporcu bu organizasyona katılıyor. Biz bir dostluk derneğiyiz ama bu sadece Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan sporcuların katıldığı bir organizasyon değildir. Geçen yıl Tayvan’dan gelen sporcular bile vardı” dedi.

“Suistimale karşı önlem aldık”

2019 yılında düzenlenen 5’inci Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda 5 kilometre dönüşünde yaşanan aksaklıklarla ilgili alınan önlemlerin sorulması üzerine cevap veren Akdağ; “Geçen yıl birkaç arkadaşımız dönüşte sorun olduğunu söyledi. Orada birtakım kötü niyetler vardı. Her sporcu ne kadar koştuğunu bilir. Dönüşü 100-200 metre geçer de fazladan 5 kilometre koşmaz. Bu bir art niyetti. Hakem vardı, kamera kayıtları da var. Bunun suistimal edilmesi adına bu yıl ayrıca bir kamera koyuyoruz, bir tane tak oluşturuyoruz, yere de halı açıyoruz. Geçen yıl bu organizasyona katılan sporcular itibariyle çok öne çıkacak konu varken maalesef bir olumsuzlukla anıldık. O kadar çok şeyi gölgeledi ki gerçekten üzüntü duyduk. Bunu yapan atletlerimiz de maalesef Trakyalı atletlerimizdi ve parkuru bilen atletlerimizdi. O yüzden burada gerçekten bir iyi niyet olduğunu düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

Bando ve Ciğer Festivali ile çakışmayacak

Akdağ, Yarı Maraton’a katılacak atlet sayısını bin ile sınırladıklarını da açıklarken; “Geçen yıl 550 kayıtlı katılımcı vardı, 750 kişiyle yapmıştık. Çocukları ve engellileri ise saymıyoruz. Onları da kattığımız zaman bin 500 civarında atletin katılımıyla yapmıştık. Geçen yıl birçok sporcu konaklamadan dolayı şehrimize gelmedi. Çünkü Bando ve Ciğer Festivali ile çakışmıştı. O gün gelip gece arabasında yatanlar oldu. Çünkü şehrimizin konaklama kapasitesi yetmedi. Bu yıl biraz daha avantajlıyız. Çünkü Bando ve Ciğer Festivali daha ileri bir tarihe denk geldi. Çakıştığımız bir organizasyon da yok. Ama Türkiye genelinde birçok koşu, takvimlerini Ramazan ayı öncesine çektiği için başka illerde yapılacak birçok büyük organizasyon ile çakışıyoruz. Ama 750 civarında atletle bu organizasyonu yapmayı planlıyoruz” dedi.

Atletizm Çalıştayı düzenlenecek

Akdağ, 19 Ocak Pazar günü Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Atletizm Çalıştayı’nın düzenleneceğini de açıklarken; “Trakya’daki tüm koşu gruplarını, atletizme katkı sağlayanları toplayacağız. Trakya’da Avrupa Atletizm Birliği’nin faaliyet takvimindeki tek koşu biziz. Bu organizasyonun Trakya geneline yayılması, Kırklareli’de, Çorlu’da, Tekirdağ’da, Lüleburgaz’da yapılabilmesi için bilgi ve birikimimizi paylaşmak için çalıştay yapıyoruz. Bu tür bir çalıştay, Trakya’da ilk defa yapılıyor. Trakya’da spor kültürünün gelişmesi adına bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda Trakya’da birçok koşunun yapılmasına da ilham kaynağı olacağız” sözlerine yer verdi.

“Yarış sponsorunu bulamadı”

Akdağ’ın konuşmasının ardından Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Atletizm İl Temsilcisi Memduh Örüş ise illerde yapılan maratonların turizm kültürüne katkısı olduğunu belirtti. Örüş’ün ardından toplantıda bir konuşma da Türkiye Atletizm Federasyonu 15. Bölge Koordinatörü Esra Akgün Yılmaz yaptı. Yılmaz, konuşmasında Türkiye’de düzenlenen yarışların tüm kurumların birlik ve beraberliği ile gerçekleştirildiği açıklarken; “Herkesin bu maratona katkı vermesi gerekiyor. Yakın zamanda birçok maratona katıldım. Dernekler aynı zamanda şirketleşmişlerdi. Farklı şirketlerden de destek alıyorlar ve daha büyük sponsorlar bulunuyor. Bu organizasyon için başından beri tek istediğimiz şey büyük bir sponsordu. Ama maalesef yarış hâlâ adını bulamadı. Bir adı var ama sponsorunu bulamadı. Bu sponsor olmak zorunda çünkü çok ciddi maliyetler var. Geçen yıldan bile ciddi borçlar kalmıştır. Fakat kimse bu tarafından bakmıyor. Para olmadığı zaman hiçbir şey olmuyor. Bazen paranın da önüne geçecek, kurumların açması gereken tesisleri var. Yemek veren kurumların, ücretsiz yemek vermesi gerekir. Bazı otellerin bu organizasyon için 10-20 konaklama vermesi gerekir. Eğer bu şekilde birlik ve beraberlik olursa bu yarış olur. Tek başına istemekle bu yarış olmaz. Gittiğimiz yarışlardan önce herkes yarışın mutfağında oluyor ama ilimizde bu sayı çok az. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Tüm sivil toplum örgütlerinin, kamu kurumlarının ve iş yerlerinin bu yarışı desteklemesini ümit ediyorum” dedi. Toplantı, tüm katılımcıların günün anısına fotoğraf çektirmesi ile sona erdi. 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 805 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.