Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019 - 10:56:13
Edirne’de Küresel ve Bölgesel Sınamalar Karşısında Türkiye – AB İlişkileri” konulu konferansta konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, terörle mücadelede Avrupa’ya en fazla katkıyı sunabilecek ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek; “Türkiye - Yunanistan, Türkiye – Bulgaristan sınırına set çekerek DEAŞ’ı önleyebilir misiniz? Veya Irak – Suriye’deki gelişmelere gözünüzü kapatarak DEAŞ terörünü bitirebilir misiniz? Bitiremezsiniz” diyerek Avrupa’ya ve dünyaya mesaj verdi.Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz

Trakya Üniversitesi (TÜ) Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen “Küresel ve Bölgesel Sınamalar Karşısında Türkiye – AB İlişkileri” konulu konferans düzenlendi. T.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı katıldı. Çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrencinin de ilgi gösterdiği konferansta konuşan Bakan Yardımcısı Kaymakçı, terörle mücadelede Avrupa’ya en fazla katkıyı sunabilecek ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek; “DEAŞ’ı, kaynaklarında kurutma konusunda Türkiye’den daha etkin hangi ülke olabilir? Siz Türkiye - Yunanistan, Türkiye – Bulgaristan sınırına set çekerek DEAŞ’ı önleyebilir misiniz? Veya Irak – Suriye’deki gelişmelere gözünüzü kapatarak DEAŞ terörünü bitirebilir misiniz? Bitiremezsiniz” dedi.

Kaymakçı, konferanstaki konuşmasında Avrupa Birliği (AB) ve Amerika ile olan ilişkilere değindi. Özellikle son dönemde AB’nin de dahil olduğu uluslararası kuruluşların hantallaşmaya başladığını dile getiren Kaymakçı şöyle konuştu; “Avrupa’da ikinci gördüğümüz ilginç bir durum tek taraflılığın giderek artmaya başlaması ve çok taraflılığın sorgulanması. Bu hem siyasi hem de ticari ilişkilerde geçerli. Bu durum dünyada ticareti, ilişkileri daraltan bir ortam yaratıyor. Uluslararası kuruluşlarda bir hantallık başladı, buna AB’nin kendisi de dahil. AB 28 ülkeli bir birlik. Bu 28 ülkenin belli konularda, özellikle dış politika, güvenlik, savunma, iç işleri, terörle mücadele ve eğitim politikalarında hızlı kararlar alamadığını görüyoruz. AB’nin içerisinde bazı farklılıklar oluşmaya başladı. Özellikle 2004’ten sonra AB’ye üye olan ülkeler, yani yeni ülkelerle eski ülkeler arasında bazı ayrışmalar oluşmaya başladı. Bir taraftan terör, dünyanın gündeminde hakim olmaya başladı. DEAŞ diye bir terör unsuru şu anda herkesin gündemine girdi. Ben Afganistan’da görev yaparken şu sloganı geliştirmiştik; ‘Eğer siz Afganistan’a gitmezseniz, Afganistan size gelir’. Neyle gelir, terörle, radikalleşmeyle, uyuşturucuyla, göçle gelir. Bugün aslında bunları Irak’ta da, Suriye’de de görüyoruz. Eğer biz Batı olarak bu ülkelerdeki sorunlardan kendimizi uzak tutarsak, kendimizi rahata alamayız. Dolayısıyla bu bölgelere yönelik belli politikaların geliştirilmesi gerekiyor.”

Anahtar Türkiye

Özellikle Avrupa ülkelerinin yaşadığı göç, terör, enerji gibi sorunların aşılmasında Türkiye’nin anahtar konumunda olduğunun altını çizen Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı şöyle devam etti;

Biz diyoruz ki bu zorlukların aşılmasında Türkiye aslında anahtar konuma sahip. Dolayısıyla bütün bu ilişkilerde Türkiye bir değer olabilir, bu sorunların çözümüne katkıda bulunabilir ve bunu da AB üyeliğiyle yapabilir. Türkiye NATO’nun Güney kanadının her zaman bir anlamda bekçiliğini yapmıştır. Mesela 2004’ten sonra merkezi ve doğu Avrupa ülkeleri eskiden komünist bloğa ait oldukları için aslında hazır değilken AB’ye üye yapıldılar. Türkiye ise başından itibaren Batı kampında yer aldı, eğitime, bilime, araştırmaya yapacağı yatırımı askere yaptı, Avrupa’nın, NATO’nun bekçiliğini yaptı ama bugün geçmişte yapmış olduğumuz bu seçimden dolayı adeta cezalandırılıyoruz. Belki şu anda bir Doğu bloğu ülkesi olsaydık AB diyecekti ki; ‘Türkiye’ye haksızlık yapıldı, diğer Doğu Avrupa ülkeleri gibi Türkiye’yi de bir an önce AB üyesi yapalım’ diyebilirdi.  NATO’nun ve Avrupa’nın güvenliğine Türkiye’den daha fazla kim katkı yapabilir? Dolayısıyla buna en fazla katkı sunacak ülke Türkiye’dir. Terörle mücadelede Türkiye’den fazla kim katkıda bulunabilir Avrupa’ya? DEAŞ’ı, kaynaklarında kurutma konusunda Türkiye’den daha etkin hangi ülke olabilir? Siz Türkiye - Yunanistan, Türkiye – Bulgaristan sınırına set çekerek DEAŞ’ı önleyebilir misiniz? Veya Irak – Suriye’deki gelişmelere gözünüzü kapatarak DEAŞ terörünü bitirebilir misiniz? Bitiremezsiniz. Dolayısıyla terörle mücadele konusunda da Türkiye’nin AB’ye katkısı çok ciddidir.” Kaynak: Ercan BİTTİ 253 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
112’nin en iyileri 112’nin en iyileri 5.12.2019
İlk kar kartopuyla kutlandı İlk kar kartopuyla kutlandı 5.12.2019
Sıra geceli kutlama Sıra geceli kutlama 5.12.2019
Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor 5.12.2019
Yakalandı haberlerine itibar etmeyin Yakalandı haberlerine itibar etmeyin 5.12.2019
Muhtarlara su uyarısı Muhtarlara su uyarısı 5.12.2019
Altyapıda erken özür Altyapıda erken özür 5.12.2019
Engelli yoluna durak Engelli yoluna durak 5.12.2019
Dizilerin kadına şiddet karnesi Dizilerin kadına şiddet karnesi 4.12.2019
Kanalizasyon için ilk kazma Kanalizasyon için ilk kazma 4.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorunları kim çözecek
Murat Savaş

Recep Duymaz
“Vefa”nın Yazılı Örneği
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.