Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gaytancıoğlu’ndan destek görmedim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gaytancıoğlu’ndan destek görmedim 17.10.2019 - 10:20:26
CHP’nin kongre takvimi ile ilgili basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il başkanlığına yeniden adaylığı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun kongre sürecinde ilçelerdeki çalışmaları, sivil toplum örgütlerinden siyasi partilere gelen eleştiriler, onarımları tamamlanan tarihi köprüler ve ETUS’taki sorunlarla ilgili soruları yanıtladı. Gaytancıoğlu’nun kongre sürecinde Edirne’nin ilçelerinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde karşı liste çıkarma iddiasının sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Sayın vekilimiz geziyor, hayırlısı olsun. Öyle bir tercihi varsa da hayırlısı olsun. Zaten 2 dönemdir de ondan bir destek görmedim” dedi.Gaytancıoğlu’ndan destek görmedim

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Başkanlığı toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelerek CHP’nin kongre takvimini açıkladı. Pekcanlı, toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Pekcanlı, il başkanlığına yeniden adaylığı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun kongre sürecinde ilçelerdeki çalışmaları, sivil toplum örgütlerinden siyasi partilere gelen eleştiriler, onarımları tamamlanan tarihi köprüler ve Edirne’nin gündemini oluşturan ETUS’taki sorunlarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CHP’nin kongre döneminin başladığını söyleyen Pekcanlı; “30 Eylül günü itibariyle bize gelen genelgeyle de takvim belli oldu. 14 Ekim 2019 Pazartesi günü muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin hazırlanmaya başladı ve bugün de muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgeleri Genel Sekreterlik tarafından İl ve İlçe Başkanlıklarına yollandı. Bugün itibariyle hangi üyelerle kongreye gidileceği sistemimize yüklenen üye çizelgesiyle belli olacak. İl Başkanı olarak delege seçimleri kısmında en yetkili merciyiz. Takvimi uygulamakla mükellefim. Seçimlere girip yarışmaktan ziyade benim görevim, öncelikle delege seçimlerini, ilçe ve il kongresini yapmaktır” ifadelerine yer verdi.

Pekcanlı, kongre takviminin Edirne’deki tüm ilçe başkanlıklarına gönderildiğini açıklarken; “Takvimi merak eden üyelerimiz, kayıtlı oldukları ilçelerden takvimi alabilirler. Takvime göre; 8 Kasım 2019 Cuma günü ilçe kongre delege seçimleri başlayacak. 1 Aralık 2019 Pazar günü de ilçe kongre seçimleri bitecek. 8 Kasım’dan 1 Aralık’a kadar İlçe Başkanlıklarımız kendi bölgelerindeki mahalleler ve köylerle ilgili yapacakları delege seçimi takvimini belirleyecekler ve ilan edecekler. 14 Aralık’ta ilçe kongreleri başlayacak. 27 Ocak 2020’de de ilçe kongreleri bitecek. Daha sonra 3 Şubat 2020’de İl kongre süreci başlayacak, 2 Mart 2020’de de il kongreleri bitecek. Kurultay ise Genel Merkezimizin belirleyeceği bir tarihte yapılacak. Muhtemelen Nisan ayının sonlarına doğru olacaktır” dedi.

“Askerimizin yanındayız”

Açıklamalarına Barış Pınarı Harekâtı ile devam eden Pekcanlı; “Barış Pınarı Harekâtında olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün birimlerini kalben desteklediğimizi ve ayaklarına taş değmeden bütün silahlı kuvvetlerimize başarılar diliyoruz. Genel merkezde herkes süreci takip ediyor. Askerimizin yanındayız. Hayırlısı ile bu operasyon da biter, askerimiz bu süreci başarıyla tamamlar ve yurtlarına geri döner. Umarım üzücü haberler almayız. Yetkililer tarafından şu ana kadar operasyonun başarılı bir şekilde devam ettiği söyleniyor. Biz, bütün kalbimizle Mehmetçiğimizin yanındayız” sözlerine yer verdi

İmamoğlu ile buluşacaklar

Pekcanlı, konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP’li Edirne Belediye Başkanlarının yarın buluşacağını da açıklarken; “Cuma günü de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na, Edirne’de bulunan CHP’li tüm belediye başkanları ile bir randevumuz var. Edirne’nin menfaatine olacak bir görüşme olacak. Hayırlı olsun ziyareti olacak. Bölgemiz için de hayırlısı olacağına inanıyorum” dedi.

“Niyetim var”

Pekcanlı, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun Pekcanlı’nın il başkanlığına aday olup olmayacağını sorması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Edirne’de kongre ile seçilen nadir il başkanlarından biriyim. Atama ile gelmedim. 2 defa seçildim. Süreçlerde neyi, ne zaman yapacağımı çok iyi biliyorum. CHP tüzüğüne göre, delegenin yüzde 10’unun imzasını almadan yasal olarak da aday olamıyorsunuz. İl kongresine yaklaşık 5 buçuk ay var. Hayırlısıyla böyle bir niyetim var. Ama bunu ilan etmenin de ayrı bir raconu var. Herkesin gönlünde CHP’de il başkanlığı yapmak gibi bir görev, niyet geçebilir. 4 yıldır bu görevi yapıyorum. 4 yılda 3 tane seçim atlattım. Arkadaşlarımızla tekrar oturup değerlendireceğiz. Benim aklımdan geçiyor ama ben zaten mevcut il başkanıyım. Pehlivanlar sahaya çıksın, bir bakalım” ifadelerine yer verdi.

