Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sokaktan sahneye; Düşülke - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sokaktan sahneye; Düşülke 1.10.2019 - 10:20:08
Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde yaklaşık 2 yıldan bu yana pandomim, kukla gösterileri ve tarihi karakter canlı heykel gösterileri sunan Düşülke Atölyesi, tiyatro kafe konseptiyle Ayşekadın semtinde bulunan Cafe de Pause adlı işletmede tiyatro oyunları, tiyatro eğitimi, yaratıcı drama, masal atölyeleri ve çocuk tiyatrosuyla hizmet verecek. Düşülke Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk, Edirne Kırmızısı başta olmak üzere 3 ayrı renkteki kombine kartlarını tanıttı. Öztürk, “Sokaktan sahneyi, sahneden sokağı besleme düşüncemiz var” dedi.Sokaktan sahneye; Düşülke

Edirne’nin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde yaklaşık 2 yıldan bu yana pandomim, kukla gösterileri ve tarihi karakter canlı heykel gösterileri sunan Düşülke Atölyesi, tiyatro kafe konseptiyle Ayşekadın semtinde bulunan Cafe de Pause adlı işletmede 2019-2020 sezonunu açacak. 4 Ekim Cuma günü 21.00’de yeni sezonu açacak Düşülke Atölyesi, Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk’ün yönetiminde Trakya Üniversitesi öğrencilerinden kurulu oyuncu kadrosu ile tiyatro oyunları, tiyatro eğitimi, yaratıcı drama ve masal atölyeleri ile hizmet verecek. Cafe de Pause işletmesinde basın mensupları ile bir araya gelen Batuhan Öztürk, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günü düzenleyecekleri etkinliklerin yanı sıra Pazar günlerini ise tamamen çocuklara ayırdıklarını söyledi.

Öztürk, açıklamasında Düşülke Atölyesi’nin Saraçlar Caddesi’nde düzenlediği etkinliklere dikkat çekerken; “Çoğunuz bizleri Saraçlar Caddesi’ndeki kukla ve pandomim gösterilerimizden tanıyorsunuz ve biliyoruz ki yine birçoğunuzun cep telefonunda canlı heykellerimizle çektirdiğinizi hatıra fotoğrafları mevcut. Şimdi ise bunların karşılığında kumbaramızda paylaştığınız bozukluklarınızın hesabını verme zamanı. Bizler, geçtiğimiz iki sezon boyunca hikâyelerimizle Edirne sokaklarında elimizden geldiğince çocuk kalplere dokunmaya çalıştık. Canlı heykel performanslarımızla bir nebze de olsa tarihi karakterleri yaşatmaya çalıştık. Üniversitede öğrencilere sahne aldık. Son olarak da Valilik desteği ile önce Edirne Kırmızısı’nın hikâyesini taşıdık sahneye, sonra da Saraçlar Caddesi’nde Edirne’nin kırmızısını, Edirne’nin Ramazan’ını yaşatmaya çalıştık. Bizlerle paylaştığınız gülümsemenizle daha çok okuduk, daha çok araştırdık, daha çok çalıştık. Umut olduğunuz sözlerinizle işimize daha çok sarıldık. Daha yolun çok başında olduğumuzu biliyoruz. Şimdi ise sokakta beton yığınlarının arasına masal mayalamaya çalışarak başladığımız serüvenimize artık küçük sahnemizle devam etmekteyiz” dedi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in Dünya Tiyatro Günü’nde yaptığı açıklamada Edirne’de Devlet Tiyatrosu’nun kurulacağını açıklamasının vatandaşlarda olduğu kadar Düşülke Atölyesi emekçilerinde de heyecan yarattığını söyleyen Öztürk; “Mesleğe 20 yılını vermiş bir kalfa olarak ben de üzerimize düşen bir görev olduğunu düşünüp şehrimizde amatör ruhla çalışacağımız bir yerleşik tiyatro hayalini, tamamı üniversite öğrencisi olan ekibimle paylaştım. Kısa bir arayıştan sonra sevgili Erdinç Nemutlu, kafesinde bizlere çok güzel bir alan sağladı. Biz de en kısa sürede çalışmalarımıza uygun hale getirmek için kolları sıvadık. Önümüzdeki sezonda yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da hitap etmek istediğimizden dolayı ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Edirne halkına geniş bir repertuar sunmanın dışında tiyatro eğitimi, yaratıcı drama ve masal atölyeleri de sezondaki çalışmalarımız arasında bulunmaktadır. Bütün bu süreçte daha başarılı olmamız adına kombine ve indirim kartı alacak seyircilerimizin desteklerini beklemekteyiz. 4 Ekim Cuma günü saat 21.00’de yapacağımız açılış etkinliğimize tüm Edirne halkını davet ederiz” ifadelerine yer verdi.

