Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mor ekmek Meclis’te - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mor ekmek Meclis’te 9.1.2020 - 10:34:00
Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki Tarihi Ceyhanoğlu Fırını’nın işletme sahibi Ahmet Ceyhan tarafından yaklaşık 3 hafta önce satışa sunulan mor ekmek, Edirne İl Genel Meclisi’nde tanıtıldı. Meclis üyelerine mor ekmek ikram eden Ceyhan, mor ekmeğin özellikle şeker hastalarına faydalı olduğunu açıklarken; Edirne’nin Malatya ve Ankara’dan sonra mor ekmek üretilen üçüncü il olduğunu söyledi.Mor ekmek Meclis’te

Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki Tarihi Ceyhanoğlu Fırını’nın işletme sahibi Ahmet Ceyhan (47), Edirne İl Genel Meclisi’ni ziyaret ederek, yaklaşık 3 hafta önce satışa sunduğu mor ekmeği, meclis üyelerine tanıttı. Japonya’da sağlıklı olması nedeniyle yasalarla tüketilmesi zorunlu olan ve Türkiye’de Malatya ile Ankara’dan sonra Edirne’de de üretime başlanan mor ekmek, Ceyhan tarafından meclis üyelerine ikram edildi.

                Uzunköprü ilçesinde 250 gramını 4,5 TL’den satışa sunan Ceyhan, mor ekmeği dilimler halinde meclis üyelerine ikram etti. Ceyhan, meclis ziyaretinde ayrıca mor ekmeğin faydalarını da açıkladı. Mor ekmeğin, fonksiyonel bir gıda olduğunu söyleyen Ceyhan; “Fonksiyonel gıdalar, Japonya’da tüketilmesi yasalarla zorunlu kılınan gıdalardandır. Mor ekmek, içeriğinde yüksek oranda antosiyanin dediğimiz maddeler içermektedir. Antosiyaninler, bitkilere renk veren kısımlardır. Antosiyaninlere yüksek teknoloji uygulayarak ve ayrıştırılarak toz haline getiriliyor. İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibinin 12 yıllık bir çalışma sonucu geliştirilmiştir. 20 binin üzerinde deney yaparak bu ekmeği geliştirmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

                Ceyhan, mor ekmeğin tarifi ile ilgili de bilgiler paylaşırken; “Mor miks dediğimiz madde, toz halinde geliyor. Biz de bunu yüzde 65 tam buğday, yüzde 35 beyaz una ilave olarak yüzde 6,5 mor miks katarak ekmeğimizi üretiyor. En büyük faydası şeker hastalığına iyi gelmesidir. Çocuklarda zekâ gelişimini olumlu yönde etkilediği söyleniyor. Mor renkli pigmentlerin de sağlıkta faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ekmek ilk olarak Malatya’da, daha sonra Ankara’da üretildi. Biz de Edirne olarak Türkiye’de üreten üçüncü iliz. Mor ekmek, Türkiye geneline yayılmaya devam ediyor” dedi.

“Günde 200 adet üretiyoruz”

                Mor ekmek üretimine, televizyon kanallarında yer alan ilk kez Malatya’da üretildiğine dair haberler sonucunda karar verdiğini söyleyen Ceyhan; “Mor ekmeğin ilk kez Malatya’da üretildiğini televizyonda gördüm. Ondan sonra araştırdım ve ekibe ulaştım. Yaklaşık 3 hafta önce de satışa sundum. Satışa sunmadan 10 gün boyunca üretip kendimiz denedik, yakınlarımıza tavsiye ettik, şeker hastalarına verdik ve olumlu dönüşler olunca üretmeye karar verdik. Şu anda Edirne üreticisi, Uzunköprü Ceyhanoğlu Tarihi Fırın’dır. Vatandaşlarımızdan şu anda ciddi talepler var. Günde 200 civarında ekmek üretiyoruz. Mor ekmeğin raf ömrü normal koşullarda 4-5 gün sürüyor, buzdolabında saklanırsa 1 haftaya çıkar. Mor ekmek şoklanırsa da daha uzun süre dayanabilir” sözlerine yer verdi.

Tanıtımlara devam edecek

                Ceyhan, ilk tanıtımını Uzunköprü ilçesinde gerçekleştirdiği mor ekmeğin tanıtımlarına devam edeceğini belirtirken; Edirne İl Genel Meclisi’nin ardından Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ile Trakya Üniversitesi’nde de mor ekmek tanıtımı yapmayı hedeflediğini söyledi.

Sahtesinin çözümü limon

                Toplantıda Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de Ceyhan’a teşekkür ederken; mor ekmeğin herkesin tüketimine uygun olduğunu söyledi. Geçmiş, mor ekmeğin sağlıklı bireyler tarafından daha sağlıklı bir yaşam için güvenle tüketilebileceğini ifade ederken; “Mor rengin kaynağı antosiyanin adı verilen bir maddedir. Bu madde; böğürtlen, ekşi mor dut, yaban mersini, vişne, nar, patlıcan, mor soğan kabuğundan elde edilmektedir. Mor ekmeği sahtesinden ayırt etmek için üzerine limon damlatıldığında rengi kırmızıya dönecektir. Sahtesi ise kimyasal ya da gıda boyası olduğundan rengi değişmeyecektir” dedi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 403 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.