Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kardeş’ce kapanış - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kardeş’ce kapanış 1.10.2019 - 10:11:26
Klarnet virtüözü Serkan Çağrı’nın başkanlığını yaptığı TRAKSEV tarafından 1.Uluslararası Balkan Müzik Festivali sona erdi. Festivalin son gününde Makedonya’nın en önemli trompet sanatçılarından Dzambo Agusev ve orkestrası, Makedonyalı klarnet virtüözü İsmail Lumanovski ve Balkan müziğini Türkiye’deki en önemli şarkıcılarından Suzan Kardeş sahne aldı. Balkan ruhunun şarkılar ve oyunlarla yaşatıldığı gecede, müzikseverler unutulmaz bir konser izlediler. Konserde Suzan Kardeş’in yaptığı Balkan tanımı ise dikkat çekti. Kardeş; “Biz Balkanlılar, hayatımız bal ve kan; hayatımız böyledir. Hem eğleniriz, hem üzülmeyi de biliriz” dedi.Kardeş’ce kapanış

Trakya Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı ve Trakya Üniversitesi desteğiyle bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Balkan Müzik Festivali sona erdi. 25-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festivalin son gününde Makedonya’nın en önemli trompet sanatçılarından Dzambo Agusev ve orkestrası, Makedonyalı klarnet virtüözü İsmail Lumanovski ve Balkan müziğini Türkiye’deki en önemli şarkıcılarından biri olan Suzan Kardeş sahne aldı.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Salonu’nda düzenlenen festivalin son günü Dzambo Agusev ve Orkestrası’nın performansı ile başladı. ‘Brass Like It Hot: Fast & Furious Balkan Brass’ albümünden eserler seslendiren Agusev ve orkestrası, salonu dolduran müzikseverlere özel bir Balkan gecesi yaşattılar. Agusev’in olağanüstü trompet performansıyla sahnede devleştiği gecede, Edirne’ye özel bir sürpriz şarkı da sunuldu. Agusev ve Orkestrası, Türk pop müziğin megastarı Tarkan’ın ‘Hepsi Senin mi?’ adlı şarkısını, özel bir düzenleme ile seslendirirken; Agusev’in seyirci ile iletişimiyle eğlenceli anlar yaşandı. Agusev, sahneye yaptığı konuşmada Makedonya’dan Edirne’ye selam getirdiğini söylerken; “Makedonya’dan sizlere kucak dolusu selamlar getirdik. Uluslararası Balkan Müzik Festivali’ne, bizleri buraya davet ettikleri için çok teşekkür ederiz. Sizlerle bu akşam bir arada olmamızın sebebi Uluslararası Balkan Müzik Festivali’dir. Üstadımız Serkan Çağrı’ya da çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Klarnet ve trompet atışması

Agusev, performansında ayrıca Makedonyalı klarnet virtüözü İsmail Lumanovski’yi sahneye davet etti. Balkanlar’dan ve Makedonya’dan şarkılar seslendiren ikilinin klarnet ve trompet atışmaları ise konsere damgasını vurdu. İkili, enstrüman hakimiyetleri ve yetenekleriyle seyirciden tam not alırken; konser boyunca adeta Balkan müziği ziyafeti sundular. Lumanovski, sahnede yaptığı konuşmada, Agusev ile İstanbul’da düzenlenen Klarnet Festivali’nin ardından ikinci kez sahneye çıktıklarını açıklarken; “Uluslararası Balkan Müzik Festivali’nde de ikinci kez sahne alıyoruz. Bu sahnede olduğum için çok mutluyum. Uluslararası Balkan Müzik Festivali ve Serkan Çağrı’ya çok teşekkür ediyorum” dedi. Lumanovski’nin konuşmasının ardından ikili, Agusev’in ‘Crazy Horse (Deli Beygir)’ adlı şarkısını seslendirdiler. İkilinin enstrümanları ile at sesi çıkarması ise dinleyicilerden yoğun alkış aldı.

