Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vekillerden itibar serzenişi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vekillerden itibar serzenişi 8.1.2018 - 09:54:29
CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ile CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, kongrede gerçekleştirdikleri konuşmalarda itibarsızlaştırılmaya çalışıldıklarına dikkat çektiler. Bircan, konuşmasında; “Milletvekillerini itibarsızlaştırırsanız bu hiç hoş değil” ifadelerine yer verirken, Gaytancıoğlu; “Bu tip küçük hesaplarla ne beni, ne diğer arkadaşlarımı alçaltmak bize yakışmaz” dedi.Vekillerden itibar serzenişi
Cumhuriyet Halk Partisi Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ile CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan hafta sonu düzenlenen CHP Edirne İl Kongresi’nde gerçekleştirdikleri konuşmalarda itibarsızlaştırılmaya çalışıldıklarına dikkat çektiler. İl Kongresi’nde konuşma yapan Bircan, seçimlerin bir kaybedeni olmadığını söyleyerek; “Her iki aday arkadaşımız da kaybetmeyecek. Kazanan CHP olacaktır. Buradan yine kol kola, el ele çıkacağız. AKP’nin zulmü 2002’den bu yana devam ederken bizler, onun karşısında direncimizi sonuna kadar gösteriyoruz. Cumhuriyet değeriyle bugüne kadar hiçbir hükümet hesaplaşmayı istemedi. Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmayı kafasına koyan, 2023’te de Cumhuriyet’i bitirip İslam Cumhuriyeti kurmayı hedefleyen AKP’ye karşı biz mücadele etmek zorundayız. 316 kişiye karşı Meclis’teki mücadelemiz 100 kişi. Öyle bir mücadele veriliyor ki. Benim yüzüme yumruk atıp Bakan olmayı hedefleyen kişilerle karşı karşıyayız. AKP’nin zulmüne karşı bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Referandumda iyi bir mücadele verdik ama mühürsüz oylarla maalesef kaybettik. Önümüzdeki 2019 hedefinde Recep Tayyip Erdoğan’ı Başkan yapmayacağız. Mühürsüz oylar da olsa, oyları çalsa da, her ne olursa olsun canımız pahasına Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık hevesini kursağında bırakacağız” ifadelerine yer verdi.

“Pekcanlı beni yanılttı”
CHP’lilerin birbirlerini sevmek zorunda olduğunu söyleyen Bircan; “Peki, böyle mi oluyor? Biz birbirimizi seviyor muyuz? Maalesef arkadaşlar. Ben, Fevzi kardeşime geçen dönem destek oldum, beraber oldum. Gençlik Kolları’ndan geldiğini biliyorum. Gençlik Kolları’ndan geldiği için bu partinin çamurunu çiğnedi, tozunu yuttu. Ama kardeşim, beni maalesef çok yanılttı. Çok hatalar yaptı. Bizlere, seçilmişlere karşı çok hatalar yaptı. Parti binasına girdiğimizde maalesef içine girecek insan bulamıyoruz. İnsanları azarlıyor. Bu haber 15 Haziran tarihli, 9 Eylül’de il binası açılacak. ‘Milletvekilleri tek kuruş vermedi.’ yazıyor. Sayın Nejat Gencan, siz il başkanıydınız. Ne yaptığımı biliyor musunuz? Bir dediği iki oldu mu? Sizin bir dediğiniz iki oldu mu? Niye? Bu itibarsız açıklamayı neden yapıyorsunuz? Bu gazeteden 2 gün sonra 2 milletvekili daha aynı şeyi yaptı diyor ama yine başlıkta şu anda mevcut 2 milletvekilinin fotoğrafları var. Bu itibarsızlaştırma nasıl bir şeydir? Tabii ki birini Milletvekili, Belediye Başkanı yapmak isteyebilirsiniz ama Milletvekillerini itibarsızlaştırarak bunu yapmak isterseniz yanlış olur. Beraber olun, arkadaşınızı gezdirin, tanıtın hiç sorun yok. Ama Milletvekillerini itibarsızlaştırırsanız bu hiç hoş değil” dedi.

