Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya’ya alan başkanlığı uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Trakya’ya alan başkanlığı uyarısı 4.11.2019 - 10:30:18
Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Türkiye ve İstanbul’un gündemine gelen Boğaziçi Başkanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaçar, ortaya çıkan yetki - yetkisizlik tartışmasının Trakya Kent Konseyleri Birliği tarafından düşünülmesi gerektiğini söylerken; “Çünkü yarın İğneada Alan Başkanlığı, Tekirdağ Liman Bölgesi Alan Başkanlığı, Çorlu - Çerkezköy Sanayi Bölgesi Alan Başkanlığı, Saros Körfezi Alan Başkanlığı gibi bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi karşısında ne yapacağımızı biliyor muyuz?” dedi.Trakya’ya alan başkanlığı uyarısı

Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin Edirne’de düzenlenen olağan genel kurulunda Türkiye ve İstanbul’un gündemine gelen Boğaziçi Başkanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaçar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile boğazdaki 4 ilçe belediyesine ait tüm yetkilere son veren ve boğazlarda Boğaziçi Başkanlığı ve 2 yeni kurulu söz sahibi yapan taslak düzenlemeye dikkat çekerken; düzenlemenin Trakya’ya olabilecek etkilerine dikkat çekti. Trakya Platformu’nun, Trakya’da bilimin ve hukukun önderliğinde gerçek bir kent ve çevre mücadelesi içinde çaba gösterdiğini söyleyen Kaçar; “Gelinen noktada son 3 yıldır TKKB ile Trakya Platformu’nun yarattığı bu mücadele geleneğini birleştirmek, bu bölge açısından en büyük kazanımlardan bir tanesidir. Bu buluşmadan hepimiz son derece sevinçli ve gururluyuz. TMMOB’un bir işaret fişeği olarak yaklaşık 10 - 15 yıl önce attığı bu tohumlar, bugün yaygın kitlesel bir mücadele formu halini almıştır. Ancak geldiğimiz noktada bence çok önemli gelişmelerin öncesinde olduğumuzu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Boğaziçi Başkanlığı düzenlemesine dikkat çeken Kaçar; “Aslında bir gelişme şu an başladı ve dün Boğaziçi Alan Başkanlığı tartışmasıyla ilk sinyallerini bölgemize dair de vermiş durumdadır. Bu yetki devri, yetki-yetkisizlik tartışması pek de meclisteki muhalefet partileri tarafından önemsenmeyen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hukuksal ve idari sonucudur. Bunun TKKB’nin neden düşünmesi gerekiyor? Çünkü yarın İğneada Alan Başkanlığı, Tekirdağ Liman Bölgesi Alan Başkanlığı, Çorlu - Çerkezköy Sanayi Bölgesi Alan Başkanlığı, Saros Körfezi Alan Başkanlığı gibi bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi karşısında ne yapacağımızı biliyor muyuz? Yeni hükümet sisteminde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi var, Cumhurbaşkanlığı kararları var. Cumhurbaşkanlığı kararlarına karşı Danıştay’da 60 gün içerisinde davalar açılabiliyor ama Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı 120 milletvekili ya da meclisteki en büyük iki parti Anayasa Mahkemesi'ne dava açıyor. Bunlara hazırlıklı mıyız? Bunu özellikle 2 partiye soruyorum; bu konuda bir çalışmaları ya da çabaları var mı? TKKB olarak bunu siyasete sormanız gerekiyor. Boğaziçi Alan Başkanlığı ile birden bire İstanbul ve Türkiye, çıplak bir gerçeklikle karşı karşıya geldi” dedi.

“Büyükşehir olması muhtemel”

TKKB ve Trakya Platformu’nun Edirne ve Kırklareli’nin büyükşehir ilan edilmesini tartıştığını söyleyen Kaçar; “İki ilimizin de büyükşehir olması muhtemeldir. Daha önce bu hem muhalefet, hem de iktidar cephesinde tartışıldı, hazırlıklar yapıldığı söylendi. Bazı beldeler bu konuda kendince ‘önlemler’ aldı. Ama idari yapıyı da, kenti de, çevreyi de bu tür idari tasarrufları da bir bütün halinde TKKB’nin tek tek ele alması gerekiyor. Yoksa sadece bir siyasi çalışma düzeyinde ya da bir kariyer düzeyinde milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisine hazırlık düzeyinde bir kent konseyi çalışması ya da bir çevre - kent mücadelesi içerisinde olamayız. Bu bizim işimiz değil. Bu iş, kariyeristlerin, siyasi istismarcıların işidir. Bu salondaki herkes, bu konuda büyük bir namusla, bilimsel, hukuksal mücadele etti ve ediyor. Bu çabayı bilimle, akılla, hukukla taçlandırmanız, geliştirmeniz gerekiyor. Bu da uyanık olup, gelişmeleri çok önceden görüp, o sinyalleri alıp, değerlendirip hamleler yapmakla mümkündür” sözlerine yer verdi.

Kaçar’dan 2 umutlu haber

Kaçar, konuşmasında Vize ve Çerkezköy’de kurulmak istenen termik santral ve Saros Körfezi’ndeki bilirkişi incelemesi ile ilgili de açıklamalarda bulunurken; “Bu çerçevede 2 tane olumlu gelişmeden bahsedeyim; TMMOB tarafından Kırklareli ve Tekirdağ’da açıklamaları yapılacak. Siyasi iktidarın Vize ve Çerkezköy’e kurmak istediği termik santral ile ilgili yaptığı bölge ve il plan değişikliklerindeki açtığımız davada lehimize önemli gelişmeler var. Bu konuda bölgemizde yıllardır hep birlikte yürüttüğümüz kömürlü termik santrallere karşı mücadele olumlu sonuçlar vermeye başlıyor. Detayları basın ve kamuoyu ile paylaşılacak. Diğer önemli bir gelişme ise Saros Körfezi’nde yaşadığımız keşif ve bilirkişi incelemesidir. Buradaki 10 ayrı bilirkişinin ÇED ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine sorduğu sorulardan anlıyoruz ki raporları olumsuz olacak. ÇED raporunun iptali yönünde bir rapor çıkacağına inanıyoruz. Bu konuda sizleri etkin çabalarınız ve çalışmalarınız için saygıyla selamlıyorum” dedi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3482 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya Platformu’ndan termik açıklaması Trakya Platformu’ndan termik açıklaması 24.9.2020
Tarım arazisine santral yok! Tarım arazisine santral yok! 23.9.2020
Termik santrale dilekçeli itiraz Termik santrale dilekçeli itiraz 11.9.2020
Çevreye Çevreye "Ayıp Beya" 9.9.2020
Köylünün termik isyanı Köylünün termik isyanı 8.9.2020
Termik santral ısrarına tepki Termik santral ısrarına tepki 5.9.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 71
Web Siteleri 115
Facebook 123
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 336 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Herkes işine baksın
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da vekil sayısı yarıya iniyor
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Bir zamanlar…
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.