Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadına broşürlü destek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadına broşürlü destek 18.11.2019 - 10:04:38
İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, İYİ Parti tarafından Türkiye genelinde başlatılan kadına yönelik şiddete karşı başlatılan kampanya kapsamında Edirne’yi ziyaret etti. Kırsalın Doğal Pazarı’ndaki kadın üreticileri ziyaret ederek broşür dağıtan Yanıkömeroğlu, İYİ Parti İl Başkanlığı’nda da kadın üyelerle buluşarak, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi. Yanıkömeroğlu, toplantıda Ankara’nın Keçiören ilçesinde stand açan İYİ Partililere yapılan saldırı hakkında da konuşurken; “Şiddetin her türlü kötüdür” dedi.Kadına broşürlü destek

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, İYİ Parti tarafından kadına şiddet konusunda kadınları bilgilendirmek, kanunlar karşısındaki haklarını anlatabilmek amacıyla Türkiye genelinde başlatılan kampanya kapsamında Edirne’yi ziyaret etti. Yanıkömeroğlu, ziyaret programına Kırsalın Doğal Pazarı’ndaki kadın üreticileri ziyaret ederek başlarken; program kapsamında İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı’nda da kadın üyeler ile buluştu. Yanıkömeroğlu’nun ziyaret programına İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İYİ Parti Kırklareli İl Başkanı Hilmi Hersek ve üyeler katıldılar.

Yanıkömeroğlu, Kırsalın Doğal Pazarı’ndaki üretici kadınların stantlarını tek tek ziyaret ederek, kadınların isteklerini dinlerken; basın mensuplarına da açıklamalarda bulundu. Kadınların güçlenmesi amacıyla birçok projenin içerisinde bulunduğunu belirten Yanıkömeroğlu; “Edirne'ye de özellikle bugün Kırsalın Doğal Pazarı’ndaki kadınlarımızı görmek için geldim. Çok duygulanıyorum, mutlu oluyorum. Ben de bir iş kadınıyım, üreten bir kadınım. Onlar için ne yapabiliriz, daha iyi neler olabilir diye çalışıyoruz. Birebirde burada görmek bizi çok mutlu ediyor. Üreten kadınları görmekten, onlarla birlikte olmaktan çok mutluluk duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

Yanıkömeroğlu, kendisinin de bir iş kadını olarak siyasin içerisinde yer aldığını söylerken; “Siyasette kadının daha fazla olacağını ümit ediyorum, olması için de cesaretlendiriyoruz. Ancak bizim kadın politikaları başkan yardımcılığımız her il ve ilçemizde var. Bizim kadınlarımız siyasetin içerisindedir. Milletvekili seçimlerinde bir takım sıkıntılar oluyor ama kadın sayısının daha çok olması için biz de cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Edirne’ye daha önce genel başkanımız Meral Akşener ile gelmiştim. Bugün Edirne’ye ikinci kez geldim. Hedefimiz kadınlarımızla birlikte olmak, onların sorunlarını dinlemek, onların üretimlerine dâhil olabilmektir. Kadının güçlenmesi adına çalışıyorum, onun için de bugün Edirne’deyim” dedi.

“Dimdik ayaktayız”

Yanıkömeroğlu, Kırsalın Doğal Pazarı ziyaretinin ardından kent içinde kadınların üretim yaptığı atölye ve işlerini de ziyaret ettikten sonra İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı’nda da kadın üyeler ile buluştu. Toplantının açılış konuşmasını İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir yaptı. Demir, konuşmasında tüm katılımcıları selamlarken; “İYİ Parti, ülkemizin ümidi, milletimizin sesi olmaya devam ediyor. Türkiye’nin her noktasında partimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Hiçbir partide üye kaydı yapılmazken; teşkilatlarımız Türkiye genelinde dimdik ayaktadır. Partimize çok ciddi katılımlar olduğunu görüyoruz. Bu bizi cesaretlendiriyor, sevindiriyor. Bugün de bu faaliyetlerden bir tanesini Sayın genel başkan yardımcımız Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu ile icra ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“Amacımız kadınların güçlenmesidir”

Demir’in konuşmasının ardından bir konuşma da Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu yaptı. Yanıkömeroğlu, konuşmasında İstanbul ve Muş toplantılarının ardından Edirne’yi ziyaret ettiğini söylerken; “7 Aralık’ta Adana ve Gaziantep’te olacağız. Özellikle seçim dönemlerinde çok şehir ve pazar gezdim. Ama bu kadar muhteşem bir pazar hiç gezmedim. Benim için önemli olan Kırsalın Doğal Pazarı’nın kadın üreticilerin olduğu bir pazar olmasıydı. Herkesin yüzü gülüyordu, ilk dikkatimi çeken buydu. Çünkü bizim amacımız, kadınlarımızın güçlenmesini sağlamaktır” dedi.

“Broşürlerimizi dağıtmaya başladık”

Türkiye’de kadınların çok büyük sorunları olduğunu belirten Yanıkömeroğlu; “Özellikle bugünlerde daha da çok yaşadığımız, aslında hep yaşadığımız ama bunlar maalesef acı bir cinayetle vefat eden Emine Bulut cinayetinden sonra bir üst manşete çıkan olaylardır. Her gün bir kadınımız öldürülüyor, şiddet görüyor. Bizim bu durumda yapabileceğimiz maalesef iktidarda olmadığımız için fazla bir şey yok. Yapabileceğimiz tek şey kadınlarımızı güçlendirebilmektir. Bunun için çalışıyoruz. Tabii şiddet konusunda da onları bilgilendirmek, kanunlar karşısındaki haklarını onlara anlatabilmek; hem kendileri bilsinler hem de çevrelerindekileri de bilgilendirebilsinler diye bu hafta itibariyle bütün illerimizde bilgilendirme broşürlerimizi dağıtmaya başladık. Önümüzdeki hafta zaten 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’dür. Broşürlerimizi Edirne’de de dağıtmaya başladık. Bu broşür, şiddet gören kadınlarımızın ne hakları olduğunu, nelere hakları olduğunu ve nereye başvuracaklarını ilettiğimiz bir broşürdür” ifadelerine yer verdi.

