Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sınırsız ticaret forumu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019 - 10:31:09
Edirne, Pazarcık ve Smolyan Valiliklerinin himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) işbirliğinde ve KOSGEB Edirne İl Müdürlüğü Avrupa İşletmeler Ağı’nın destekleriyle düzenlenen Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ve İkili İşbirliği Görüşmeleri, Türkiye’den 57, Bulgaristan’dan ise 43 firmadan iş insanlarının katılımıyla gerçekleşti. Forumda; ETSO ve Smolyan TSO arasında üyeleri yakınlaştırmaya ve ticareti geliştirmeye yönelik işbirliği protokolü imzalandı.Sınırsız ticaret forumu

Edirne, Pazarcık ve Smolyan Valiliklerinin himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) işbirliğinde ve KOSGEB Edirne İl Müdürlüğü Avrupa İşletmeler Ağı’nın destekleriyle Pazarcık ve Smolyan’dan gelen Bulgar iş insanları ile Türk iş insanlarının buluştuğu Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ve İkili İşbirliği Görüşmeleri gerçekleştirildi.

ETSO konferans salonunda düzenlenen foruma Edirne Valisi Ekrem Canalp, Pazarcık Valisi Stefan Mirev, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçisi Volkan Türk Vural, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Edirne KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ile Trakya’nın il ve ilçelerinden çok sayıda oda ve borsa temsilcisi ile iş insanı katıldılar.

Türkiye’den 57, Bulgaristan’dan ise 43 firma olmak üzere toplam 100 firmanın katıldığı forumun açılış konuşmasını ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı. Zıpkınkurt, konuşmasında Türkiye ve Bulgaristan iş insanlarının bir araya gelerek ticaret yapmalarının, ETSO için övünç kaynağı olduğunu söylerken; “Bugün iki ülkeden iş insanlarımız, ticaretlerini geliştirmek ve birlikte ticaret yapmak için bir araya geldi. Tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Komşu olmanın avantajları var”

Zıpkınkurt’un konuşmasının ardından foruma bir konuşma da Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani yaptı. Ergani, konuşmasında ilk forumun Bulgaristan’da yapıldığını belirtirken; “Bugün de toplantının ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Komşu olmanın birtakım avantajları var. Ulaşım konusunda çok büyük bir maliyet çıkmıyor. Kültür, anlayış bakımından da birbirimize yakınız. Bu avantajları zaten kullanıyoruz ve daha ileriye taşıyarak faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu toplantının küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir araya getirilmesi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Kapıkule, dünyadaki en büyük ve yoğun kapılardan bir tanesidir. Buradaki akış, Avrupa ve Asya arasındaki ticaret ve trafik akışı açısından önemli bir merkezdir. Buradaki trafik akışının güvenli olduğu kadar düzenli ve akıcı olması da önemlidir. Bu yönde birçok adımlar atıyoruz” dedi.

“Ticaretimiz en yüksek seviyede”

Ergani’nin konuşmasının ardından bir konuşma da Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev yaptı. Valchev, konuşmasında Türkiye ile Bulgaristan’ın birlikte çalışma isteğinin sevindirici olduğunu belirtirken; “Bu ticari olaylar, insanların gelir düzeyini de artırır. Türkiye, Bulgaristan’ın en önemli ticari ortaklarından biridir. Bu açıdan Türkiye ile yaptığımız ticaret en yüksek seviyededir. Özellikle bu tip forumlar çok faydalıdır. Bu çalışmaların geliştirilmesi ve devam etmesi için karşılıklı desteği sağlamaya devam edeceğiz. Türk iş insanlarına ve elçiliğimiz personeline sesleniyorum; çok yakın bir zaman içerisinde Türkiye makamlarıyla görüştüm. Özellikle iş hayatında karşılıklı görüşmeler şart olmuştur. Bu konuda karşılıklı olarak bu görüşmelerin kolaylaştırılması için gerekli adımlar bizim tarafımızdan atılmaktadır. Bizim için hepiniz çok önemlisiniz. Bulgaristan için Türk yatırımcıların varlığı çok önemlidir. Bu alanda çalışmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Balkanlar’ın yükselen ekonomileri”

Valchev’in konuşmasının ardından bir konuşma da Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçisi Volkan Türk Vural yaptı. Vural, konuşmasında Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik işbirliğinin önemini vurgularken; “Avrupa’ya açılan en büyük ticari kapımız olan Bulgaristan ile ilişkilerimiz her geçen gün artmaktadır. Bu gelişimi sağlayan en önemli nedenlerden birisi de her iki ülkenin, Balkanlar’ın yükselen iki ekonomisi konumunda olmasıdır. Dışişleri Bakanlığı’mız, iş dünyasının karşılaştığı engelleri ortadan kaldırmak adına Bulgaristan ile her alanda çalışmalar yapmaktadır. İki ülkenin ekonomilerinin ve ticaretlerinin gelişmesi, iş insanlarının daha iyi olanaklara kavuşması anlamında anlaşmalar yapılıyor. Amacımız; Türkiye ile Bulgaristan arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra bölgeler arası ticaretin artırılması, engellerinin kaldırılması, kişilerin sınır ötesi hareketlerinde kolaylıklar sağlanmasıdır” dedi.