“Hayatımız bal ve kan”

Konserde Agusev ve Lumanovski’ye son katılan isim ise alkan müziğini Türkiye’deki en önemli şarkıcılarından biri olan Suzan Kardeş oldu. Kardeş, esprileriyle müzikseverleri bol bol güldürürken; ‘Roka Mandolina’, ‘Yovano Yovanke’, ‘Cico’ gibi Balkanlar’ın sevilen şarkılarıyla müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Kardeş, konserde yaptığı konuşmada; “Biz Balkanlılar, hayatımız bal ve kan; hayatımız böyledir. Hem eğleniriz, hem üzülmeyi de biliriz. Dzambo Agusev ve İsmail Lumanovski’nin arasında bulunmak benim için ayrı bir gururdur. Konser alanlarını, sahneleri boş bırakmayın, evlerinize kapanmayın. Çıkın, birbirinize selam verin. Bu sahneler boş kaldığında hiçbir şeyin anlamı yok. Sahneler hiçbir zaman boş kalmasın. Trakya Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı kuruldu. Serkan Çağrı’ya binlerce kez teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi. Kardeş, konserde ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü de unutmadı. Kardeş; “1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali ve biz Balkanlar’da doğanlar olarak bize yakışanı yapalım” derken; seyirci ile birlikte İzmir Marşı’nı okudu.

“Sözden çok daha etkili müziği dinledik”

Konserin sona ermesinin ardından Agusev, Lumanovski ve Kardeş’e plaket takdim eden TRAKSEV Başkanı ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı, 1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali’nin son gecesinde özel bir konser gerçekleştiğini söylerken; “Bu akşam sözden çok daha etkili müziği dinledik. Bu akşam gerçekten muhteşem bir gece yaşadık. Hiçbir müzisyen ben, ekibimizi ve sizleri kırmadılar ve Edirne’de ilk kez böyle bir faaliyet yaptık. Trakya Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’mızın ilk kuruluş yılında yaptığımız bu ilk faaliyette her şeyi dört dörtlük yaptığımızı söyleyemeyiz. Küçük eksiklikler her zaman olur. Bu süreçte öncelikle kırmayıp Makedonya’dan Edirne’mize gelen Dzambo Agusev ve grubuna teşekkür ediyoruz. Bence şu anda dünyanın yaşayan en genç, Balkanların gururu olan trompetçisi Dzambo Agusev’dir. Balkan müziğini hepimize sevdiren, bildiğimiz müziği başka sınırlara da taşıyan Suzan Kardeş’e teşekkür ediyorum. İsmail Lumanovski, çok küçük yaşta Makedonya’daki mahallesinden koptu ve tek başına ABD’ye gitti. O uzak diyarlarda tek başına İsmail Lumanovski olmak için çabaladı. Şu anda dünyanın bir ucundan diğer ucuna her gün gidiyor. Edirne’ye de 5 saatlik uçak yolculuğundan sonra geldi. Buradan sonra da 10 saat uçacak. Ama dünyaya bizi, bu toprakların sesini klarneti ile anlatıyor. Onu yürekten kutluyorum” dedi.

Kardeş, Lumanovski ve Agusev’e söz

Çağrı, festival boyunca çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini belirtirken; “4 gün boyunca burada güzel etkinlikler yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na, Edirne Valiliği’ne, Edirne Belediyesi’ne ve Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. En büyük teşekkürü de Edirnelilere, buraya davetli olarak uzaklardan gelen seyircilerimize, TRAKSEV ekibine ve emeği geçen herkese ediyoruz. 2’nci Uluslararası Balkan Müzik Festivali’nde görüşmek üzere. Suzan Kardeş, İsmail Lumanovski ve Dzambo Agusev her zaman festivalimizde olacaklar” ifadelerine yer verdi.

Çağrı, konuşmasının ardından sahne alan sanatçılara plaketlerini takdim ederken; festival sona erdi. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 364 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
112’nin en iyileri 112’nin en iyileri 5.12.2019
İlk kar kartopuyla kutlandı İlk kar kartopuyla kutlandı 5.12.2019
Sıra geceli kutlama Sıra geceli kutlama 5.12.2019
Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor 5.12.2019
Yakalandı haberlerine itibar etmeyin Yakalandı haberlerine itibar etmeyin 5.12.2019
Muhtarlara su uyarısı Muhtarlara su uyarısı 5.12.2019
Altyapıda erken özür Altyapıda erken özür 5.12.2019
Engelli yoluna durak Engelli yoluna durak 5.12.2019
Dizilerin kadına şiddet karnesi Dizilerin kadına şiddet karnesi 4.12.2019
Kanalizasyon için ilk kazma Kanalizasyon için ilk kazma 4.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorunları kim çözecek
Murat Savaş

Recep Duymaz
“Vefa”nın Yazılı Örneği
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.