“CHP tarihinde ilk kez konuşturulmadık”
CHP’nin kuruluş tarihinden bugüne kadar ilk defa bir İl Başkanı’nın, Milletvekillerini partinin kuruluş yıldönümünde konuşturmadığını söyleyen Bircan; “Söz vermiyor. Bu, ilk defa olan bir şey. Genel Başkana bile söylediğimizde şaşırıyor. Milletvekili arkadaşlarımıza söylediğimizde ‘Olur mu öyle şey?’ diyorlar. Biz konuşturulmadık. Partinin kuruluş yıldönümünün akşamındaki yemekte bize, arkadaşımız konuşma izni vermedi. Bu, Cumhuriyet tarihinde ilk defa olan bir şeydir. Bu itibarsızlaştırma kime, ne getirir? Hani CHP’yi büyüteceğiz ya, CHP Milletvekillerini sen itibarsızlaştırırsan nasıl CHP Edirne’de büyüyecek?  Yetmiyor, sizlerden çok özür diliyorum; çok kaba bir şey ama maalesef göstereceğim. Bu hareket yemekte bizim konuşturulmadığımızın sonrası, benim arkadaşım Recep Gürkan’ın şoförü tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Bu ayıbı yapanlar burada utanacaklar. ‘Bazen cevaplar sadece kelimelerle verilmez’ diyor. Yani bu hareketle verilir. Böyle mi büyüteceğiz biz bu partiyi?” sözlerine yer verdi. Bircan, Bayır’ın sosyal medya hesabında paylaştığı uygunsuz el hareketini gösteren fotoğrafın yer aldığı posteri salondakilere gösterdi.

“Herkes haddini bilecek”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın makam şoförü Olkan Bayır’ın CHP Edirne seçimlerinde liste yaptığını söyleyen Bircan; “Aynı arkadaşım sosyal medyada ‘Ben muhtarlıkları geziyorum, CHP’nin listelerini yapıyorum’ diyor. Yok böyle bir şey. Herkes haddini bilecek. Milletvekili milletvekilliğini, belediye başkanı belediye başkanlığını, il başkanı da gerektiğinde haddini bilecek. Seçilmişlere böyle bir saygısızlık yapılamaz. O saygısızlığın karşısında il başkanı durması gerekiyordu. Ben gerçekten arkadaşımdan çok şey bekliyordum. Kendisine gerçekten destek de verdim ama maalesef umudumu kaybettim. Cumhuriyet tarihinde CHP’nin kuruluş tarihinden bu yana maalesef ilkleri yaşattı. Onun için sizlerden tekrar tekrar özür dileyerek şununla bitiriyorum; bir gün mutlaka yeneceğiz, bir gün mutlaka yeneceğiz. Bunu söyleyeceğiz bin defa, sonra bin defa daha, sonra bin defa daha, sonra bin defa daha. Çoğaltacağız, marşlarla yürüyeceğiz çoğala çoğala” dedi.

“Elimi masaya vuracağım”
Bircan’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Gaytancıoğlu yaptı. Gaytancıoğlu, konuşmasında seçimlerin kazananı olduğu gibi kaybedeninin de olacağını söyleyerek; “Bu arada hiç öyle beraberce gidilmiyor. Kusura bakmayın biraz üzüntü oluyor, biraz sevinç oluyor. Kazananın da CHP olmasını istiyoruz ama yeter ki 2019’u biraz düşünelim. O zaman kazanan CHP olur. Ben, Merkez İlçe Kongresi’nde çok ateşli bir konuşma yaptım ve aynen masaya böyle vurdum. Bundan sonra da vuracağım. Neden vuracağım? Bu partide birlik ve beraberliği sağlamak belki de bana düşüyor. El ele, herkesi bir araya getireceğim ve bu partiyi birinci parti değil, bu partiyi iktidar yapacağız. Birinci parti olmak artık yetmiyor. Yüzde 60 hedefine ancak bu şekilde ulaşabiliriz” ifadelerine yer verdi.

“Parti disiplini diye bir şey var”
Gaytancıoğlu, konuşmasında görevini yeterince yapamadığıyla ilgili söylemlerin olduğuna dikkat çekerek; “Bana da dolaylı olarak bu şekilde çamur atıldığını biliyorum. Ne yaparsanız yapın. Ben geçen sefer de söyledim; ne yaptığını bilen, nasıl adım attığını bilen, kimlerle dans ettiğini bilen bir insanım. Çok iyi biliyorum. Kimin neler bildiğini, kimin neler yaptığını biliyorum ama parti disiplini diye bir şey var. Burada kimseyi şikâyet etmekle küçültemeyiz. Partimizi büyütmek zorundayız. Liyakate önem vermek zorundayız. Buraya bir İl Başkanı seçeceğiz ve İl Başkanımız herkesin İl Başkanı olacak. Kim seçilirse seçilsin; desteklediğim olur, desteklemediğim olur. Ama adam gibi onun arkasından gideceğiz, gitmek zorundayız” dedi.

