Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Cumhuriyet’in şampiyonları - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Cumhuriyet’in şampiyonları 21.10.2019 - 11:26:08
Edirne’de her yıl Cumhuriyet Haftası öncesi düzenlenen ve bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışının şampiyonları belli oldu. Selimiye Camii önünden başlayan 76 kilometrelik parkurda 12 ülkeden 550 sporcu pedal çevirirken; yarışın sonucunda genel kategoride birinci Muhammet Tayyip Yıldırım, ikinci Şevket Özer ve üçüncü Sinan Kartal olmayı başararak kürsüye çıktılar.Cumhuriyet’in şampiyonları

Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Bisiklet Kulübü (EBİS) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışı gerçekleştirildi. Selimiye Camii önünden başlayan yarışta sporcular, Havsa ilçesinden geçerek Yolageldi kavşağından geri dönüş yaptılar ve Selimiye Camii önünde yarışı tamamladılar.

12 ülkeden 550 sporcunun katıldığı yarışta toplam 76 kilometre pedal basan sporcular, kadınlar (2003 ve öncesi), genç erkek (2001-2003), büyük erkek (1990-2000), master 30 erkek (1980-1989), master 40 erkek (1970-1979), master 50 erkek (1969 ve öncesi) ve parabisiklet (engelli sporcular) kategorilerinde yarıştılar.

Yarış öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bisiklet Edirne İl Temsilcisi Utku Zorlutuna, Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışının 11’incisini gerçekleştirdiklerini belirtirken; “Her sene düzenlediğim yarış, ülkemizde geleneksel hale getirdiğimiz özel yarışlardan biridir. 2009 yılında 13 kişiyle başladık ve şu anda 800 kayıtlı sporcumuz var. 12 ülkeden gelen sporcular var. Rusya, İran, Irak, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, ABD ve İngiltere’den sporcular var. Şu anda 12 ülke Edirne’dedir. Edirne Valiliği’ne, Edirne Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne, destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Spor turizmi kazandırıyoruz”

Zorlutuna, Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışına Türkiye’nin dört bir yerinden bisiklet sporcularının katıldığını söylerken; “İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Kahramanmaraş olmak üzere Türkiye’nin her yerinden bisiklet sporcusu var. Bu yarış hem ülkemiz için, hem de Edirne için büyük bir kazanımdır. Edirne için Kırkpınar’dan sonra geleneksel hale gelmiş ikinci bir yarışımız oldu. Sayı her geçen gün artıyor. Bu sene ayrıca parabisiklet kategorimiz var. Kol uzvu ve bacak uzvu olmayan sporcularımız için 2 ayrı kategori açtık. Kategori sayımızı da artırdık. Edirne’miz için büyük ve güzel bir yarış oluyor. Sonuçta bu yarışa gelen sporcularımız tek başına gelmiyorlar, aileleriyle birlikte geliyorlar. Şu anda otellerde kalacak yer bulamıyoruz. Yaklaşık 2 bin kişiyle birlikte Edirne’ye spor turizmi kazandırmış oluyoruz. Türkiye’de bilinen bir yarış ve herkes geliyor. Cumhuriyet haftasından bir hafta önce bu yarışın olacağını artık herkes biliyor” dedi.

Talihsiz kaza

Zorlutuna’nın açıklamalarının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak’ın damalı bayrağı sallamasıyla yarış başladı. 76 kilometrelik yarış sırasında bir de talihsiz kaza yaşandı. Mustafa Kemal Kural, Mehmet Sağçubukcu, Satbaldy Ahmedov, Serkan Bozucurum, Burhan Kılıç, Kemal Kayonlu, Yakup Cemil Kamış ve Recep Demirbaş'tan oluşan 8 bisikletlinin karıştığı kazada sporcular Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken durumlarının ciddi olmadığı açıklandı.

Şampiyonlar ödüllendirildi

Yarışın sonucunda genel kategoride birinci Muhammet Tayyip Yıldırım, ikinci Şevket Özer ve üçüncü Sinan Kartal olmayı başararak kürsüye çıktılar. Kadınlar kategorisinde Arzu Sağnak (Birinci), Kübra Nur Pınarak (İkinci) ve Özge Seçkin (Üçüncü); parabisiklet kategorisinde Aykut Aktaş (Kol) ve Ahmet Dönmez (Bacak); genç erkek kategorisinde birinci Mustafa Yıldız (Birinci), Deniz Ryustemov (İkinci), Kostantin Marinkov (Üçüncü); büyük erkek kategorisinde Muhammet Tayyip Yıldırım (Birinci), Şevket Özer (İkinci), Sinan Kartal (Üçüncü); master 30 erkek kategorisinde Gökhan Uzuntaş (Birinci), Cengiz Güner (İkinci), Hamed Pasban Khajeh (Üçüncü); master 40 erkek kategorisinde Timur Nizam (Birinci), Volkan Kurdoğlu (İkinci), Ali Görkem Algın (Üçüncü); master 50 erkek kategorisinde Zafer Yalın (Birinci), Ali Sakinsel (İkinci), Dobromir Minchev (Üçüncü) derece yapmayı başardılar. Yarışısın sonunda kürsü yapan sporculara ödülleri, madalyaları ve kupaları düzenlenen törenle dağıtıldı. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 258 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
3 ülkede Türkçe şöleni 3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019
Sürücülere ihlalleri izletildi Sürücülere ihlalleri izletildi 15.11.2019
İlk eğitim büyüklere İlk eğitim büyüklere 15.11.2019
O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor 15.11.2019
Hayaline doğum gününde ulaştı Hayaline doğum gününde ulaştı 15.11.2019
Edirne’nin şiir hikâyesi Edirne’nin şiir hikâyesi 15.11.2019
Oktar’ın tazminat isteğine ret Oktar’ın tazminat isteğine ret 15.11.2019
Şantaj operasyonu genişliyor Şantaj operasyonu genişliyor 15.11.2019
Hıdırlık Tabya başka bahara Hıdırlık Tabya başka bahara 15.11.2019
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 87
Facebook 105
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 267 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu olanlar bu kente yakışıyor mu?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.