Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çocuklar eve mahkûm - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çocuklar eve mahkûm 1.10.2019 - 10:22:46
‘Çocuklar Hareket Ediyor’ okul öncesi dönem çocukları için motor gelişim programı özel gereksinimli okul öncesi dönem çocuklarını okul olgunluğunu destekleme programı panelinde konuşma yapan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Ahmetoğlu, Türkiye’de her 10 çocuktan 6’sının ortalama bir günde bir saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynadıklarının ortaya çıktığını açıklarken; “Bu sürenin yüksek güvenlikli hapishanelerdeki mahkûmların açık havada geçirdikleri sürenin altında olduğu ve Türkiye’de yaşayan her yedi çocuktan birinin ortalama bir günde hiç dışarıda oynamadıkları belirlendi” dedi.Çocuklar eve mahkûm

Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler Birliği desteğiyle ‘Çocuklar Hareket Ediyor’ okul öncesi dönem çocukları için motor gelişim programı özel gereksinimli okul öncesi dönem çocuklarını okul olgunluğunu destekleme programı paneli gerçekleştirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi ile başlayan panelin moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Ahmetoğlu yaptı. Panele konuşmacı olarak Massachusetts ve Stonehill Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden Prof. Dr. Patricia Cronin Favazza, Illinois Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden Prof. Dr. Michaelene Ostrosky, Trakya Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Akşin Yavuz katıldılar.

Ahmetoğlu, panelin açılış konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ederken; “Bugün, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ABD’de Massachusetts ve Illinois eyaletlerinde eş zamanlı olarak ilk defa Türkiye’de Edirne’de gerçekleştirdiğimiz ‘Çocuklar Hareket Ediyor’ projesinin yürütücüsü Prof. Dr. Patricia Cronin Favazza ve Prof. Dr. Michaelene Ostrosky’i üniversitemizde ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. İlimizde program uygulamalarını 2018 yılı Haziran ayı itibariyle başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Programımızda; sınıfımızdaki özel gereksinimli çocuklar, akranlarıyla birlikte eğitim sürecinde yer almış ve hareket içeren etkinliklerle gelişimleri bütüncül olarak desteklenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Projenin amacını açıkladı

Ahmetoğlu’nun konuşmasının ardından açılış töreninde bir konuşma da Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden yaptı. Maden, konuşmasında panelin amaçlarını açıklarken; “Bütünleştirme eğitimi ve bunun motor gelişimini destekleyen programlarla sağlanması konusunda öğretmen adaylarımıza misyon ve vizyon kazandırılmasını sağlamak, daha donanımlı öğretmenler yetiştirmek, öğrencilerimizin MEB 2023 vizyon belgesindeki niteliklere sahip bakış açısında öğretmenler olmalarını sağlamak, öğretmen adaylarımızın ve şu anda okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin, konuya ilgili herkesin, ülkemizdeki özel gereksinimli çocuklara daha faydalı yaklaşmalarını sağlamaktır” dedi.

Eğitimcilere eğitim

Maden’in konuşmasının ardından açılış töreninde bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında panelde, özel gereksinimli çocuklara dokunacak eğitimcilerin eğitim göreceğine dikkat çekerken; eğitimin önemini vurguladı. Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından ‘Çocuklar Hareket Ediyor’ projesinin video gösterimi gerçekleştirildi.

“Sokakta daha az oynuyorlar”

Video gösteriminin ardından panelistlerin özgeçmişleri okunurken; Prof. Dr. Emine Ahmetoğlu panel açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ahmetoğlu, konuşmasında gerçekleştirilen çalışma sonucunda Türkiye’de her 10 çocuktan 6’sının ortalama bir günde bir saat ya da daha az süre dışarıda oyun oynadıklarının ortaya çıktığını açıklarken; “Bu sürenin yüksek güvenlikli hapishanelerdeki mahkûmların açık havada geçirdikleri sürenin altında olduğu ve Türkiye’de yaşayan her yedi çocuktan birinin ortalama bir günde hiç dışarıda oynamadıkları belirlendi. Günümüzde çocuklar sokakta daha az oynamakta, daha az vakit geçirmekte ve çocuklukları boyunca belki de hiç ağaca tırmanmamaktadırlar. Oyun ve hareket etme göz önünde bulundurulduğunda, çok geniş alanlara ihtiyaç duymadan, sınıf ortamında ve bahçede öğretmenler ile çocukların birlikte yalnızca 30 dakika ayırarak gerçekleştirebileceği, temel hareket becerilerini destekleyen etkinlikler yapılabilir. Oyunlar ve müziği içeren eğlenceli bir sürecin yaşandığı etkinlikler yapılabilir. Özel gereksinimli bireylerin akranlarıyla öğrenebileceği, aile katılımıyla desteklenen bütüncül programlara ihtiyaç var” sözlerine yer verdi. Ahmetoğlu’nun panel açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Patricia Cronin Favazza, Prof. Dr. Michaelene Ostrosky ve Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Akşin Yavuz panel sunumlarını gerçekleştirdiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 572 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu Kuraklık ve hastalık çiftçiyi vurdu 3.7.2020
Polisten MASTİKA operasyonu Polisten MASTİKA operasyonu 3.7.2020
Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek Avukatlar Saraçlar’da yürüyecek 3.7.2020
BES’ten revize talebi BES’ten revize talebi 3.7.2020
Belediyeden küpler çöktü açıklaması Belediyeden küpler çöktü açıklaması 3.7.2020
Su tüketimine dikkat edin Su tüketimine dikkat edin 3.7.2020
Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci Balkan Medical Journal yayıncılıkta birinci 3.7.2020
Kıbrıs Gazisine büyük ayıp Kıbrıs Gazisine büyük ayıp 3.7.2020
Çiftçiyi faize ezdirmeyin Çiftçiyi faize ezdirmeyin 3.7.2020
Mor yufkanın kilosu 15 TL Mor yufkanın kilosu 15 TL 3.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 12


Ankete 320 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Boynuz kulağı geçerse
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Plajdaki Düşman
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.