Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Güneren’i istemiyoruz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Güneren’i istemiyoruz 10.12.2019 - 09:40:10
Selimiye Camii külliyesi içinde yer alan tarihi çarşılardan Selimiye Arastası’nın esnafı, 79 dükkândan 46 tanesine yüzde 50’nin üzerinde, 12 dükkânın ise yüzde 100’ün üzerinde zamla karşı karşıya kalması nedeniyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne tepki gösterdiler. Esnaflar, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’i istemediklerini açıklarken; Güneren’in son 6 yıldır Selimiye Arastası’ndaki esnafı ziyaret etmediğini söylediler. Esnaflar, 12 Aralık Perşembe günü ise yazar kasalarını Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün önüne bırakacaklarını açıkladılar.Güneren’i istemiyoruz

Selimiye Camii külliyesi içinde yer alan tarihi çarşılardan Selimiye Arastası’nın esnafı, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 2020 yılı için düzenlediği yeni kira sözleşmelerine tepki gösterdiler. Esnaflar, her sabah gerçekleştirdikleri bereket duasının ardından basın mensuplarına kira bedelleri ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Açıklamada, Selimiye Arastası’nda bulunan 79 dükkândan 46 tanesine yüzde 50’nin üzerinde zam yapıldığı belirtilirken; 12 dükkanın ise yüzde 100’ün üzerinde zamla karşı karşıya kaldığı açıklandı. 1003 TL kira ödeyen kiracıların, 2020 yılında 2 bin TL kira ödeyeceğine dikkat çekilen açıklamada; çarşıdaki 20 dükkâna da yüzde 90 ve üzeri zam uygunlandığı ifade edildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kiracılardan en az 2 bin, en fazla 6 bin TL kira talep ettiğini açıklanırken; Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’e yoğun tepki gösterildi.

Selimiye Arastası Derneği Muhasip Üyesi Onur Özcan, Selimiye Arastası Dernek Yönetimi ve Esnafları adına okuduğu basın açıklamasında; “Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2020 yılı için düzenlediği yeni kira sözleşmelerinde fahiş denecek zamlar uygulamıştır. Yüzde 100’ün üzerine varan söz konusu zamlar ne akla, ne adalete, ne de vicdana sığar. Bu hamle zaten zor durumda olan esnafı tamamen bitirme hamlesidir” ifadelerine yer verdi.

“Yüzde 50 artış bile fahiş”

Özcan, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in, yeni kira sözleşmeleri ile ilgili basında çıkan açıklamalarının doğru olmadığını savunurken; “Hal böyle iken Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in medyaya verdiği demeci hayretler içerisinde okuduk. Sadece 18 dükkâna yüzde 100’ün üzerinde zam uyguladığını söyleyen Sayın Bölge Müdürü, kamuoyunu bilinçli olarak yanlış yönlendirmeye ve olayı ört bas etmeye çalışmaktadır. Sayın Bölge Müdürüne hatırlatmak isteriz ki sadece Arasta Çarşısı’nda 79 dükkânın 12’si yüzde 100’ün üzerinde zamla karşı karşıya kalmıştır. Yine çarşıdan örnek vermek gerekirse 1003 TL kirası olan arkadaşlarımız, 2000 TL’ye yükseltilmişlerdir. Bu arkadaşlarımızın zam oranı da yüzde 99,4’tür. Sayın Müdür, bu durumda olanları göz ardı ederek kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Çarşımızda yüzde 90 ve üzeri zam uygulanan 20 dükkân vardır. Kaldı ki enflasyonun yüzde 10,6 açıklandığı bir ortamda yüzde 50 kira artışı bile fahiş olarak nitelendirilebilir. Bu açıdan baktığımızda yine çarşımızda 46 dükkâna yüzde 50 ve üzeri zam uygulanmıştır” dedi.