ETSO’ya propagandalı cevap

Toplantıda bir basın mensubunun, STK’lardan siyasi partiler tarafından yalnız bırakıldıklarına dair eleştirilerin geldiğini hatırlatması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Geçtiğimiz günlerde Ticaret ve Sanayi Odası’ndan böyle bir açıklama geldi. Birkaç gün önce de Ziraat Odası Başkanı’ndan duydum. Ticaret ve Sanayi Odası’nın, siyasilerle arası gayet iyi ama bizimle arası iyi değil galiba. Geçen sene Eylül ayında, krizin en ateşli olduğu dönemde genel merkezimiz bölgelere birçok milletvekili yolladı. Birçok esnaf odasından tutun da şehrin her yerini gezdik. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na da Ankara Milletvekilimiz Murat Emir ile ziyarette bulunduk. Aramız gayet iyi ama gittiğimiz zaman 41 kişilik ETSO Meclisi’nden sadece 8 kişiyi gördük. Ama yerel seçimlerde başka bir partinin başkan adayına Meclis toplantısında mikrofon verip propaganda yaptırıyorlar. Siyasilerden ilgi alaka derken bizimle ilgi alaka diyorlarsa biz, CHP olarak üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

“Eylem yaptılar da biz mi gitmedik?”

Pekcanlı, CHP’nin, Edirne Ziraat Odası’nın çalışmalarını takip ettiğini söylerken; “Bugünlerde çiftçimiz de çok zor durumda. Ziraat Odası’ndan da bir serzeniş duydum. Ziraat Odalarının yaptığı her etkinlikte yanlarındayız. Çiftçimizin de yanındayız. Çiftçinin yaşadığı bu zor günlerde Ziraat Odası bir etkinlik yaptı da biz mi yanına gitmedik? CHP olarak yanlış olan her şeyin karşısında, çiftçimizin yanında olacağız. Ziraat Odaları, çeltik fiyatları açıklandığında bir eylem yaptı da biz mi gitmedik? Yeter ki Ziraat Odası, onların yanında bulunacağımız etkinlikleri yapsın. Kendilerini çiftçinin yanında göstermeye çalışsınlar, biz de seve seve onların yanında oluruz” sözlerine yer verdi.

“2 dönemdir ondan destek görmedim”

Okan Gaytancıoğlu’nun kongre sürecinde ilçeleri gezmesinin il başkanlığı için ekip hazırladığına dair söylentiler oluşturduğu ve bu konudaki görüşleri sorulan Pekcanlı; “Bana göre vekilin bölgede çalışması daha önemlidir. Biz, genel seçimlerde 2 milletvekili çıkardık. Allah rahmet eylesin, Erdin Bircan vefat edince 254 köy ağır bir yük oluyor. Kongre sürecinde gezerler, olacaktır. Sayın Vekilimi önceki gün takip ettim ve üreticilerle beraberdi. Ne kadar benim siyaset yapma, kongreye girme ve kazanma hakkım varsa başkalarının da bu hakkı vardır. CHP üyesi olan, bu partinin kimliğine yakışan bütün adayların çıkıp ilçe başkanlığı, il başkanlığı yapma hakkı vardır. Bu hakkı kimsenin elinden alma hakkımız da yoktur. Bazı arkadaşları duyuyoruz. Aday olmayı düşünen arkadaşlara, partinin yolunu bilmeyenlere konum atma ihtiyacı duyarlarsa, bir konum atarım. Partinin yolunu öğrensinler, ondan sonra bu girişimlerde bulunsunlar. Keşke vekilimiz devamlı bölgede çalışsa. Meclis’e de gitmeli ama bu anlamda vekilimize negatif bakmıyorum. Ters düştüğümüz dönemler de olmuştur. Geçen dönemki kongrede de, ilk kongrede de karşı listelerde yarışıyoruz. Ama bugüne kadar ne vekil, ne de il başkanı çizgisinin dışına çıkmamıştır. Ne ondan bir saygısızlık görmüşümdür, ne de ona bir saygısızlık yapmışımdır. Ters düştüğümüz zamanlar olmuştur. Örneğin; Alpullu’da şeker fabrikasının açılışına gitmesi, CHP’ye uymayan, bizim politikalarımıza bağdaşmayan bir hareketti. Onu söylemişimdir ama vekilimizin de bölgede yaptığı çalışmaları göz ardı edecek halim yok. Sayın vekilimiz geziyor, hayırlısı olsun. Öyle bir tercihi varsa da hayırlısı olsun. Zaten 2 dönemdir de ondan bir destek görmedim” dedi.

