Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’dan büyük proje talebi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’dan büyük proje talebi 14.11.2019 - 10:35:18
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın katıldığı INTERREG İPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı İkinci Çağrı Uygulaması proje eğitiminde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bizim yöneticilerden şu isteğimiz var. Elbette bu projeler herkese açık olması gerekiyor ama özellikle sınır kentlerin daha büyük, daha geniş kapsamlı, daha detaylı projelerin açılmasını bekliyoruz” dedi.Gürkan’dan büyük proje talebi

INTERREG İPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı İkinci Çağrı Uygulaması proje eğitimi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadya Nenski, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt katıldı. Toplantıda salonda bulunanlara internet üzerinden Türkiye’nin AB üyeliği yolculuğu konusunda mini bir anket gerçekleştiren Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Kaymakcı, Türkiye'nin yüzde 79'unun AB’ üye olmak istediğini ifade eden Kaymakcı, buna rağmen endişe taşıyanların da bulunduğunu ifade etti.

Kaymakcı, “AB üyelik süreci Türkiye’ye çok şey kattı. AB'ye üyelik süreci bizim için en az AB üyeliği kadar değerli. Biz bu üyelik sürecini götürelim, 35 faslı açalım, Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, sağlam ekonomi, sağlam bölgesel politika, sağlam bir alt yapı olsun sonra biz ondan sonra AB'ye üye olmayalım ya da Avusturya bizim üyeliğimizi veto etsin, önemli değil, o noktaya gelelim ama AB üyeliği olmazsa da olmaz. 'AB bizi kabul etmeyebilir' endişesiyle AB üyelik sürecine karşı olmak sağlıklı bir yaklaşım değil. AB üyelik süreci bir kolaylık, imkanlar sağlıyor. Hatırlayacaksınız, 1999'dan 2006'ya kadar Türkiye çok önemli reformlar gerçekleştirdi,  Kopenhag Siyasi Kriterlerini karşıladı iyi bir noktaya geldi. Yapılan siyasi ve ekonomik reformlar sayesinde Türkiye her yıl 15 milyar dolar yatırım çeken ülke haline geldi. Bunları nasıl yaptık? 7 anayasa reform paketi gerçekleştirdik, yasalarımızı AB standartlarına getirdik, Gümrük Birliği'ni verimli bir şekilde işlettik. Dolayısıyla bu süreç bizim için önemli. Bunu tek başımıza yapabilir miyiz? Yapabiliriz ama maliyetli ve zor olur. Bunu Bulgaristan ve Romanya'da tek başına yapamadı. AB üyeliği perspektifi sayesinde üyelik sürecinde yaptılar. Dolayısıyla bu sürece karşı olmak doğru değil" diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, sınır şehri olmanın dezavantajının son yıllarda avantaja dönüştüğünü söyledi. Edirne Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri projeleri değerlendiren Başkan Gürkan, “Biz de bir Atasözü var, ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır.’ Bu iyi geçinmeyi, komşular arasında birbiriyle alışverişi, dayanışmayı temsil eder. 15-20 yıl önce Bulgaristan henüz komünizmden yeni çıkmıştı, ekonomisi bugünkü kadar iyi değildi. O zaman Edirneliler başta olmak üzere Trakyalılar, Türkler Bulgaristan’a giderek, oradan alışveriş yaparak, bir anlamda Bulgar ekonomisini destekleme çabasındaydı. Ve bu kısmen başarılı oluyordu; özellikle orta ve küçük esnaf bazında. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı bir ekonomik kriz var.  Şimdi bakıyorum bizim 15-20 yıl önce Bulgar ekonomisine verdiğimiz destek, Bulgar dostlarımız tarafından da Türk ekonomisine veriliyor. Bu kişisel beklentiler, kişisel çıkarlardan dolayı olabilir ama burada gerçekleşen amaç hepsinden daha önemli. Bakınız 2019 yılının ilk 5 ayında Bulgaristan’dan şehrimize gelen ziyaretçi sayısı 920 bin, bu çok büyük, ciddi bir rakam, bizi mutlu eden bir rakam” diye konuştu.

