Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne-Halkalı mülteci hattı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne-Halkalı mülteci hattı 17.10.2019 - 09:58:57
Otobüsle Edirne’ye ulaşamayan mülteciler, Halkalı - Edirne ve Halkalı - Uzunköprü tren seferlerini mülteci trenine dönüştürmüş durumda. Tren yolculuğu yapan çok sayıda kişi CİMER’e şikayet başvurusunda bulunuyor. Edirne Ayşekadın Gar’ında polis zaman zaman tedbir alsa da mülteciler Şerbettar köyü durağında inerek ülke sınırını geçmeye çalışıyor.Edirne-Halkalı mülteci hattı

İstanbul - Edirne seferini yapan otobüslere bindirilmeyen mülteciler çözüm yolunu tren seferlerinde buldu. Günde gidiş ve dönüş olmak üzere tek sefer yapan İstanbul Halkalı – Edirne, Halkalı - Uzunköprü treni mülteci hattına dönmüş vaziyette. Yaklaşık 250 kişi kapasiteli her tren seferinde günde ortalama 40-50 arasında mülteci bu tren seferlerini kullanıyor. Edirne Ayşekadın Tren Gar’ında gelen şikayetler üzerine Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler zaman zaman tedbir alıyor. Pasaportsuz mültecilere işlem yapan Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bu kontrollerine ise mülteciler Havsa ilçesine bağlı Şerbettar (Şaraplar) köyü durağında inerek çözüm bulmuş durumda.

Taciz ediyorlar, sigara içiyorlar

Son zamanlarda adeta mülteci hattına dönmüş durumda olan bu tren seferlerinden, Devlet Demiryolları’nda görevli personel ve seyahat eden vatandaşlar bıkmış durumda. Zaman zaman bu tren seferlerinde ayakta yolculuk yapmak zorunda kalan çok sayıda vatandaş şikayetçi. Şikayetler sadece ayakta yolculuk konusunda değil. Bazı kadın yolcuların tacize uğradığı da iddialar arasında yer alıyor. Kurallara uymayan ve sigara içen mülteciler de olduğu belirtiliyor. T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bu tren seferlerinde yaşananlar konusunda çok sayıda vatandaşın şikayette bulunduğu belirtildi. Ucuz olması nedeniyle bu tren seferlerini kullanan vatandaşlar, daha güveli bir yolculuk yapmak istediklerini belirterek, “Trene binmiş mülteciyi güvelik güçleri şikayet olursa Edirne’de karşılıyor. Halkalı’da mültecilerin binmesi engellenmeli. Lütfen trenlerdeki bu durumu www.cimer.gov.tr adresine duyarlı bir vatandaş olarak yazın. Lütfen üşenmeyin birlikten kuvvet doğar ve belki bir şeyler değişebilir. Mültecilerden vatandaşımıza oturacak yer yok. Askerimiz Suriye'de çarpışırken bunlar Avrupa'ya kaçma peşinde trenleri kullanıyor” diye konuşarak soruna çözüm bulunmasını istiyor. 

18.00 trenini kullanıyorlar

CİMER’e şikayette bulunan bir vatandaş da, “Bunlar yüzünden artık biz bile trenden soğuduk. Daha geçen seneye kadar huzurlu güzel bir yolculuk yaparken, bir anda mültecilerin treni keşfetmesi üzerine tüm huzurumuz tüm zevkimiz uçup gitti. Anladığımız kadarı ile bu durumdan memnun olan kimse yok. Bu mülteciler sadece 18.00 Halkalı - Edirne trenine biniyor. Bunun en büyük sebebi Edirne üzerinden sınırı geçmek. Oradan ver elini Avrupa. Kara Kuvvetleri, Edirne hudut unsurları, Jandarma her gün sınırı kaçak geçmeye çalışan mültecileri yakalıyor. Tren bunları sınıra taşıyor, güvenlik güçleri yakalıyor. Bu tren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hakkıdır. Yabancı uyruklu herkes Türkiye Cumhuriyeti topraklarında Türk vatandaşına saygılı davranmak zorundadır. Özellikle Suriyeliler tüm treni işgal ediyor. Bize oturacak yer kalmıyor. Suriyeliler yüksek sesle konuşup şakalaşıyorlar. Uyarıları tınlamıyorlar. Huzurumuz kalmadı. Karımıza, kızımıza garip garip bakıyorlar, rahatsız oluyoruz.
Emniyet Genel Müdürlüğü T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Taşımacılık kurumlarını göreve davet ediyoruz. Lütfen bu duruma bir çözüm bulunsun ya da tren seferden kaldırılsın. Zaten tren Türk treni olmaktan çıktı” ifadelerine yer verdi. 
Kaynak: Ercan BİTTİ 442 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
3 ülkede Türkçe şöleni 3 ülkede Türkçe şöleni 15.11.2019
Sürücülere ihlalleri izletildi Sürücülere ihlalleri izletildi 15.11.2019
İlk eğitim büyüklere İlk eğitim büyüklere 15.11.2019
O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor O DEAŞ’lı ABD’ye gönderiliyor 15.11.2019
Hayaline doğum gününde ulaştı Hayaline doğum gününde ulaştı 15.11.2019
Edirne’nin şiir hikâyesi Edirne’nin şiir hikâyesi 15.11.2019
Oktar’ın tazminat isteğine ret Oktar’ın tazminat isteğine ret 15.11.2019
Şantaj operasyonu genişliyor Şantaj operasyonu genişliyor 15.11.2019
Hıdırlık Tabya başka bahara Hıdırlık Tabya başka bahara 15.11.2019
Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz Gözünüzü kapatarak terörü bitiremezsiniz 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 87
Facebook 105
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 267 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu olanlar bu kente yakışıyor mu?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.