Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Teknolojisiz şenlik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Teknolojisiz şenlik 18.10.2019 - 10:52:03
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından desteklenen Teknolojisiz Mutlu Bir Gün Şenliği’nin ikincisi, rengarenk görüntüler eşliğinde gerçekleştirildi. Tartan pistte yürüyüşe katılan ve geleneksel çocuk oyunları ile eğlenen öğrenciler, günümüzde kullanım zamanı en üst seviyelere çıkan teknolojik ürünleri bir süreliğine unuturken; birlikte eğlenmenin tadını çıkardılar.Teknolojisiz şenlik

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından desteklenen Teknolojisiz Mutlu Bir Gün Şenliği’nin ikincisi gerçekleştirildi. Şükrü Paşa Atletizm Sahası’nda düzenlenen şenliğe Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Edirne İl Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz, Geleneksel Çocuk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (ÇODER) Başkanı Sadrettin Alıcı, İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Kalkan, Teknolojisiz Mutlu Bir Gün Şenliği’nin ilk etkinliğinin öğrenciler tarafından çok sevildiğini belirterek; “Biz de bugün tekrar onlarla beraber yarışacağız. Hareket et, sağlıklı ol diyoruz. Teknolojiyi kullanalım ama yerinde ve yeterince diyoruz. Özellikle teknolojinin hepimizi kıskacına aldığı, bize nefes aldırmadığı, bağımlılık gibi yayıldığı dönemlerden geçiyoruz. Eğer bugünlerde, bu teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran taraflarını kullanarak ama bizi bir kafes içerisinde mahpus gibi tutan eğilimlere de mecbur bırakmamasını sağlamak niyetiyle bu etkinlikleri yapıyoruz. Öğrencilerimiz ile beraber mutlu bir gün olsun istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Dr. Kalkan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Dr. Arpacı yaptı. Arpacı, konuşmasında Teknolojisiz Mutlu Bir Gün Şenliği’nin, öğrencilerin sağlıklı olması, teknolojiyi doğru ve bilinçli kullanması amacıyla gerçekleştirildiğini söylerken; “Çocuklarımızın interneti ve teknolojiyi en doğru şekilde kullanması gerekiyor. Teknolojiyi abartırsanız, hayatınızı karartırsınız. Teknoloji önemli ama sizin sağlığınız çok önemli. Beden ve ruh sağlığı birleştiği zaman tam sağlıklı bir insan olursunuz. Biz, sizleri çok seviyoruz. Hepinizin mutlu ve sağlıklı olmasını Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

“Sağlıklı ruh, sağlıklı bedende olur”

Arpacı’nın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Alıcı yaptı. Alıcı, konuşmasında Teknolojisiz Mutlu Bir Gün Şenliği’nde, geleneksel çocuk oyunlarının, öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerinin görüleceğini söylerken; “O oyunların, çocukların mutluluğuna nasıl yansıdıklarına şahit olacağız. Bugün burada her yer çiçek açtı. Sağlıklı bir ruh, sağlıklı bedende olur. Eğer çocuklarımıza gerekli hareketliliği kazandırırsak, zihinsel ve ruhsal olarak gelişimlerine katkıda bulunuruz. Bizler; dedelerimizin, babalarımızın, annelerimizin oynadığı oyunları sokakta oynayarak büyüdük. Bedensel gücümüzü bu oyunlar sayesinde kazandık. Aynı zamanda bu oyunlar, kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu gösterdi. Paylaşmayı, dayanışmayı, grup içinde alınan bir sorumluluğu yerine getirmeyi öğretiyor. Kültürümüzün unutulmaması ve yeni nesillere taşınması adına kurumlarımızdan desteklerini esirgememelerini arzu ediyorum” sözlerine yer verdi.

Geleneksel oyunlar oynandı

Alıcı’nın konuşmasının ardından şenlikte 10 gönüllü öğrenci, teknolojinin doğru kullanımı ile ilgili mesajlarını okudular. Mesajların okunmasının ardından şenlikte tüm katılımcılar tartan pistte yürüyüş gerçekleştirirken; şenlik, geleneksel çocuk oyunlarının oynanması ve dağıtılan meyve ikramı ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 414 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.