Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yunanistan'a afişli cevap - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yunanistan'a afişli cevap 13.12.2019 - 10:22:17
Yunanistan’ın bazı bölgelerinde kara yolları kenarlarına asılan kanlı Kıbrıs haritalarına misilleme olarak Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği de İpsala’da karayolu kenarına tepki afişi astı. Dernek Başkanı Ferruh Özkan, “Yeter artık, böyle komşuluk olmaz” dedi.Yunanistan'a afişli cevap

                Yunanistan’ın karayollarının bazı bölgelerine kanlı Kıbrıs haritaları asıldığı iddialarına tepki olarak, Yunanistan’a ulaşımın sağlandığı Edirne’nin İpsala ilçesindeki karayolu üzerindeki bilbordlara tepki afişleri asıldı. Afişlerde, Kıbrıs’ta 1963 yılında yaşanan, tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen anne ve çocuklarının banyoda katledildiği fotoğrafın üstünde “Esas Biz Unutmayacağız” yazısı yazıldı.

İpsala-Keşan Kara yoluna iki taraflı olarak asılan afişin önünde basın açıklaması yapan Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan, “Bizler bugün burada, komşumuz Yunanistan’ın dostluk ve komşuluk ile bağdaşmayan tutum ve politikalarını protesto etmek ve dostluk çağrısında bulunmak için toplandık. Dünyanın en önde gelen bebek katili terör örgütü PKK’ya kurulduğu günden beri sahip çıkan, destek olan eğiten ve barındıran, DHKP-C terör örgütüne yardım ve yataklık eden son olarak da FETÖ Terör örgütü üyelerini koruyan Yunanistan’ın düşmanca politikaları bitmemektedir. Sözde Ermeni soykırımı kabul ederken ‘Sözde Pontus soykırımı’ iddialarını inkar edenlere de ceza verilmesi için de Yunan meclisinden kanun çıkartılmıştır. Bir milyon Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’da Türk azınlığın haklarını da vermeyen, görmezden gelen Yunanistan, sadece Lozan’ı değil 1923 öncesi imzaladığı tüm anlaşmalara uymayarak balkanlarda huzursuzluk ortamını arttırmakta ve düşmanca tavrını sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Böyle komşuluk olmaz

Türkiye ve Yunanistan’ın Atatürk ile Venizelos zamanındaki gibi dost olmasını istediklerini anlatan Özkan, “Yunanistan, 1. Balkan Savaşı sonrasında, Ege’de kullanım hakkı aldığı 12 adalara asker ve ağır silah yığarak anlaşmaları bizzat garantör devletlerin desteğinde yok saymış ve 2004’ten sonra da 18 Türk adasını işgal ve ilhak ederek düşmanlığı arttırmıştır. Bu oldu bittiye getirildiği sanılan işgaller ve ilhak bizim için kabul edilemezdir. 1974 yılında Kıbrıs’ta Türklere yönelik Rum çetelerin katliamlarına son vermek ve adaya barış ortamı sağlamak için düzenlenen Kıbrıs barış harekatı sonrasında da düşmanca tavrını uluslararası alana iftiralarla yaymaya devam etmiştir. Bugün aradan 45 yıl geçmesine karşı Kıbrıs Rum kesiminde ve Yunanistan’ın her yerinde Kıbrıs haritası kanlı bir şekilde tasvir edilerek 1571’den beri adadan yaşayan Türkler inkar edilmekte ve Türk ordusunun adada işgalci olduğu ve kan akıttığı iftiraları her yerde bilbordlarla anlatılmaktadır. Bugün buraya Yunanistan’a iyi komşuluk ilişkilerine yakışmayan bu düşmanca olan bilbordlarını kaldırarak başlaması için çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrıyı yaparken de; Esas Türk milletinin Rum çetecilerin etnik temizlik yapmaya çalıştığı Kıbrıs’taki katliamlarını ve özelikle çocukların acımasızca katledildiği Noel katliamını unutmadığımızı ifade etmeye geldik. Türk milleti ile iyi komşuluk ilişkileri istiyorsanız, 45 yıldır her yere astığınız bu ilanları kaldırın. Bunun için bir ay süre veriyoruz. İlanlar kalkmaz ise biz de Rum-Yunan mezalimini anlatan bu ve benzeri bilbordlarımızı yurdun her turistik bölgesine asacağımız gibi Balkanlar ve Avrupa’nın her kilometre taşına koyacağımızı, Türk milletinin de Ege’deki yunan adalarına artık turist olarak gitmemesi çağrısında ısrarla bulunacağımızı ilan ediyoruz.

Bu kadar düşmanlık yeter! Artık bu ve benzeri çalışmalarla Türk milleti kimin katil, kimin masum olduğunu uyduruk haritalarla değil gerçek belge ve raporlarla tüm dünyaya gösterecektir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Daha sonra dev afişler yol kenarında bulunan bilbordlara asıldı. Açıklamaya İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katılarak destek verdi. 

 

 

 Kaynak: Haber Merkezi 384 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.