Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Feda, güven tazeledi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Feda, güven tazeledi 21.10.2019 - 11:49:01
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin genel kurulu Adliye Kafede yapıldı. Tek listeyle Aytaç Feda ikinci dönem için güven tazeledi. Yönetim Kurulu’na Aytaç Feda, Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz seçildi.Feda, güven tazeledi

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin genel kurulu Adliye Kafede yapıldı. Divan başkanlığına Genel Başkan İlhan Kurt, katip üyeliklere de Ümit İkizlerli ve Fatih Bağdat getirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi. Genel Başkan İlhan Kurt konuşmasında, “5 Haziran 2018 tarihinden sonra mesleğimiz yeni bir şekle girdi. Bu mesleği o tarihten itibaren yapanlara müktesep hak verildi. Bu müktesep hakla bu arkadaşlarımızın tahsil durumu aranmadan, bürolarının metrekaresi, hiçbir şey aranmadan Ticaret İl Müdürlüğü direkt yetki belgelerini veriyor. Ancak bu tarihten sonra mesleğe başlayacaklar veya müktesep haklarını kaybeden arkadaşlarımız mutlaka en az lise mezunu olmak, 18 yaşını doldurmak zorunda ve affa uğramış olsalar dahi sabıka kayıtlarını o şekilde almaları gerekiyor yani ceza aldılar affa uğramış olsalar dahi yetki belgesi verilmiyor. Bu tür kıstaslar getirildi. Mesleğin bir nevi çıtası yükseltildi.  Biz bundan memnunuz, buna ihtiyacımız vardı. Arkadaşlara tavsiyemiz çok kısa zaman kaldı. 5 Aralık 2019 son gün. O tarihe kadar tüm eksikliklerini tamamlayıp Ticaret İl Müdürlüğü’ne müracaat yaparlarsa yetki belgelerini alacaklar, yapamazlarsa tüm hakları zayi olacak. Onun için çok dikkatli olmaları lazım, sil baştan tekrar başlamaları gerekecek. Yeni başlayacaklar da öncelikle şu HYK mesleki yeterlilik belgesi, seviye 5 belgesi istenecek. Bu seviye 5 belgesi olmayana Ticaret İl Müdürlüğü bu yetki belgesini vermeyecek. Bu olmadan olmuyor bu olmadan da çalışma müsaadesi verilmeyecek. Bu yetki belgesi mutlaka aranacak. Bu olmadan yetkili belediye bu arkadaşımıza ruhsat vermeyecek” dedi.

Şube Başkanı Aytaç Feda da ise şunları söyledi: “Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin ikinci dönem başkan adayıyım.  Genel kurulumuz Edirne Ticaret İl Müdürümüz Mahmut Altun ve Genel Başkanımız İlhan Kurt eşliğinde yapılmakta. Yine adayız aday kadromuz belli. Tek liste olarak seçimlere gireceğiz. Genel kurulumuzu hem bilgilendirme toplantısı altında güzel bir kahvaltı eşliğinde gerçekleştiriyoruz.  Ticaret İl Müdürümüz her konuda yardımcı oldu, gerekli açıklamaları yaptı. Gerçekten genel kurul öncesi güzel açıklamalar yapılarak tüm emlakçı arkadaşlarımız bilgilendirildi. Yeni çıkan kanunun seviye 4, seviye 5 belgelerinin nasıl alınması gerektiği anlatıldı ve yetki belgesi için en son gün olan 5 Aralık 2019 tarihi anımsatıldı. Bu tarihten sonra bu belgeler alınmadığı takdirde emlakçılık yapılamayacağı hususunda güzel açıklamalarda bulunuldu.“

Edirne Ticaret ve İl Müdürü Mahmut Altun ise genel kurulda yaptığı konuşmada “Edirne genelinde 215 tane emlakçı var. Sadece 48’i yetki belgesi aldı. 23’ü de merkezde. Yönetmeliğin verdiği süre de 5 Aralık’ta bitiyor. Emlakçıların çok acele etmesi gerekiyor. Aksi halde müktesep hakları ellerinden alınır. Bakıyorum telaş yok, sistem üzerinden değil de elden müracaat etmeye çalışıyorlar. Sistem üzerinden müracaat edecekler biz değerlendireceğiz, 5 gün içerisinde yerine bakıyoruz. Fiziki olarak yeri uygunsa 7 gün içinde yetki belgelerini veriyoruz. Biz il müdürlüğü olarak hızlı davranıyoruz ancak bu işle iştigal eden arkadaşlarımız bu kadar hızlı değil. Biz bundan şikayetçiyiz. Daha sonra bu işin ciddiyetinin farkına varacaklar ama iş işten geçmiş tren kaçmış olacak” ifadelerini kullandı.

Gündemdeki maddelerin görüşülmesinden sonra seçime tek listeyle seçimlere gidildi. Aytaç Feda’nın güven tazelediği yeni yönetim kuruluna Aytaç Feda, Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz yer aldı. Denetleme kuruluna Hüsamettin Ciynaklı, Sebahattin Deniz ve Tuncay Koç getirilirken Genel Başkan İlhan, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’a teşekkür belgesi verdi. Kaynak: Ercan BİTTİ 220 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
3 ülkede Türkçe şöleni 3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019
Sürücülere ihlalleri izletildi Sürücülere ihlalleri izletildi 15.11.2019
İlk eğitim büyüklere İlk eğitim büyüklere 15.11.2019
O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor 15.11.2019
Hayaline doğum gününde ulaştı Hayaline doğum gününde ulaştı 15.11.2019
Edirne’nin şiir hikâyesi Edirne’nin şiir hikâyesi 15.11.2019
Oktar’ın tazminat isteğine ret Oktar’ın tazminat isteğine ret 15.11.2019
Şantaj operasyonu genişliyor Şantaj operasyonu genişliyor 15.11.2019
Hıdırlık Tabya başka bahara Hıdırlık Tabya başka bahara 15.11.2019
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 87
Facebook 105
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 267 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu olanlar bu kente yakışıyor mu?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.