Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitime can güvenliği uyarısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eğitime can güvenliği uyarısı 18.9.2019 - 12:18:11
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, 20192-2020 eğitim öğretim yılında kent merkezindeki okullarda yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Okulları ziyaret ederek yaşanan sorunları tek tek tespit ettiklerini açıklayan Zobar, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Zobar, okullardaki tamir ve tadilat işlerinin, içinde öğrenci bulunmasına rağmen devam ettiğini söylerken; “Ne öğrencilerin, ne de öğretmenlerin bu ortamlarda bulunması can güvenliği açısından uygun değildir” dedi.Eğitime can güvenliği uyarısı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Edirne Şubesi, 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından Edirne’deki eğitim sorunları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Edirne’de yeni eğitim öğretim yılı başında çözüm bekleyen sorunlar bulunduğunu söyledi.

Eğitim-İş Edirne Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında Zobar, şube olarak gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, Edirne’de eğitim öğretim yılının sorunlar ile başladığını tespit ettiklerini söylerken; “Hatta geçen sene ile karşılaştırdığımızda okullarımızdaki sorunların daha da artmış olduğu bir gerçektir. Plansız ve programsız yapılan çalışmalar, kurumlar arası koordinasyon eksiklikleri, liyakat sahibi olmayan yöneticilerin işleri organize edememesi, işlerin okul türlerine göre öncelik sıralamasının olması ve kaynakların yine okul türlerine göre harcanması bu sorunların belli başlı nedenlerindendir” dedi.

Zobar, okullardaki tamir ve tadilat işlerinin, içinde öğrenci bulunmasına rağmen devam ettiğini belirtirken; “Ne öğrencilerin, ne de öğretmenlerin bu ortamlarda bulunması can güvenliği açısından uygun değildir. İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin altını çizerek okullarda uygulanmasını isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda bunu unutup güvensiz bir şekilde tadilat işlerine devam etmektedir. Şu anda Edirne’de birçok okul tamir ve onarımdan geçmektedir. Temizlik sorunları ise henüz çözülememiştir. Okullardaki tuvaletlerin durumu ise bir hayli içler acısıdır. Özellikle öğrenci sayısı fazla olan okullarda hizmetliler yetersiz kalmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir ay sonrasında İş-Kur’dan gönderilecek görevlileri beklemektedir ancak ucuz iş gücü güvencesiyle yapılan bu uygulama çocuklarımıza sağlıklı bir ortam sunmamakta ve kurum kültürünün ne olduğunu bilmeyen ve benimseyemeyen geçici işçilerle zaman zaman okullarımızın dengesi bozulabilmektedir. Kadrolu yardımcı hizmetli görevlilerin alınması İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birinci önceliklerinden biri olmalıdır. Aynı sorun ilimizde okul güvenlik görevlileri noktasında da yaşanmaktadır. Okullar açılmadan önce tüm kadrolarıyla okullarımız eğitim öğretime hazır hale getirilmiş olmalıdır. Özellikle yatılı pansiyonları bulunan okullarımızın sorunları bu konuda daha da büyüktür. Temizlik yemek ve güvenlik sorunlarıyla her yere yetişemeyen bir hizmetli kadrosu ya da öğretmenler baş başa bırakılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Kadrolar gözden geçirilmeli”

Edirne’deki en büyük sorunlardan birisinin de liyakate göre değil, sendikasına göre yönetici atamaları olduğunu söyleyen Zobar; “Kamuoyuna özellikle hangi sendikaya bağlı olan ya da sendikası olmayan yöneticilerin getirildiği açıklanmalıdır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Edirne’deki gerek liseye geçiş, gerekse üniversiteye giriş (TYT ve AYT) sınavlarındaki öğrenci başarısının ciddi düşüşüne bu noktadan bakmaya başarırsa çözebileceği aşikardır. ‘Koltuğu kaptım ya gerisi önemli değil’ mantığıyla yaklaşan tüm yönetici kadrolarının bir an önce gözden geçirilmesi, öğretmenini ve öğrencisini motive edebilecek, okul başarısını ve öğrenci davranışlarını değiştirebilecek liderlik vasfı olan yöneticilerin bu kadrolara verilmesi gerekmektedir. Eğitim yöneticilerinin tek derdi eğitim öğretim olmalıdır; o koltuğu daha kaç yıl işgal edebilirim olmamalıdır” dedi.