“Şiddetin sebebi olmaz”

İYİ Parti’nin Türkiye genelinde kadına yönelik şiddete karşı başlattığı çalışmanın büyük bir heyecan ortaya çıkardığını söyleyen Yanıkömeroğlu; “Öyle de devam edecek. Bunlar günlere bağlı çalışmalar değildir. Biz 365 gün kadınlarımızın güçlenmesi, şiddet karşısında kendilerini hukuki anlamda savunabilmelerini istiyoruz. Çünkü hiçbir şey, hiçbir sorun şiddetin sebebi olamaz, olmamalı. Biz de kadınlarımızın güçlenmesi ve bilgilenmesi adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kırsalın Doğal Pazarı da çok güzeldi. Bu pazarlar örnek olmalı, daha iyi tanıtılmalı ve daha çok olmalıdır. Diğer illerimizde de bunu başarabilmeliyiz. Bunu başaran birçok ilimiz var ama bugünkü pazarın hem ürün çeşitliliği, hem sayı fazlalığı beni çok etkiledi. Gerçekten çok mutlu oldum. Edirne’ye bu ikinci gelişim ve daha gelmek istiyorum. Bunları gördükçe daha çok mutlu oluyorum” dedi.

“Birlikte güçlü olacağız”

Yanıkömeroğlu, Edirne’deki programı kapsamında kadınların oluşturduğu mis sabunu atölyesini de ziyaret ettiğini açıklarken; “Evlere de imalat için de yardım, destek alınıyormuş. Evlerde de kadınlarımız çalışabiliyorlar. Bunların artması için çabalıyoruz. Türkiye genelinde bir çalışmamız daha var. Kadın Kooperatiflerinin kurulması için yardımcı oluyoruz. Hem bilgi yardımında bulunuyoruz, hem de onlarla birlikte çalışmaya başladık. Türkiye genelinde kadın kooperatiflerimizin gelişmesini sağlayacağız. Adana’da kooperatif kurduk, şimdi Ankara’da çalışmaya başlıyoruz. Ülkemiz çok zengin, çok ürünümüz var. Kadınlarımız çok beceriklidir. Yeter ki biz bir araya gelebilelim, birlik olabilelim. O güçle çok daha iyi şeyler başaracağımıza inanıyorum. Tabii ki erkeklerin de desteğine ihtiyacımız var. Bunu yalnız başına yapamayız. Kırsalın Doğal Pazarı’nda gördüm, kadınların yanında hep eşleri vardı. Biz birlikte güçlü olacağız” sözlerine yer verdi.

“İsteyenler kadın kolları kurabiliyor”

Yanıkömeroğlu, İYİ Parti’nin bazı illerdeki teşkilatlarından kadın kolları kurma isteğinin geldiğini de açıklarken; “Bazı illerimiz kadın kolları kurmak istediler. Böyle bir istek geldiği için tüzüğümüzde bir değişiklik yaptık. Yönetimde kadın politikalarından sorumlu başkan yardımcısı olması şartıyla bütün il ve ilçelerimizdeki teşkilatlarımızda başkanlık isteyen illerimiz, kendi ortak kararlarıyla kadın kollarını kurabiliyor. Bu şekilde teşkilatlanabiliyorlar. Kadın kollarını kurmayı istemeyenler de sizin de yaptığınız gibi yönetimdeki kadın politikaları başkanıyla birlikte yola devam ediyorlar.  Kadınların sorunları her geçen gün azalsın diye çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

Ankara’daki saldırıya açıklama

Yanıkömeroğlu, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ankara’nın Keçiören ilçesinde stand açan İYİ Partililere yapılan ve İYİ Parti Keçiören İlçe Başkanı Oğuz Kaan Dönmez’in de bulunduğu 3 kişinin yaralandığı saldırının sorulması üzerine cevap veren Yanıkömeroğlu; “Maalesef kötü bir durum. Şiddetin her türlü kötüdür. Bu kadına, gençlere, çocuklara yönelik de olsa kötüdür. Olmaması gerekiyor, 21’inci yüzyılda şiddet ülkemize, erkeklere, kadınlara şiddet yakışmıyor. Şiddetin olmasını hiçbir şekilde istemiyoruz. Sorunumuz ne olursa olsun hiçbir şey şiddetin sebebi değildir. İletişimle çözülebilecek sorunlarımızı maalesef şiddet ile çözmeye çalışıyoruz. Türkiye değişsin diye buradayız” ifadelerine yer verdi. Yanıkömeroğlu, toplantının ardından Edirne’deki üretici kadınları ziyaret etmeye devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 622 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak 15.7.2020
Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu 15.7.2020
15 Temmuz Ormanı’na bakım 15 Temmuz Ormanı’na bakım 15.7.2020
AK Parti’den 15 Temmuz lokması AK Parti’den 15 Temmuz lokması 15.7.2020
Dr. Şimşek kalbine yenik düştü Dr. Şimşek kalbine yenik düştü 15.7.2020
Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi 15.7.2020
Tܒye Balkan Kitaplığı Tܒye Balkan Kitaplığı 15.7.2020
Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde 15.7.2020
Verimde düşüklük mağdur ediyor Verimde düşüklük mağdur ediyor 15.7.2020
Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde 15.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 322 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
“O sene” hiç gelmedi
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.