Edirne 26°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
3 ülkede Türkçe şöleni - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019 - 10:50:05
TYB, Türkçe’nin 13’üncü Uluslararası Şiir Şöleni’ni, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen şölene yaklaşık 30 ülkeden şairin katılırken; programlar Edirne’nin yanı sıra Yunanistan’ın Gümülcine ve Bulgaristan’ın Kırcaali kentlerinde de düzenlenecek. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen şölen, Selimiye Camii’nin mimarı Koca Sinan’a ithaf edilirken; Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Koca Sinan’ın, Selimiye ile mimarinin şiirine imza attığını söyledi.3 ülkede Türkçe şöleni

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle 13’üncüsü düzenlenen Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’nin açılış programı, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Devlet Konservatuvarı Salonu’nda düzenlenen törene Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, dekanlar, akademisyenler ve yaklaşık 30 farklı ülkeden şairler katıldılar.

13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen şölen kapsamında Edirne’nin yanı sıra Yunanistan’ın Gümülcine ve Bulgaristan’ın Kırcaali kentlerinde de programlar düzenlenecek. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yaptı. Zafer, konuşmasında Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’ne katılan tüm katılımcılara teşekkür etti. Zafer’e konuşmasının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan hediye takdim etti.

Hediye takdiminin ardından törende konuşma yapan Prof. Dr. Arıcan, Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni’nin, Türk dünyasının en büyük edebiyat organizasyonu olduğunu belirtirken; “1992 yılında beri Türkiye Yazarlar Birliği tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yıl Edirne, Kırcaali ve Gümülcine’de gerçekleştireceğiz. Artık bu büyüklükte edebiyat şölenlerimiz neredeyse kalmadı. 30 farklı ülkeden katılımcının dâhil olduğu böylesi büyük organizasyonlar kalmadı. Ama Türkiye Yazarlar Birliği ısrarla sürdürmektedir. Bundan önceki şiir şölenlerimiz, şiirin büyük ustalarına ithaf edilmişti. Edirne’deki bu şiir şölenimizi de Koca Mimar Sinan’a saygıyla ithaf ediyoruz. Çünkü Koca Sinan, Selimiye’yi bir şiir edaasıyla inşa etmiştir, mimarinin şiirine imza atmıştır. Selimiye, mimarinin şiiridir. Sinan bir anlamda Selimiye ile taşı konuşturmuştur” ifadelerine yer verdi.

Türkçe yazan şairler bir arada

Şölen programında konferans, söyleşi, konser ve şairlerin şiir okumaları, atölye çalışmaları, dergicilik ve şiir konusunda dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen şairler tarafından irdeleneceğini söyleyen Arıcan; “Divan edebiyatının 2 büyük ismi Nef’i ve Neşati ile İran’ın Türkçe yazan önemli şairlerinden Sehend adına da büyük ödüller verilecek. Şölen, Türkçe’nin zengin şiir varlığını, geçmişi ve bugünüyle tutmak, bütün dünyada Türkçe yazan şairleri bir araya getirmek, farklı Türk lehçelerinin şiir zenginliğini ortaya koymak ve müşterek edebiyat zeminimize dikkat çekmek amacıyla düzenlenmektedir” dedi. Arıcan, konuşmasının sonunda şiir ve felsefe ilişkisiyle ilgili sunum yaptı.

“Rüyaydı, hakikat oldu”

Arıcan’ın konuşmasının ardından törende Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan yaptı. Doğan, konuşmasında Türkiye Yazarlar Birliği’nin 27’nci yılında 13’üncü şölenini düzenlediğini belirtirken; “Türkçe’nin her bir farklı sesler, ahenkler, renkler, işaretler ve güzellikler taşıyan lehçelerinin, şivelerinin, ağızlarının bir kubbe altında toplanıp şiir halinde belirmesi, coğrafyaları aşan bir rüyaydı ve 13’üncü kez hakikat oldu” sözlerine yer verdi.

Edirne’de sona erecek

Doğan’ın konuşmasının ardından törende Prof. Dr. Rıdvan Canım, Edirne şairleri ve şiirleri konusunda sunum gerçekleştirdi. Canım’ın sunumunun ardından törene ara verilirken; şölenin ilk gününde Neşatî Dede Şiir Faslı ve Evrim Kaşıkçı ile Rumeli Türküleri Topluluğu konseri düzenlendi. Konserin ardından katılımcılar Yunanistan’ın Gümülcine kentine yola çıkarken; ilk gün programı Gümülcine’de devam etti. Şölen bugün Edirne’de düzenlenecek program ile devam edecek. Edirne’deki ikinci gün programının öğle saatlerinde sona ermesinin ardından katılımcılar, şölenin ikinci bölümü için Bulgaristan’ın Kırcaali kentine gidecekler. Şölen, 16 Kasım Cumartesi günü Edirne’de sona erecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 393 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.