3 gün tiyatro sevelere özel

Öztürk, Cafe de Pause işletmesindeki etkinliklerde yerleşik tiyatro ve repertuar tiyatrosu oluşturmak istediklerini açıklarken; “Cuma ve Cumartesi akşamları burada etkinliklerimiz olacak. Kursiyerlerimizin hazırladığı skeçler olacak. Geçen sezon hazırladığımız oyunları burada oda tiyatrosu şeklinde hazırlayıp sahneleyeceğiz. Edirne halkı, en kısa sürede Çarşamba, Cuma ve Cumartesi öncelikli olmak üzere bir etkinlik yapmak istediği zaman, Devlet Tiyatrosu’nun da yanı sıra bilecek ki burada bir oyun, gösterim olacak. Doğaçlama gösterisi, skeçler, tiyatro oyunu olabilir. Repertuarımızı oluşturup klasik eserleri de dâhil etmek üzere Edirne halkına ulaşma düşüncemiz var. Bir oyun çıkarmak çok masraflıdır. Biz, 2 oyunla sezona başladıktan sonra üçüncü, dördüncü oyunumuzu dâhil ederiz” dedi.

Veliler kafede, çocuklar tiyatroda

Çocuk tiyatrosu da oluşturmak istediklerini söyleyen Öztürk; “Bu sezon ekibimle çocuklar için ne yapabileceğimizi konuşurken, bir şekilde bu şehrin tiyatrosu olmak için çaba gösteriyorsak sorunlara da çözüm bulmamız, farklı bir pencereden bakmaya çalışmamış gerektiğini düşündüm. Modern yüzyılda, dijital çağda çocuklarımızın bilgisayarla, tabletle iç içe olduğu dönemde bunun aile ile iletişim kuramama, kendisini ifade edememe gibi sorunları da var. Nasıl bir çözüm bulabileceğimize baktığımızda; biz, bu sezonu çocuklar için doğru iletişim sezonu olarak adlandırmak istedik. Şu anda kendi yazdığımız hikâye ile her hafta çocuklarımızın seveceği bir karakterimiz olacak. Her hafta burada yeni bir bölüm olsun ve çocuklarımız yeni serüvene tanıdığı karakterlerle devam etsinler istiyorum. Her hikâyede çocuklarımıza bir yol göstericisi olsun istiyoruz. Pazar günlerini de tamamen çocuklara ayırmış durumdayız. Çocuk tiyatro ile başlayıp daha sonrasında masal, drama atölyeleri düzenleyeceğiz. Çocuklarımızın velileri de gönül rahatlığıyla kafede kahvaltısını yapıp, çayını kahvesini içip kendilerine zaman ayırırken; çocuklar da burada güvenli bir şekilde etkinliklerimize katılacaklar. Velilerimiz izlemek isterlerse burada kameralarımız da var. Üst katta bunu da ayarlayacağız. Televizyondan çocukların ne durumda olduğunu, eğlenip eğlenmediklerini kontrol edebilecekleri bir durumda çocuklarla beraber Pazar gününü verimli bir şekilde Edirne halkına sunmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.

“Kafe tiyatrosunu daha önce denemiştik”

Kafe tiyatro konseptini Edirne’de ikinci kez deneyimleyeceklerini açıklayan Öztürk; “Tiyatro kafe konseptini daha önce Edirne’de yapan olmuştur. Ama bizden bir önce bildiğim yine bizim no:7 kafede yaptığımız, kafeye gelen müşterilerle beraber düzenlediğimiz etkinlikti. Programımız oturduktan sonra o konsepti burada da denemek istiyoruz” dedi.

“Saraçlar Caddesi de devam edecek”

Öztürk, Saraçlar Caddesi’ndeki etkinliklerin de kış sezonunun ardından devam edeceğini açıklarken; “Saraçlar Caddesi’ndeki etkinliklerimize de devam edeceğiz. Kış dönemi ve sokakta yeni döneme hazırlık için yerimiz oldu. Sokak çok farklıdır, insanlarla bire bir temas edebilirsiniz. Sahne biraz daha farklıdır. Sokaktan sahneyi, sahneden sokağı besleme düşüncemiz var. Edirne’ye bu sezon itibariyle yeni öğrenciler geldiler. Öğrencilerden sokakta performans yapmak isteyen, hobi olarak devam ettirmek isteyen insanlar olacaktır. Onların da hayal güçlerinden yararlanıp bu şehirde canlı heykelin, kuklanın, pandomimin dışında neler sunabileceğimizi havalar düzeldiği andan itibaren değerlendireceğiz. Yakın bir zamanda havalar soğuyacaktır. Edirne’nin soğuğu da çetin geçiyor. Soğuklardan sonra tekrar buradaki sezonu kapatıp, sokaklarda devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“3 ayrı kombine biletimiz var”

