Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En temiz pirinç Necatiye’de - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En temiz pirinç Necatiye’de 29.11.2019 - 10:00:24
Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyüne İstanbul’daki 40 yıllık yaşamının ardından 2002 yılında geri dönen Rıza Bilit, hiç bilgisi olmamasına rağmen başladığı çeltik üreticiliğinde bugünlerde namı tüm Trakya’ya yayılan bir üretici oldu. Trakya’nın en temiz pirincini Istrancalar’dan gelen su ile ürettiğini söyleyen Bilit, Necatiye’ye dondurmanın ardından yeni bir ürün kazandırmanın heyecanını yaşıyor. 5 yıl önce köyde başladığı pirinç satışının Edirne ve Kırklareli başta olmak üzere Trakya’ya yayıldığını açıklayan Bilit, sağlıklı gıda için herkesi Necatiye köyüne davet ediyor.En temiz pirinç Necatiye’de

Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyü, dondurmasının ardından yeni bir üretimi ile adından söz ettiriyor. Istrancalar’dan gelen suyun köy sınırlarında oluşturduğu Darı Dere ve yeraltı sularının temizliği ile köyde çeltik ekimi gerçekleştiren üreticiler, Trakya’nın en temiz pirincini sofralara sunarken; sağlıklı gıdaya erişim için de önemli bir adım attılar.

Trakya’nın en temiz suyu ile Darı Dere’den sulanan çeltik, Necatiye pirinci olarak markalaşma yoluna doğru emin adımlarla ilerlerken; köy ve çevresinin yanı sıra tüm Trakya bölgesinden talep görüyor. Necatiye köyünde çeltik yetiştiriciliği yapan Rıza Bilit (68), fabrikada kırımını yaptırdıktan sonra pirince dönüşen mahsulünü kendi emeğiyle satışa sunuyor. 2019 yılında 3 ton 200 kilogram pirinç ürettiğini GÜNDEM’e açıklayan Bilit, İstanbul’dan memleketi Necatiye köyüne taşınmasının ardından başladığı çeltik yetiştiriciliğindeki namının köy sınırlarını aşma hikâyesini anlattı. Bilit’e köyde bulunan akrabalarının yanı sıra köy muhtarı Semih Aktan ve Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem de hem sağlıklı gıdaya ulaşım için sağladığı üretimin devamlılığının sürmesi, hem de Necatiye pirincinin köydeki Necatiye Dondurması’ndan sonra yeni bir heyecan yaratması amacıyla destek veriyorlar.

Memleketi Necatiye köyüne İstanbul’daki yaklaşık 40 yıllık yaşamının ardından 2002 geri dönen Bilit, çeltik yetiştiriciliğine dair hiçbir bilgisi olmamasına rağmen akrabalarının desteğiyle hobi amaçlı üretime başladığını söylüyor. Bilit, yaklaşık 9 dönümlük bir alanda çeltik ekimi gerçekleştirdiğini açıklarken; “Bu yıl 3 ton 200 kilo pirinç ürettik. Her türlü işlemiyle kendim özel olarak ilgileniyorum. Biçim yaptıktan sonra da doğal yollarla kurutuyorum. Fabrikada kırdırdıktan sonra da pirincimiz ortaya çıkıyor. Necatiye köyü de bu pirinci yiyor” dedi.

“Çiftçiliğim hiç yoktu”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde 30 sene görev yaptıktan sonra emekli olduğunu ve 2002 yılında Necatiye köyüne geri döndüğünü açıklayan Bilit; “Yeğenim, çeltik ekmem halinde yardımcı olacağını söyledi. Benim de 30 sene devlet memuru olarak çalışmam nedeniyle çiftçiliğim hiç yoktu. Bir tane su motoru ve 74 tane su borusu aldık. 350-400 metre uzaklıktaki dereden su aldık ve çeltiğimizi yetiştirdik. İlk sene güzel mahsul aldık ama çeltik fiyatları ucuzdu. Bu şekilde çeltik ekimine başladık. Zamanla da çeltik ekiminin inceliklerini öğrendim” ifadelerine yer verdi.

“5 yıldır satışını kendim yapıyorum”

2018 yılında ürettiği pirincin yoğun talep görmesi nedeniyle bir ay gibi kısa bir sürede tükendiğini belirten Bilit; “Genelde bu bölgede tanıdıklar alıyor ama tanıdık olmayanlar da almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Çorlu’dan bir kişi evime geldi ve pirinç satın aldı. Bu bölgenin pirinçleri güzel oluyor. Emekli olduktan sonra tek başıma yaşadığım için pirinç yetiştiriciliği bana adeta hobi oldu. Fiyatını da ben değil, müşterilerim belirliyor. Müşterilerim de sürekli pirincin çıkmasını bekliyorlar. Köyümüzün dondurması meşhurdu. Dondurmanın ardından pirincimiz de duyulmaya başladı. Edirne ve Necatiye’nin yanı sıra Kırklareli ve Şarköy’den de isteyenler var. Necatiye’de pirinç satan tek üreticiyim. 5 yıldır pirinç satışını kendim yapıyorum. Sağlığım el verdiği sürece devam edeceğim. Köy dışından satın almak isteyenler Necatiye’ye gelince beni rahat bir şekilde bulabilirler” dedi.

