Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bravo Cemre - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bravo Cemre 21.10.2019 - 11:21:50
Edirneli doğasever ve bisiklet sporcusu Cemre Demirel, örnek bir çevre duyarlılığa imza attı. Demirel, Edirne Kent Ormanı’nın göz önünde olmayan bölümlerine girerek doğaya atılan çöpleri temizledi. Temizlik sırasında video çekimi de gerçekleştiren Demirel, görüntüleri ‘Youtube’ video paylaşım sitesinde ‘Edirne Kent Ormanı Dünyayı Kurtar’ başlığıyla paylaştı. Demirel, videoda insanlara seslenirken; “Geleceğiniz için doğayı kurtarmak zorundasınız” dedi. Demirel’in farkındalık videosu sosyal medyada Edirneliler tarafından paylaşıldı.Bravo Cemre

Edirneli bir doğasever ve bisiklet sporcusu Cemre Demirel. Cemre Demirel, kent sakinlerinin ve kente gelen misafirlerin hafta sonunu geçirmek için en çok tercih ettikleri yerlerden biri olan Karaağaç Mahallesi’nde hafta sonunu değerlendirmek için bisikletiyle pedallarken; Edirne Belediyesi’ne bağlı Kent Ormanı’nda yeşilin ve ormanın asıl sahibi hayvanların eşliğinde bir gün geçirmeye karar verir. Kent Ormanı’nın gizli kalmış bölgelerinde bisikletiyle gezen Demirel, karşılaştığı kirli manzara karşısında ise adeta hayal kırıklığına uğrar. Demirel, karşılaştığı manzara karşısında örnek bir farkındalığa imza atmaya karar verir.

                Demirel, Kent Ormanı’nın doğasına zarar veren kirliliği temizlemek ve insanlara farkındalık yaratmak amacıyla video hazırlarken; videoyu sosyal medyada paylaştı. Kent Ormanı’nı yeniden ziyaret eden Demirel, ormanın gizli bölgelerine atılan çöpleri kamerasıyla çekerken; bir yandan da vatandaşlık örneği göstererek çöpleri tek tek topladı. Sigara izmaritlerinden cam kırıklarına ve plastik atıklara kadar pek çok doğaya zararlı çöpün yer aldığı videoda Demirel, Kent Ormanı’nı temizlerken; insanlara da sesleniyor.

                Demirel, Kent Ormanı’ndaki çöpleri temizlemesinin ardından sosyal medyada paylaştığı ‘Edirne Kent Ormanı Dünyayı Kurtar’ başlıklı videoda; “Bugün Edirne Kent Ormanı’ndayız. Dün gelmiştim burada, içeride bir turlamak istedim. Ormanın gizli yerlerine girmek istedim. Girdim de, sonra bir rezalet ile karşılaştım. Tamamen bir rezalet. Bunu kendime yediremedim. Kendim de bir doğaseverim aynı zamanda. Çok üzüldüm, ciddi anlamda üzüldüm. Akşam yatarken dedim ki kendime, ‘Yarın gideceğim ve orasını temizleyeceğim’. Burası da etrafında bir yol ile çevrili ve orta kısım gizli alan olarak görülüyor. Ama ona rağmen herkes gelip kirletmiş. Sigara izmaritlerini yere atmışlar, içki içtikten sonra şişeleri kırmışlar. Ne diyeceğimi bilemedim” ifadelerine yer verdi.

“Doğayı kurtarmak zorundasınız”

                Amacının farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Demirel; “Öncelikle buradan tüm doğaseverlere sesleniyorum, onları harekete geçirmek istiyorum; ben bu hareketi bir günde hayata geçirdim. Siz de yapabilirsiniz. Etrafınızdakileri motive edebilirsiniz. Burası artık benim mekânım. Buraya geleceğim, burada düşüneceğim, belki gelecek planlarımı kuracağım ama bu doğa içinde, bu yeşilliklerin ve hayvanların içinde olacak. Yaklaşık saat 13.00’te burada geldim. Saat şu anda 17.30. 4 buçuk saattir temizliyorum. İlk gördüğümde moralim çok bozulmuştu. Şimdi ise bu mutluluğun ve anın keyfini çıkarma zamanı. Etrafıma baktığımda sadece yeşillik ve ağaç gördüğüm, bir tane bile çöp görmediğim yere umarım tekrar insanlar geldiğinde tekrar kirletmezler. Buradaki masaya aslında uyarı olarak eski hali ve yeni halinin fotoğraflarını yapıştırmak istiyorum. Bugün çok verimliydi, doğayı temizledim. Edirne Kent Ormanı’nı temizledim. Çok güzel bir yer, tam bir saklı cennet gibi. İzleyenlere çok teşekkür ederim. Sizler doğayı kurtaracak insanlarsınız. Geleceğiniz için doğayı kurtarmak zorundasınız” dedi.  

Demirel, hazırladığı videoyu internette Edirne Belediyesi ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile de paylaşırken; örnek bir farkındalığa imza attı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 437 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 20 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
3 ülkede Türkçe şöleni 3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019
Sürücülere ihlalleri izletildi Sürücülere ihlalleri izletildi 15.11.2019
İlk eğitim büyüklere İlk eğitim büyüklere 15.11.2019
O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor 15.11.2019
Hayaline doğum gününde ulaştı Hayaline doğum gününde ulaştı 15.11.2019
Edirne’nin şiir hikâyesi Edirne’nin şiir hikâyesi 15.11.2019
Oktar’ın tazminat isteğine ret Oktar’ın tazminat isteğine ret 15.11.2019
Şantaj operasyonu genişliyor Şantaj operasyonu genişliyor 15.11.2019
Hıdırlık Tabya başka bahara Hıdırlık Tabya başka bahara 15.11.2019
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 87
Facebook 105
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 267 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu olanlar bu kente yakışıyor mu?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.