Düşülke Atölyesi’nin kafe tiyatro konseptine destek olmak isteyenler için 3 adet özel kombine bilet hazırladıklarını açıklayan Öztürk; “Destek amaçlı kombine biletlerimiz var. Seyircilerimizden bu süreçte dekorlarımızı daha kısa sürede yapabilmek için beklediğimiz destekler var. 3 farklı kombine kartı oluşturduk. Bu 3 kartı, Edirne’nin 3 farklı değeriyle isimlendirdik. Klasik kombine kartı, lavanta kombinemizdir. Bütün sezon boyunca oyunlara, etkinliklere ücretsiz girilebilecek, isme özel çıkartacağımız karttır. İkinci kartımız, ayçiçeği kombinesidir. Oyunlara çok fazla gelemeyecek ama destek olmak isteyen seyircilerimiz için hazırladığımız karttır. Koltuk düzenimizde, koltuklara Ferhan Şensoy, Münir Özkul, İsmail Dümbüllü, Levent Kırca gibi önemli tiyatrocuların isimlerini vereceğiz. Aynı zamanda bize destek olan Edirne halkından seyircilerimizin de isimlerini sezon içerisinde koltuklarımızda paylaşmak istiyoruz. Ayçiçeği sarısında yüzde 50 indirimli buraya gelecekler. Üçüncü kartımız ise Edirne Kırmızısı kombinesidir. İlk defa geçen sene resmi bir programda sahneledik. Edirne Kırmızısı da ayçiçeği sarısındaki koltuk sistemiyle aynı sisteme sahiptir. Destekçilerimizin isimlerini koltuklarımızda bir sezon boyunca paylaşacağız. Ayrıca buradaki bütün etkinliklerimize ücretsiz olarak girebilecekler. İsme özel çıkartıyoruz. Görsel olarak da Kaleiçi’nde Edirne Kırmızısı’na boyanmış konağımızı kullandık. Kartın arka tarafında da Edirne Kırmızısı görseli var. Bu şekilde bir kombine sistemi oluşturduk” dedi.

“Edirne lezzet almayı bilen bir şehir”

Öztürk, Düşülke Atölyesi’nin Edirne’ye ve Edirne halkına ait olmak istediğini belirtirken; “Desteklere ihtiyacımız var. 4 Ekim’deki açılışımızla beraber de sezonumuza yoğun bir şekilde çalışmaya başlayacağız. Benim Edirne’deki 3’üncü sezonum olacak. Edirne’ye geldiğimde hayretler içerisinde kaldım. Barselona’da gösteri yaptığımı düşündüm. Zaman geçtikçe seyirci konusunda hayal kırıklığına uğramadım. Edirne seyircisi sadece aç olduğu için değil; ayrı bir şekilde seviyor. Devlet Tiyatrosu’nda da Edirne halkının oyunları nasıl doldurduğuna hepimiz şahit olacağız. Edirne halkının ayrı bir ilgisi var. Bu konuda ayrı bir şehir ve sahip çıkıyorlar. Açlığın dışında lezzet almayı bilen de bir şehir. Halk olarak bunu sağlıyorlar” sözlerine yer verdi.

Öztürk, Düşülke Atölyesi’nin, Edirne’de Devlet Tiyatrosu’nun dışında bir alternatif olarak seyirciye lezzet sunmak istediğini söyledi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 599 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak 15.7.2020
Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu Törende ‘FET֒cü değilim’ vurgusu 15.7.2020
15 Temmuz Ormanı’na bakım 15 Temmuz Ormanı’na bakım 15.7.2020
AK Parti’den 15 Temmuz lokması AK Parti’den 15 Temmuz lokması 15.7.2020
Dr. Şimşek kalbine yenik düştü Dr. Şimşek kalbine yenik düştü 15.7.2020
Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi Tercan: Darbeyi ülkücüler önledi 15.7.2020
Tܒye Balkan Kitaplığı Tܒye Balkan Kitaplığı 15.7.2020
Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde Gürkan, Belediyeler Birliği encümeninde 15.7.2020
Verimde düşüklük mağdur ediyor Verimde düşüklük mağdur ediyor 15.7.2020
Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde Tecrübeli öğretmenler Meriç Koleji’nde 15.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 69
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 322 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
“O sene” hiç gelmedi
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İtalya’da Aya Sofya Yansımaları
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.