Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne KESK, İstanbul yolcusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne KESK, İstanbul yolcusu 6.12.2019 - 09:53:39
KESK Edirne Şubeler Platformu, düzenlediği basın toplantısında 8 Aralık Pazar günü İstanbul’da düzenlenecek ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitingine Edirne’den de araç kaldırılacağını açıklarken; tüm Edirnelileri mitinge davet etti. KESK TİS, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol’un gerçekleştirdiği basın açıklamasında mitingin Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirileceği açıklanırken; mitingde ön plana çıkacak talepler sıralandı.Edirne KESK, İstanbul yolcusu

Kamu Emekçileri Sendikaları Federasyonu (KESK) Edirne Şubeler Platformu, şube toplantı salonunda, 8 Aralık Pazar günü İstanbul’da düzenlenecek ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitingi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıya KESK Toplu İş Sözleşmesi, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, BES Genel Mali Sekreteri Sedat Suna, BES Genel Basın Yayın Sekreteri Bahadır Berdicioğlu, Tüm-Bel-Sen Merkez Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, SES Edirne Şubesi Başkanı Meral Toy katıldılar.

Toplantıda basın açıklamasını Yusuf Şenol okurken; tüm Edirnelileri, İstanbul’da düzenlenecek mitinge davet etti. Şenol, Türkiye’de geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha da zorlaştığı bir süreçten geçildiğini belirtirken; “İktidarın suni gündem yaratma çabaları ve çizilen pembe tablolar emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmiyor. İşsizlik rekor üstüne rekor kırıyor. Resmi işsizlik yüzde 14,2 ile son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Resmi işsiz sayısı 4 Milyon 650 bin. Her 100 gençten 28’i, her 100 genç kadından 43’ü işsiz. Üstelik bu rakamlar, dar işsizliği temel alan resmi rakamlar. Buna iş bulma ümidini kaybedenleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olanları, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanları da eklediğimizde ulaştığımız geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20,6 oluyor. Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7 milyon 305 bine ulaşıyor” ifadelerine yer verdi.

Enflasyonun, TÜİK vasıtası ile perdelenmeye çalışıldığını söyleyen Şenol; “Milyonlar iğneden ipliğe zamlarla çekilmez hale gelen hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşıyor. Çarşı, pazar el yakıyor. Son iki yılda elektrik fiyatları yüzde 72,4, doğalgaz fiyatları ise yüzde 60,7 artmış bulunuyor. Geliri gittikçe eriyen, borçları artan emekçiler, dar gelirliler olarak bu fahiş zamlarla önümüzdeki kışı nasıl atlatacağımızı düşünüyoruz. Adalet; gelir dağılımında, vergide, sokakta, mahkemede her yerde aşınıyor, yok ediliyor. Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutarken,  en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 6’da kalıyor” dedi.

“Vergi şampiyonları işçilerdir”

Vergi politikasını az kazanandan çok, çok kazanandan az olarak tanımlayan Şenol; “Hem dolaylı vergilerin hem doğrudan vergilerin yükü biz bordrolulara yıkılıyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 70’i oluşturan dolaylı vergiler de Gelir Vergisi’nin yüzde 90’ı da bizim cebimizden çıkıyor. Bakmayın bir kısmının isminin saklandığı, açıklanmadığı vergi şampiyonları listelerine. Bu ülkenin ismi açıklanmayan gerçek vergi şampiyonları işçilerdir, kamu emekçileridir,  asgari ücretlilerdir. Yani yakasının rengi ne olursa olsun, ister mavi ister beyaz, ücret geliri ile yaşam mücadelesi verenler Vergi Şampiyonu olmaya devam ediyor” sözlerine yer verdi.

“Yoksulluktan bunalan canına kıyıyor”

2019 yılının Türkiye’sinde işsizlikten, yoksulluktan bunalan insanların canlarına kıydığını belirten Şenol; “Kapılarında ‘Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin’ yazan, yoksulluğun sindiği evlerden cansız bedenler çıkarılıyor. İşsizliğe, yoksulluğa çare üretmekle görevli olanlar ise çareyi internetten siyanür satışını yasaklamakta arıyor. Bu ağır koşullara rağmen ücretine zam istemek, hak istemek, adalet istemek hainlik olarak görülüyor, en meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor. Öte yandan bir gecede çıkartılan KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçileri, seçilmişlerin yerine atanan kayyumlar tarafından işlerine son verilen belediye çalışanları ve aileleri açlığa mahkûm ediliyor. İşçilerin, sendikaların grev kararları yasaklanıyor. Ankara’nın yolları gerçek grevli bir toplu iş sözleşmesi için taleplerini ifade etmek isteyen kamu emekçilerine, tazminatını isteyen maden işçilerine, emeklilik hakkını arayan Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) kapatılıyor” dedi.