“Trakya’nın en temiz suyuyla üretiliyor”

Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem ise Necatiye köyünde Darı Dere suyundan çeltik yetiştiriciliği yapıldığına dikkat çekerken; “Bu dere, Istrancalar’dan geliyor ve suyu ile çeltik yetiştiriliyor. Yetiştirilen çeltik, Trakya’nın en temiz suyu ile sulanıyor. Balkanlar’dan gelen su ile yetiştirilen bir çeltiktir. Necatiye köyümüzde çok dar bir alanda üretilen çeltik, sadece bu bölgede tüketiliyor. Taptık, Necatiye, Naipyusuf köylerine ait küçük bir ovada çeltik yetiştiriliyor. Ama bu pirinçten sadece yakın köylerde yaşayanlar faydalanabiliyor. Fabrikalarda işlendikten sonra satışı bu köylerde yapılıyor. Trakya bölgesindeki en temiz su ile üretiliyor” sözlerine yer verdi.

“Coğrafi işareti hak ediyor”

Necatiye pirincinin marka olması gerektiğini söyleyen Çidem; “Bana göre coğrafi işareti bile hak ediyor. Çünkü çok dar bir alanda, temiz su ile yetiştiriliyor. Ergene’yi düşündüğümüz zaman herkesin kafasında bir soru işareti oluyor. Ama burada herhangi bir soru işareti yok. Çünkü suyu çok temiz. Trakya bölgesinde herkes pirince şüpheyle bakarken; bu bölgede yaşayan insanların hiçbir şüphesi yok. Çünkü herkes suyu görüyor. Tertemiz su var. Kimisi artezyenden suluyor ama oradan çıkan su bile içilebilir niteliktedir. Bu bölgede sadece pirinci bilenler satın alıyorlar, daha duyulmadı. Necatiye’nin dondurması meşhurdu, şimdi de pirinci meşhur olacak” dedi.

Necatiye pirinci sınırları aşacak

Çidem, Türkiye’de sağlıklı gıdaya ulaşım konusunda birçok tartışmanın yaşandığı dönemde Bilit’in satışa sunduğu pirincin çok kısa sürede tüketildiğini açıklarken; “Bu sene de Bulgar dostlarıma da pirinç vereceğiz. Bu yıl ilk defa yurtdışına da açılacak. Onun hobisi, bizim sağlığımız oldu. Necatiye’de düğün, mevlit gibi etkinliklerde pilavlar hep bu pirinç ile yapılır. Sonuçta sağlıklı gıdaya erişim sağlanıyor” ifadelerine yer verdi.

“En temiz çeltik üretimini yapıyoruz”

Necatiye köyü muhtarı Semih Aktan ise köyde çeltik yetiştiriciliğinin devam ettiğini söylerken; “Köyümüzde kendi ürününü yetiştirip halka sunan Rıza Bilit gibi üreticilerimiz de var. Istrancalar’dan gelen temiz bir su kullanıyoruz. Ayrıca temiz yeraltı suyumuz da var. Bölgedeki en temiz çeltik üretimini yapıyoruz” dedi. Bilit, başta Trakyalılar olmak üzere tüm vatandaşları sağlıklı pirinç tüketmek amacıyla Necatiye köyüne davet etti. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2010 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sertifikalı evler revaçta Sertifikalı evler revaçta 13.8.2020
Hırvatistan vatandaşı Müslüman oldu Hırvatistan vatandaşı Müslüman oldu 13.8.2020
Sözleşme kalacak, siz gideceksiniz Sözleşme kalacak, siz gideceksiniz 13.8.2020
Gurbetçiyi mağdur edene ceza Gurbetçiyi mağdur edene ceza 13.8.2020
Edirnespor’a müjdeli haber Edirnespor’a müjdeli haber 13.8.2020
Süt Birliği üyelerine indirimli kredi Süt Birliği üyelerine indirimli kredi 13.8.2020
Kadın muhtardan Gazi çağrısı Kadın muhtardan Gazi çağrısı 13.8.2020
Mithatpaşa’ya vekil desteği Mithatpaşa’ya vekil desteği 13.8.2020
ARADAKİ FARK NE? ARADAKİ FARK NE? 13.8.2020
İpsala’da kediler zehirlendi İpsala’da kediler zehirlendi 12.8.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 110
Facebook 121
Twitter 7
Instagram 5
Youtube 13


Ankete 325 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu memlekete turist gelir mi?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Mülteciler açlıktan köpek yiyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bunu Kişisel Algılama
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.