“Köprüler oyuncak gibi oldu”

Tarihi köprülerin onarımı sonrası tamamen araç trafiğine kapatılacağı, onarımda kullanılan taşların araç geçişine uygun olmadığı ve köprülerin 2020 yılında tekrar onarılmak zorunda kalınacağı iddialarının sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Köprüler zaten oyuncak gibi oldu. Ben, ecdadımıza sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Ama Gazmihal Köprüsü kapalı ve otlar içinde. Vakıflar, köprülere ne kadar sahip çıkıyor? Gazmihal Köprüsü’nü ulaşıma kapattılar. Yanında 2 tane köprü var, birisi bitmedi. En son yapılan köprünün başı ve sonu yok. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’ne gidiyorsunuz, bağlantı yolları dubalarla ayrılmış. Orada bir trafik kazasında bir can verilirse bunun tek sebebi hükümettir. Gece inanılmaz zor bir yol. Işıklandırma yok. Felaket bir yer. Böyle bir köprüden yolculuk yapılacaksa, bu köprüler açık kalsın. Süvari Köprüsü’nün hali ortada; bırakın arabaları, at arabaları zor gidiyor. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nün bağlantı yolları bitmemiş. Yıldırım ve Yeniimaret’teki vatandaşlarımızın yerleri istimlak edildi, köprülerin ayakları kondu, ortada köprü yok. Bağlantı yolu yok, mahallelere ulaşımı etkilemiş. Bu sorunun cevabını verecek olanlar aslında Karaağaçlılar’dır” ifadelerine yer verdi.

“Peynir helvası gibi taş döşüyorlar”

Pekcanlı, tarihi köprülere taşların yeni döşenmesine rağmen, döşenen taşlarla ulaşımın devam etmesi durumunda taşların bir sene sonra yeniden değiştirileceğinin söylendiğini belirtirken; “Köprüleri çocuk oyuncağı gibi yaptılar. Niye daha iyi malzeme kullanılmıyor? Peynir helvası gibi taş döşüyorlar. O köprülerin belli kıstaslarda açık olması lazım. Karaağaç, sadece kendi binek arabamızla gittiğimiz bir yer değildir. Bir ambulans en çabuk şekilde nasıl ulaşır? Bunlara da bakmak lazım. Karaağaç bizim en güzide semtlerimizden bir tanesi ama biz sadece hafta sonu gittiğimizde sıkıntıyı görüyoruz. Karaağaçlı gözüyle görmek lazım. Karar alınırken iyi düşünülmesi lazım. Orada yüzlerce insan çalıştıran yerler var. Şehrin alıştığı güzergahları değiştirmek çok zor. Acil bir durumda ambulans ya da itfaiyenin oradan geçmesi lazım. Benim gönlümden geçen açık kalmasıdır” dedi.

“16 milyon TL’yi ilk defa duyuyorum”

ETUS’taki tüm ortaklara toplanan nakit binişlerden bildirim yapılmadığı ve ETUS’a 16 milyon TL vergi cezası kesildiği, ETUS yönetiminin teminat göstermemesi halinde araçların bağlanacağı iddiasının sorulması üzerine cevap veren Pekcanlı; “Edirne’de toplu ulaşımın büyük çoğunluğu, ETUS himayesinde yapılıyor. Yerel iktidarda biz olduğumuz için de ETUS ile ilgili her şeye biz cevap veriyoruz ama doğru olan her şeyin yanındayız, yanlış olan her şeyin de karşısındayız. CHP, ETUS’un sahibi değil. ETUS, yeni optimizasyonla ilgili çok sıkıntı yaşadı. Yeni hatlarla ilgili süre olarak belki okullar açılmadan 15 gün önce başlansaydı, okullar açılınca sistem daha rahat oturacaktı. Bu sıkıntılı süreci geçiriyoruz. Bu hakkı vermek gerektiğine inanıyorum çünkü kötü olan bir sistem değişti. Sistem başladığı an biz eleştiriye başladık. Vergi cezalarıyla ilgili 16 milyon TL’lik rakamı ilk defa duyuyorum, bilmiyorum. Teminat verip veremeyecekleri ETUS başkanının vereceği cevaptır. Belediye meclis üyelerimiz ile yaptığımız toplantıda, meclis üyelerimizin tamamı, ETUS başkanına halktan gelen bütün sıkıntıları anlattılar. Kendisi de bizim meclis üyemizdir. Bizler de her gün sıkıntıları söylüyoruz. Ben sadece sıkıntılarla ilgili bir süre vermemiz gerektiğine inanıyorum. Ama vergi ile alakalı kısmında elimde bir veri yok. Ama ETUS, buna teminat gösteremeyecek kadar küçük bir kuruluş değil. Bu hatlar, şahısların kendilerine ait hatlarıdır” sözlerine yer verdi.

Pekcanlı’nın, basın mensuplarının sorularını yanıtlamasının ardından toplantı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 518 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.