“2 bin TL ile 6 bin TL kira isteniyor”

Özcan, yeni kira sözleşmelerinde emsal rayiç bedellerinde tartışma yarattığını belirtirken; “Vakıflar Bölge Müdürü, Selimiye Arastası ve Ali Paşa Çarşısı’nın ekspertiz raporu ile hazırlanan rayiç bedelin 3 bin 500 TL olduğunu söylüyor. Bize gönderilen kira kontratlarında dükkânların metrekarelerinin bile doğru yazılmadığı göz önüne alınırsa bu raporların ne kadar sağlıklı olduğu akıllarda soru işareti bırakacaktır. Ayrıca geçtiğimiz yıl sıfır artı sıfır olarak gözüken dükkânlar bu yıl her ne hikmetse bu yıl bir artı sıfır oldular. Sormak istiyoruz bu dükkânlar bir yılda doğurdular mı? Bu hak mıdır? Sayın Müdür, Edirne esnafından ne istiyorsunuz? Edirne esnafını cezalandırmak mı istiyorsunuz?” sözlerine yer verdi.

“6 yıldır çarşımıza uğramadı”

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’in, tarihi çarşıların ticari kapasitesi en yüksek çarşılar olduğunu ifade ettiğini belirten Özcan; “Osman müdür, 6 yıldır çarşımıza uğramadığı için ya hayal görmektedir ya da yanlış bilgilendirilmektedir. Edirne’de en çok alışverişin yapıldığı çarşılar Erasta AVM ve Margi Outlet’tir. Dolayısıyla buradan bir kez daha davet edelim; Sayın Müdür, zahmet edip bir çayımızı içmeye gelirseniz, esnafın halini yerinde gözlemleyebilirsiniz. 6 yılın ardından çarşıya gelir mi bilinmez ama biz kendisine defalarca gittik. En son ziyaretimizde de bir devlet adamına yakışmayacak kelimelerle karşılaştık. Kendisine kiraların ödenemez noktaya geldiğini bildirdiğimizde bize, ‘Yüksek bulan anahtarı teslim etsin’ dedi. Çok merak ediyoruz; Sayın Müdür neden ısrarla bizden anahtarları istemektedir? Sayın Müdür, bu anahtarları ne yapacaktır? Yoksa boşalacak dükkânların ihalelerine girecek kişiler şimdiden belli midir?” dedi.

“Ekmeğimize kan doğramayın”

Özcan, açıklamada esnafın ayrıcalık istemediğini söylerken; “Son söz olarak diyoruz ki; biz 12 saatin üzerinde çalışan, evine alın teriyle ekmek götüren esnaflarız. Biz vergilerini düzenli ödeyen orta direğiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Devletimizin açıkladığı ve diğer şehirlerde de uygulanan tefe-tüfe oranı neyse, onun uygulanmasını talep ediyoruz. Yüksek kira ödeyen arkadaşlarımızın da daha az oranda zamma uğramasını istiyoruz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki; vakıfların da düstur edindiği gibi, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’. Lütfen bizim ekmeğimize kan doğramayın, lütfen yeniden insanı yaşatmayı deneyin” ifadelerine yer verdi.

“Yazar kasaları bırakacağız”

Özcan’ın basın açıklamasını okumasının ardından Selimiye Arastası Dernek Başkanı Adem Bayrak da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bayrak, konuşmasında kira bedelleri ile ilgili Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’i ziyaret ettiklerini açıklarken; “Milletvekillerimiz ile görüştük. Ama herhangi bir sonuç alamadık. Bugün bir görüşmemiz var. Bu görüşmeden sonra Perşembe günü Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yazar kasaları bırakmayı hedefliyoruz. Umarım bir adım geri adılır ve kiraları yüksek rakamlarda ödemeyiz. Şu anda Selimiye Arastası’nda bir dükkan 6 bin TL kira ödüyor ve Vakıflar Bölge Müdürü de onu baz alıyor. Bu yanlış bir şeydir” dedi.