Pazarcık’a davet etti

Vural’ın konuşmasının ardından bir konuşma da Pazarcık Valisi Stefan Mirev yaptı. Mirev, konuşmasında Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin her geçen gün gelişmeye devam ettiğini belirtirken; “Edirne ile Pazarcık arasında hepimizin ortak çalışmalarıyla iyi bir iş ortaklığı kurarak ekonominin güçlenmesine ve turizm, orman ve tarım gibi alanların gelişmesi, bölgelerin gelişmesini sağlayacaktır. Özellikle Pazarcık bölgesi, doğal bir varlığa sahiptir. En büyük varlıklarından bir tanesi ise termal kaynaklarıdır. Misafirlerimizi bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

İşbirliğinin hedefi uluslararası

Mirev’in konuşmasının ardından bir konuşma da Smolyan Valisi Nedyalko Slavov yaptı. Slavov, konuşmasında Türkiye ile Bulgaristan arasında geleceğe yönelik çok büyük bir ticari işbirliği potansiyeli bulunduğunu söylerken; “Bizim görevimiz de işbirliğini geliştirmek ve destek vermek, özellikle uluslararasına taşımaktır. Buradaki potansiyel sanıldığından daha fazladır. Bugünkü forumda gelişecek bağlantılar, gelecekte köklü alışveriş ve işbirliğini doğuracak. Turizm alanında köklü bir potansiyel var. İmkânlarımız ve işbirliğimiz gelecekte artacaktır” dedi.

“En büyük sınır kapısını inşa ettik”

Forumdaki son konuşmayı Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında dünyanın küresel bir pazar haline geldiğini söylerken; “Bu küresel pazar, her gün biraz daha gelişiyor ve genişliyor. Daha önce ticarete konu olmamış pek çok ürün, artık ticarette konu edilir hale geldiğini görüyoruz. Dünyada da ticarete konu edilmemiş pek çok alan, ülke ve bölge artık uluslararası ticaretin konusu haline gelmiş. Uluslararası ticaret konu olduğu zaman Türkiye açısından Bulgaristan çok kıymetli ve değerlidir. Dünyadaki en büyük kara sınır kapısı ABD’deki El Paso’dur. El Paso’nun farklı bir özelliği var ve gerçek bir sınır kapısı gibi değil. Araçlar seri bir şekilde bir yerden girip, diğer yerden çıkıyorlar. Eğer El Paso özelliğinden dolayı bir tarafa koyarsak, şu anda Türkiye ile Bulgaristan’ı birbirine bağlayan Kapıkule Sınır Kapısı, dünyadaki en büyük karasal sınır kapısıdır. Dünyanın en büyük sınır kapısını beraber, karşılıklı olarak inşa ettik. Aramızdaki bu karşılıklı ilişki ve işbirliği içerisinde bu hale getirdik” sözlerine yer verdi.

“Araçların yüzde 30’u Bulgaristan’dan”

Türkiye ile Bulgaristan arasında iller arası ticaretin de bulunduğuna dikkat çeken Canalp; “Nasıl ki uluslararası ticaret ülkelerin ekonomilerine can katıyorsa, bizim Bulgaristan ile aramızdaki sınır ticareti Edirne’mize ve Bulgaristan’ın vilayetlerine de aynı şekilde can katıyor. Ekonomik dalgalanmalardan dolayı ülkeler çok ciddi sıkıntılar yaşadı. Biz, Edirne olarak bunları en az düzeyde yaşayan illerden bir tanesiyiz. Bu da komşularımızla olan sınır ticaretinden dolayıdır. Bugün Bulgarlar yoğun şekilde Edirne’mize geliyorlar ve alışverişte bulunuyorlar. Aynı şekilde vatandaşlarımız da Bulgaristan’ı ziyaret ediyorlar ve ticaret yapıyorlar. Bulgaristan’dan Türkiye’ye giren araçların sayısına baktığımız zaman, toplam araç sayısının yaklaşık yüzde 30’u Bulgaristan plakalı araçlardan oluşuyor. Bu da aynı zamanda aramızdaki ilişkinin netleşmeye başladığının da güzel bir göstergesidir. Bulgar plakalı araçlar sadece Edirne’ye değil; İstanbul, Çorlu, Çanakkale’ye hatta Antalya’ya kadar gittiğini de görüyoruz. Aramızdaki bu derin ekonomik ilişkiler, çok daha iyiye taşınacaktır” dedi.

İşbirliği protokolü imzalandı

Canalp, konuşmasının ardından Zıpkınkurt ve Alp ile birlikte Bulgaristan’dan gelen misafirlere hediye takdim ettiler. Hediye takdiminin ardından forum 43 Bulgar firması ve 57 Türk firmasının yetkilileri arasında forum gerçekleştirildi. Forumda, bölgelerin ekonomik sunumları yapılırken; ETSO ve Smolyan TSO arasında da üyelerini yakınlaştırmaya ve ticareti geliştirmeye yönelik bir işbirliği protokolü imzalandı. Forumun ilk günü, tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi, turizm, otelcilik, tarım, sebze üretimi, et üretimi, büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, sigortacılık ve inşaat sektörlerinde ikili işbirliği görüşmeleri ile son buldu. Programın ikinci günü, Bulgaristan’dan katılım sağlayan firmaların Türk firma ziyaretleri ile devam edecek.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 391 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.