“Bunlar ucuz siyasetler”
Trakya topraklarının satıldığına dikkat çeken Gaytancıoğlu; “Alan firmalar belli. İnternete Okan Gaytancıoğlu Trakya toprakları yazın, bakalım kaç tane demeç vermişim? Kaç tane araştırma önergesi vermişim? İlk nöbetçi olduğum gün, bir Meclis araştırma önergesini Grup Başkanvekilimden rica ediyorum. Fırat Pen, Ziya Organik kimmiş? Bunların hepsini Meclis’te araştıralım. Bir araştırma önergesini lütfen Meclis’e indirelim. Senden de rica ediyorum. Burada herkesin beklentisi budur. Bana düşen görev; bütün Trakya Milletvekillerini, İl Genel Meclisi Üyelerimizi alıp hep beraber gidelim bakalım nedir? ‘Okan Gaytancıoğlu, onlara danışmanlık yapıyormuş.’ diyorlar. Keşke yapsaydım, o zaman ‘Bu çiftçinin kanını emme’ derdim. Bunlar ucuz siyasetler. Bu işlere girmeyelim. Lütfen birbirimizi itibarsızlaştırmayalım. Ben AKP’nin kongresini duydum. Tek tip insanlar, alkışla diyorlar alkışlıyorlar. Biz öyle değiliz. Bu bizim güzel bir zenginliğimiz. Birbirimizi şeklen seviyoruz ama arkadan kuyuları kazıyoruz. Bu yanlıştır. Nasıl iktidar olacağız?” sözlerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu; “Böyle bir şey olabilir mi?”
CHP’nin iktidar olmasının tek çaresinin birbirini sevmek olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; “Biz, herkesin saygılı olduğu, bizim de çekindiğimiz, görevlendirildiğimiz bir il başkanı seçilsin isteriz. Herkes burada tanımladı, ben şahsen bunu istiyorum. Ben geçen dönem Fevzi Başkanı desteklemedim. Bu dönem de desteklemedim. Ama bu demek değildir ki onun arkasından gitmem. Saygıda hiçbir zaman kusur ettim mi? Etmedim. Beraber basın toplantısı yaparak her şeyi açıklamadık mı? Açıkladık, açıklamaya da devam edeceğiz. Kazanırsan seninle beraberiz, kaybedersen değiliz. Bu siyasettir ama az önce söylediler; yöneten olmalı, birinden emir alan olmamalı. Eğer bana kızıyorsa söylemeli. Beni geçen gün adaylık açıklamasına çağırmadı, üzüldüm. Çağırsaydı gelecektim. Hatta sevgili Erdoğan Gümülcineli’ye dedim ki; ‘Yarın gideceğiz.’ Ama ‘Seni aradılar mı?’ diye sordular, ‘aramadılar’ dedim. Aramalarına gerek yok, mesaj geldi. Ama baktım herkesi aramışlar, bir beni aramamışlar. Bir de Erdin Bey’i aramamışlar. Şahsen üzüldüm, ‘Acaba bir eksikliğimiz mi var da aranmadık?’ dedim. İl binasının açılışında adımız söylenmedi, yemekte söz verilmedi. Genel Başkanımıza sordum; ‘Efendim, siz emir vermişsiniz. Böyle bir şey var mı?’ Dedi ki; ‘Böyle bir şey olabilir mi? Sen buna inanıyor musun?’ Böyle siyaset yapmayalım. Bu şekilde kimse kimseyi aşağıya indiremez. Kimse kimseyi de yüceltemez. Bu tip konularda lütfen daha dikkatli olalım” dedi.

“İtibarsızlaştırma oldu yardım etmedim”
Akademisyenlerin hayatları boyunca çok zengin olamadıklarını söyleyen Gaytancıoğlu; “Param yokken siyasete girdim. Kaç ay maaş almadığımı da herkes bilir. Doğrudur, il binasına da yardım edemedim. Olamaz mı arkadaşlar? Bu demek değildir ki zenginler mi siyaset yapmalı? Ama burada il binasına yardım edeceğimi söylediğimi benim bir dönem danışmanlığımı yapan Sevgili Egemen Ilgın da bilir. Ama edemedim. Edecektim fakat bu itibarsızlaştırmalar olduktan sonra etmedim. Ama 1 Kasım seçimlerinde ve ardından referandumda her şeyi biz üstlenmedik mi? Eski İl Başkanım Oktay Bozkurt da burada, bilir. Ama Belediye Başkanımız da, Havsa Belediye Başkanımız da çok destek verdi. Herkesin katkısı var, herkese de teşekkür ediyorum. Ama bu tip küçük hesaplarla ne beni, ne diğer arkadaşlarımı alçaltmak bize yakışmaz” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1534 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.