“Fatma Aksal kaçmasın”

Bayrak, vakıf kiracılarının haklarını aradığını belirtirken; “CHP Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de defalarca konuşma yaptı. İYİ Parti Milletvekilimiz Orhan Çakırlar da gündeme getirdi. Ama AK Parti Milletvekilimiz Fatma Aksal çok ilgilenmedi demek yanlış olur ama kaçıyor. Fatma Aksal’dan kaçmamasını talep ediyoruz. Eski Milletvekilimiz Şemsettin Emir, bizi savundu. Ona da teşekkür ediyoruz. Ama yanımızda en çok durması gereken iktidar partimizin milletvekilidir. Fatma Aksal’ı buraya davet ettik ama icabet etmedi. 1-2 defa geldi, olayları aktardık ama hiçbir yanıt alamadık. Yanıt alamadığımız gibi ilgilenmediğini düşünüyoruz. İlgilensin, bizim derdimize deva olsun istiyoruz. Yarın seçimler olacak. Bu seçimlerde bir müdür gideceğine, 150 bin tane oy gidecek. Bunu düşünerek hareket etsin. Bir müdür gider, yerine başka müdür gelir. Ama Edirne halkı buradadır. Lütfen ona göre hareket edilsin. Müdürün Edirne’den gitmesini istiyoruz. Ne gerekiyorsa da yapacağız. 6 yıldır bir kez gelip halimizi sormadı. Bir çay ikram edelim istiyoruz ama kaçıyor. Ne var bizde?” sözlerine yer verdi.

“Vakıflar Bölge Müdürünü istemiyoruz”

Edirne’de 31 yıldır esnaflık yaptığını belirten Refik Boz ise Selimiye Arastası’nda hiçbir esnafın 4 bin TL kiranın altından kalkacak durumu olmadığını söylerken; “Arkadaşlarımız anahtarlarını teslim etmek istiyor, Vakıflar Bölge Müdürlüğü de, ‘Elindeki diğer dükkânı da alırım, boşaltırım, hiçbir hak talep edemezsin’ diyor. Böyle tehditkâr konuşmalar da var. 4 bin TL’nin altından kalkamayız. Arasta’ya müşteri gelmiyor. Siftahsız dükkân kapatıyoruz. Bir sürü görevli var, bir gün gelip bizimle otursunlar, yaptığımız işleri gözlemlesinler. O kadar para kazanıyorsak söz veriyorum kiraları ödeyeceğiz. Kış mevsiminde bir kişi bile Selimiye Arastası’na çıkmıyor. Yaz mevsiminde biraz hareketli oluyor. Bizim ekmeğimizle oynamasınlar. Ne kaloriferimiz var, ne de ısıtmamız. Biz Selimiye Arastası’nı ayakta tutuyoruz. 31 yıllık esnafım, vakıflar bize Selimiye Arastası’ndan dükkân kiralamamızı istiyordu. Buraları derledik, topladık, bu hale getirdik. 20 sene önce bir tadilat yaptılar, arastanın altında 2,5 metrelik bir kanalizasyon yaptılar ve duvarlar çatladı. O işlem de hiçbir şeye yaramadı. Edirne olarak Vakıflar Bölge Müdürünü istemiyoruz. Eskiden müdürler geliyordu, bir çayımızı içiyorlar. Tepeden bakma ile bu işler yürümez” dedi. Basın açıklamasına ayrıca tarihi Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı da destek verdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 985 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirne 18 il arasında Edirne 18 il arasında 26.9.2020
Vakalar her gün denetleniyor Vakalar her gün denetleniyor 26.9.2020
İsmail Ağa Cami dualarla açıldı İsmail Ağa Cami dualarla açıldı 26.9.2020
İki ülke tek rota İki ülke tek rota 26.9.2020
Gürkan’dan AK Partili o isme tepki Gürkan’dan AK Partili o isme tepki 26.9.2020
Hanım ağadan camiye büyük destek Hanım ağadan camiye büyük destek 26.9.2020
Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” Gürkan; “Mahkemede görüşürüz” 26.9.2020
Evlat katiline 24 yıl Evlat katiline 24 yıl 26.9.2020
YAĞMUR MÜJDESİ YAĞMUR MÜJDESİ 26.9.2020
MHP’den kantincilere kredi çağrısı MHP’den kantincilere kredi çağrısı 25.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 72
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 337 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
MIK
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.