Büyük projelerin açılması talebi

Türkiye’de son günlerde yaşanan ekonomik krizden etkilenmeyen iki il olduğunu belirten Gürkan, “Biri Van, diğeri Edirne. İkisi de sınır şehri, aslında sınır şehirlerinde yaşamak zordur. Çünkü sınır şehirlerinin kendine has bir takım özellikleri vardır, bir takım dezavantajları vardır.  Ama AB perspektifi ile Bulgar ve Türk halklarının iyi niyetleriyle, dostluk ve komşuluk, bakış açıları ve bu projeler kapsamında bu sınır şehri olmanın dezavantajı son yıllarda avantaja dönüştü. Baktığımızda Edirne tarihi eserleriyle, Dünya Kültür Mirasına girmiş etkinlikleri, eserleriyle, 2 Bulgar Ortodoks kilisesiyle, Avrupa’nın 3. büyük Sinagogu ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Selimiye Camii ile tam bir kültür şehri. Bunun meyvelerini alıyoruz, topluyoruz. Sınır Ötesi İşbirliği Projeleri kapsamında bizde bu salondaki birçok paydaş gibi Edirne Belediyesi olarak farklı alanlarda, farklı projeler yapıyoruz. Geçtiğimiz dönem 3’ü belediyemize, 1’i de katı atık birliğimize olmak üzere toplamda 4 proje gerçekleştirdik. Bu 4 projeden de yaklaşık 1 milyon EURO hibe aldık. Bu iyi bir şey mi? İyi bir şey. Çünkü bir para alıyorsunuz, bir emek ortaya koyuyorsunuz. Bu para ile birlikte aslında yeni ilişkiler, yeni dostluklar geliştiriyorsunuz” dedi.

IPA kapsamında gerçekleştirilen projelerin yeterli olmadığına dikkat çeken Gürkan, “Bizim yöneticilerden şu isteğimiz var. Elbette bu projeler herkese açık olması gerekiyor ama özellikle sınır kentlerin daha büyük, daha geniş kapsamlı, daha detaylı projelerin açılmasını bekliyoruz biz. Örneğin Edirne. Edirne bugün tarih, kültür ve turizm şehri.  2018 yılı Turizm Bakanlığı verilerine baktığımızda Edirne Türkiye’de İstanbul ve Antalya’dan  sonra en çok turist alan üçüncü şehir. 2018 yılında 5,5 milyon turist aldı bu şehir. İstanbul’da 12 milyon. Tüm dünyada en çok turist çeken şehirler listesinde de Edirne 68. sırada. Edirne Belediyesi’nin başvurabileceği projeler 500 bin – 600 bin EURO ile sınırlı. Bu bizim için yeterli değil. Biz önümüze daha büyük projeler, daha büyük hedefler konulmasını bekliyoruz sizlerden. Yapamıyorsak vermeyin, buna itirazım yok. Ama yapabiliyorsak, bunları beklemek ve istemekte hakkımız” şeklinde konuştu. 

Önemli adımlar atıldı

Bu arada Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynski de çalıştayda yaptığı konuşmada son yıllarda Türkiye – Bulgaristan arasında güçlenen ilişkilerin önemine değindi. Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Neynski, Belediye Başkanı Recep Gürkan’a misafirperverliği ve iki ülke arasındaki ilişkilere verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

Konuşmasında Bulgaristan – Türkiye arasında yürütülen INTERREG programının bölgeye sağladığı kazanımlara değinen Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynski şöyle konuştu;

“Türkiye ile Bulgaristan arasında gelişen ilişkilerden çok memnunum. Türkiye Bulgaristan INTERREG programı sayesinde doğanın korunması, sürdürülebilir turizm ve kültürel hazinenin korunması konusunda önemli adımlar atmıştır. Türkiye Bulgaristan'ın özellikle mülteci, terörle mücadele ve içişlerine müdahil olmama konusunda önemli bir müttefikidir. 17 yıl önce Edirne'de Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın görevlisi olarak görev yaptım. O dönemde Türk ve Yunan dışişleri temsilcileri ile görüşmeler yapmak için çok çaba gösterdik, ancak bu üç taraflı ilişki nadiren ve belirli durumlarda gerçekleşirdi. Şu anda bu ilişkilerin gelenek haline gelmesi ve güçlenmesinden çok memnunum, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki çift taraflı ilişkilerin artacağına ve güçleneceğine dair inancım yüksek.” Kaynak: Ercan BİTTİ 603 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak 15.7.2020
Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu 15.7.2020
15 Temmuz Ormanı’na bakım 15 Temmuz Ormanı’na bakım 15.7.2020
AK Parti’den 15 Temmuz lokması AK Parti’den 15 Temmuz lokması 15.7.2020
Dr. Şimşek kalbine yenik düştü Dr. Şimşek kalbine yenik düştü 15.7.2020
Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi 15.7.2020
Tܒye Balkan Kitaplığı Tܒye Balkan Kitaplığı 15.7.2020
Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde 15.7.2020
Verimde düşüklük mağdur ediyor Verimde düşüklük mağdur ediyor 15.7.2020
Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde 15.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 322 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
“O sene” hiç gelmedi
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.