“Halkın taleplerini oluşturduk”

                Türkiye’de zor koşullarda herkesin geleceğini ilgilendiren bütçe sürecinin devam ettiğini söyleyen Şenol; “29 Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bütçe 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’na gelecek. Ülkeyi yönetenler 2020 bütçesi ile ekonomik krizin, tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflar olmak üzere dar gelirlilerin üzerine yıkmaya hazırlanıyor. Peki, yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan bu adaletsizliğe, haksızlığa karşı işçiler, emekçiler, yoksullaştırılan halk çaresiz midir? Elbette ki hayır. Onlar bir avuç, biz milyonlarız. Biliyoruz ki, bizim gücümüz birliğimizdedir. Tek yapmamız gereken el ele vermek, yan yana gelmek, omuz omuza yürümek. Bunun için İstanbul’daki sendikalar, emek, meslek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, örgütler olarak İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri çatısı altında toplandık. Ve ülkemizi krize sürükleyen politikalardan, faizden, ranttan beslenen yüzde 1’lik asalak takıma karşı işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, EYT’lisi, asgari ücretlisi ile birlikte emeğin, halkın, yüzde 99’un taleplerini oluşturduk” ifadelerine yer verdi.

Talepleri açıkladı

Şenol, açıklamada öncelikli talepleri sıralarken; “Öncelikli taleplerimiz; işten çıkarmalar yasaklansın. Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun. İşsizlik fonu işçilere verilsin. Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın. Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin. Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarı’nda ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitinginde buluşuyoruz. Bütün emekçileri bekliyoruz. KESK olarak bütçe hakları ellerinden alınan, krizin faturası üzerlerine yıkılmak istenen, anti demokratik uygulamalardan nasibini alan emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceğiz. 8 Aralık İstanbul ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitingi bunun ilk adımıdır. 21 Aralık’ta Mersin’de, 22 Aralık’ta Diyarbakır’da ve 11 Ocak 2020 tarihinde İzmir’de bölge mitinglerini hayata geçireceğiz. 2 Aralık – 10 Ocak tarihleri arasında il il gezip bir çalışma yürüteceğiz. Tüm emekçilere, emeğin dostlarına, demokrasi güçlerine bu mitinglere katılmaları için buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Mitinge araç kaldırılacak

Basın açıklamasının ardından toplantıda söz alan Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına da KESK Edirne Şubeler Platformu’nun 8 Aralık Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilecek ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitingine Edirne’den araç kaldıracağını açıklarken; tüm Edirnelileri mitinge davet etti. 

                Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 540 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sertifikalı evler revaçta Sertifikalı evler revaçta 13.8.2020
Hırvatistan vatandaşı Müslüman oldu Hırvatistan vatandaşı Müslüman oldu 13.8.2020
Sözleşme kalacak, siz gideceksiniz Sözleşme kalacak, siz gideceksiniz 13.8.2020
Gurbetçiyi mağdur edene ceza Gurbetçiyi mağdur edene ceza 13.8.2020
Edirnespor’a müjdeli haber Edirnespor’a müjdeli haber 13.8.2020
Süt Birliği üyelerine indirimli kredi Süt Birliği üyelerine indirimli kredi 13.8.2020
Kadın muhtardan Gazi çağrısı Kadın muhtardan Gazi çağrısı 13.8.2020
Mithatpaşa’ya vekil desteği Mithatpaşa’ya vekil desteği 13.8.2020
ARADAKİ FARK NE? ARADAKİ FARK NE? 13.8.2020
İpsala’da kediler zehirlendi İpsala’da kediler zehirlendi 12.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu memlekete turist gelir mi?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Mülteciler açlıktan köpek yiyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bunu Kişisel Algılama
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.