Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saadet Öğretmen tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saadet Öğretmen tepkisi 13.11.2019 - 09:48:09
Eğitim-İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, Gaziantep’te bir ortaokulda sözleşmeli Türkçe öğretmeni olarak görev yapan ve 6 katlı apartmanın terasından kendini boşluğa bırakarak hayatına son veren Saadet Harmancı ile ilgili yazılısı basın açıklaması yaptı. Zobar, Harmancı’nın ölümünün intihar değil, cinayet olduğunu söylerken; “Saadet öğretmene her gün, ‘Pamuk ipliğine bağlısın’ diyecek kadar kötü kalpli, eğitimci düşmanı yöneticiler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve gereği yapılmalıdır” dedi.Saadet Öğretmen tepkisi

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, Gaziantep’te bir ortaokulda sözleşmeli Türkçe öğretmeni olarak görev yapan ve 6 katlı apartmanın terasından kendini boşluğa bırakarak hayatına son veren Saadet Harmancı ile ilgili yazılısı basın açıklaması yaptı. Zobar, açıklamasında Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı’nın ölümünü ihtihar değil, cinayet olduğunu söylerken; “Eğitimciyi yok sayan, köleleştiren, güvencesizliğe mahkûm eden politikalar gencecik bir meslektaşımızı canından etmiştir. Gaziantep'te bir okulda henüz iki ay önce göreve başlayan Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı, henüz 25 yaşında hayata veda etmiştir. Meslektaşımız, intihar etmeden önce sosyal medya hesabından yazdığı; ‘Öğrencilerim haklarını helal etsinler, gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler, ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım, usandım’ notuyla, failleri parmağıyla göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

2 ay önce sözleşmeli Türkçe öğretmenliği görevine başlayan Saadet Harmancı’nın hayatına son vermeden önce dahi öğrencilerini düşündüğünü söyleyen Zobar; “Saadet öğretmen, cinayete kurban gitmiştir. O’nu sözleşmeli öğretmenlik politikasıyla güvencesiz çalışmaya iten bu düzen öldürmüştür. Eğitimciye reva görülen bu statüsüzlük, güvencesiz çalışma sistemi art niyetli okul yöneticilerinin eline de koz vermekte ve binlerce öğretmenin hayatını zindana çevirmektedir. Saadet öğretmenimizin acı kaybı, bir milat olmalıdır” dedi.

“Öğretmenin sözleşmelisi olmaz”

Zobar, açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı’na seslenirken; “Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Öğretmen, öğretmendir. Öğretmenlerin yarın ne olacaklarını kara kara düşündükleri hiçbir sistemin başarılı olma ihtimali yoktur. Bu insanlık dışı kölelik düzenine derhal son verilmeli, öğretmenlerin iş güvenceleri, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tahsis edilmelidir. Henüz mesleğe 2 ay önce başlamış Saadet öğretmene her gün, ‘Pamuk ipliğine bağlısın’ diyecek kadar kötü kalpli, eğitimci düşmanı yöneticiler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve gereği yapılmalıdır” sözlerine yer verdi.

“Yalnız değilsiniz”

Zobar, açıklamasında öğretmenlere de seslenirken; “Pamuk ipliğine bağlı değilsiniz. Yalnız değilsiniz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak her biriniz ile yoldaşlık için biz varız. İtildiğiniz çaresizlik, güvencesizlik çukurundan sizleri çıkaracak olan güç, dayanışma ve birlikte mücadeledir” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 628 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
85’inci yılda eşit temsil talebi 85’inci yılda eşit temsil talebi 6.12.2019
Adliyeleri FETÖ mü kapadı? Adliyeleri FETÖ mü kapadı? 6.12.2019
İlk kadın vekile sergi İlk kadın vekile sergi 6.12.2019
Atık bedellerinde oy birliği Atık bedellerinde oy birliği 6.12.2019
Edirne KESK, İstanbul yolcusu Edirne KESK, İstanbul yolcusu 6.12.2019
Özyılmaz yeniden aday Özyılmaz yeniden aday 6.12.2019
EBED’ten konserli protesto EBED’ten konserli protesto 6.12.2019
Adliyede gergin duruşma Adliyede gergin duruşma 6.12.2019
112’nin en iyileri 112’nin en iyileri 5.12.2019
İlk kar kartopuyla kutlandı İlk kar kartopuyla kutlandı 5.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kuzuların sessizliği
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.