Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne romanına ödül - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne romanına ödül 6.1.2020 - 10:04:41
FABİSAD tarafından Giovanni Scognamillo anısına 2013 yılından beri düzenli olarak verilen GİO Ödülleri’nde tarihçi ve korku-fantastik hikâye yazarı Mehmet Berk Yaltırık’ın kaleme aldığı ve büyük bir bölümü Edirne’de geçen kitabı ‘Istrancalı Abdülharis Paşa’, 2019 yılının en iyi romanı seçildi. Yaltırık, ‘Istrancalı Abdülharis Paşa’ romanıyla Edirne’ye edebiyat alanında önemli bir gurur yaşattı.Edirne romanına ödül

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından Giovanni Scognamillo anısına 2013 yılından beri düzenli olarak verilen GİO Ödülleri’nde Edirne önemli bir gururu yaşadı. Tarihçi ve korku-fantastik hikâye yazarı Mehmet Berk Yaltırık’ın kaleme aldığı ve büyük bir bölümü Edirne’de geçen kitabı ‘Istrancalı Abdülharis Paşa’, 2019 yılının en iyi romanı seçildi.

Yaltırık’ın 2019 yılında İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabına Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile GİO 2019 yılı en iyi roman ödülü takdim edildi. Yaltırık’ın katılamadığı törende ödül yakın dostu Ömer Faruk Yazıcı’ya takdim edilirken; Yaltırık da ödül ile ilgili düşüncelerini sosyal medyadan gerçekleştirdiği paylaşım ile okurlarına ulaştırdı.

Yaltırık, açıklamasında 2019 yılı GİO en iyi roman ödülünün Istrancalı Abdülharis Paşa adlı kitabına verildiğini belirtirken; “Edirne’den ve yazdıklarımdan derin izler taşıyan bu romanın takdir görmesi bir yana, törene katılamadığımdan ötürü ödülü vekâleten hem kalemdaşım, hem yayın ortağım Ömer Faruk Yazıcı’nın alması güzel oldu. ‘Nane Molla’mız eminim beni, benden daha iyi ifade etmiştir ödül alırken. Ben heyecandan doğru düzgün konuşabilir miydim bilemiyorum. Yazıyla aram daha iyi o yüzden buradan yazayım. Bir teşekkür listesi yazsam buradan köye yol olur ama özellikle anmak istediklerim var. Bugüne kadar birçok kıymetli isme layık görülen bu ödüle layık görenlere, ta internette açtıkları ilk sitelerden itibaren hayal dünyamda bir kapı aralayan kalemdaşlara, yazmaya teşvik eden ustalarıma, dostlarıma, bir vakit desteğini esirgemeyen okurlara teşekkürü borç bilirim” ifadelerine yer verdi.

Yaltırık, 2013 yılında da ‘Kumarcı Bahattin’ öyküsü ile GİO öykü başarı ödülü ve 2017’de Yedikuleli Mansur romanıyla GİO Roman Ödülleri’nde dereceye girerek başarı ödülü kazanmıştı.

Mehmet Berk Yaltırık kimdir?

19 Temmuz 1987’de doğdu. 2010’da Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede, Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Tarih Anabilim Dalı’nda Genel Türk Tarihi alanında, “Moğolların Deşt-i Kıpçak Seferleri” teziyle yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli internet sitesi ve fanzinlerde, araştırma yazıları ve hikâyeleri yayınlandı. FABİSAD’ın düzenlediği 2013 GİO Hikâye Yarışması’nda Kumarcı Bahattin adlı öykü ile dereceye girerek “Öykü Başarı Ödülü” ve Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği “TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması 2013’de Hekim Maliguri’nin Acayiplikleri adlı öykü ile mansiyon kazandı. 2017’de Yedikuleli Mansur romanıyla GİO Roman Ödülleri’nde dereceye girerek “Başarı Ödülü” aldı. 2019’da Istrancalı Abdülharis Paşa romanıyla “GİO En İyi Roman Ödülü”nü aldı. “Son Gulyabani’nin Yeri” adlı bloğunda öykülerini paylaşmaya devam ediyor.

Yazarın Eserleri

Yedikuleli Mansur, İthaki Yayınları / Istrancalı Abdülharis Paşa, İthaki Yayınları

Gölgeli Öyküler, Yenisey Kitap / Anadolu Korku Öyküleri 2 (Antoloji) /“Mezardan Gelen”, Bilgi Yayınevi / Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler (Antoloji)/Kumarcı Bahattin- İthaki Yayınları/ Güçoburlar (Antoloji)/“Güçobur”, Doğan Kitap /Aşkın Karanlık Yüzü (Antoloji)/ “Ak Yılan”, İthaki Yayınları / Anadolu Korku Öyküleri 3-Yılgayak (Antoloji) “Cazı Nene”, Bilgi Yayınevi / Karanlık Yılbaşı Öyküleri-Aralıktan Sızan Karanlık (Antoloji)/“Definenin Tılsımı”, Bilgi Yayınevi / İstanbul 2099 (Antoloji)/ “Bozkıresk”, Doğan Kitap/ Hayalet Müzik (Antoloji)/ “Kemençe”, Artemis Yayınları, “Sabahçı Hasan’ın Gece Düşleri” (Çizgi roman Hikâyesi), Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri, Şehir, Vakıf ve Sosyal Hayat, -“Eski İstanbul Kabadayısı Figürü ve Bir Şehrin Yaşadığı Değişimler”, Mahya Yayınları, Türk Kültüründe Vampirler-Oburlar, Yalmavuzlar ve Diğerleri (Seçkin Sarkpaya ile), Karakum Yayıncılık. Çizgi Roman Kitabı, “Bir Kabadayının Anatomisi: Ustura Kemal”, Kitabevi Yayınları Meyhane Kitabı, “Kabadayılık Altkültüründe Meyhanenin Yeri”, Kitabevi Yayınları. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 874 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.