“Sendikalara göre ayrım var”

Edirne’deki bazı okullardaki öğrenci kayıtlarında, öğrenci velilerinin sendikalarına göre kayıt yapıldığı ve bazı sendika üyelerine ayrımcılık yapıldığını iddia eden Zobar; “Yandaş sendika üyelerine ayrımcılık yapıldığı, çeşitli isteklerinin kolayca yerine getirildiği şikâyetleri tarafımıza iletilmiştir. Disiplin soruşturmalarında da öğretmenlere sendikalarına göre ayrım yapılmakta, haksız, hukuksuz keyfi cezalar teklif edilmekte, yandaş sendika üyeleri adeta korunmakta, benzer olaylarda farklı cezaların teklif edildiği görülmektedir. Sendika tercihlerinin bile bu denli cezalandırılması veya ödüllendirilmesi büyük yanlış ve haksızlıktır” sözlerine yer verdi.

“Kendi hallerine bırakıldılar”

Karaağaç Yatılı Bölge Okulu’nun yatılı bölümünün kapatıldığını hatırlatan Zobar; “Gerekçe olarak öğrenci mevcudunun az olması gösterilmiştir. Oysa devletin amacı bir öğrenci bile olsa ona gerekli olan eğitim öğretim ve bakım hizmetini vermektir. Havsa ilçemizde geçen yıl açılan İmam Hatip Ortaokulunda 4 öğrenci eğitimine devam etmiş, ancak ‘kapatalım zarar getiriyor’ düşüncesi olmamıştır ki; yapılması gereken de aslında budur. Karaağaç Ortaokulu’nun şu anda öğrenci sayısı Edirne genelindeki ortaokullara göre azdır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise adrese dayalı kayıt yaptırılmasıdır. Karaağaç’tan merkezdeki okullara kaç tane servis kaldırıldığı kolayca tespit edilebilir bir durumdur. Anlaşılamayan durum ise özellikle dezavantajlı bölgelerdeki bazı okulların neden kendi hallerine bırakıldığıdır” dedi.

“Maddi olanaklar İmam Hatiplere”

Edirne’deki bazı eğitim bölgelerinde sınıf mevcutlarının kalabalık olmasının eğitim öğretimi olumsuz etkilediğini söyleyen Zobar; “Bu bölgelerin acilen yeni okullara ihtiyacı vardır. İlimizde kendi haline bırakılarak zayıflamasına göz yumulan bir diğer okul türü ise meslek liseleridir. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) de bu okullardan biridir. Bünyesinde 4 dal barındıran ve şimdiye kadar öğrencileri ile sayısız başarıya imza atan mezunlar veren bu köklü okul nedense artık birçok velinin çocuğunu teslim etmek istemediği, atıl bir okul haline getirilmiştir. Okulun en önemli birimleri Hasan Sezai İmam hatip Lisesi’ne verilmiş olup şu anda öğrencilerin kullanabileceği bir kantin bile bulunmamaktadır. Yine her nedense imam hatip liselerine bütün maddi olanaklar ayrılmış ve yatılı kısmından yemekhanesine kadar yaşamsal bölümleri Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden alınıp, Hasan Sezai İmam Hatip Lisesi’ne verilmiştir. En ufak tamirat işine bile ödenek yok diyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu imam hatip olunca nedense ödenek bulabilmekte ve her türlü fedakârlığı yapabilmektedirler. Gerçek şudur ki; imam hatip türü olan okullara imkânlar kolayca tahsis edilirken diğer okullara üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki meslek liseleri olmaksızın ülkemizin kalifiyeli ara eleman yetiştirmesi mümkün olmayacaktır. Eğitim öğretimdeki her çocuğumuza eşit imkân ve haklar sunmak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün başlıca görevidir” ifadelerine yer verdi.

“Tekinsiz yerlerden geçmek zorundalar”

Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kız yurdunda önceki yıllarda kalan 18 kız öğrencinin, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yurdun Hasan Sezai İmam Hatip Lisesi’ne devredilmesi ve erkek yurdu olarak tahsis edilmesinden dolayı Eski Toki mevkiindeki Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yurduna yerleştirildiğini belirten Zobar; “Bu kız öğrencilerin Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gidiş gelişleri ciddi sıkıntı teşkil etmektedir. Bu kız öğrenciler özellikle günlerin iyice kısalacağı kış günleri sabah ve akşam saatlerinde geliş gidiş yaparlarken tekinsiz diyebileceğimiz yerlerden geçmek zorundadırlar. Yurtlarından edilen bu kız öğrenciler için okullarına geliş gidişini ücretsiz sağlamak üzere bir an önce servis hizmeti verilmelidir ve öğle yemekleri de okul yemekhanesinden ücretsiz verilmelidir. Bu kız öğrencilerimizin başlarına istenmeyen bir durum gelmeden bu konu öncelikle çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

“Özel okula göndermek zorunda kaldılar”

80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin, İlhami Ertem Anadolu Lisesi’ne geçici olarak taşınmasının deprem etütlerinin bilimsel sonuçları noktasında bir zorunluluk olduğunun altını çizen Zobar; “Ancak bürokratik süreçlerin bir an önce aşılması ve 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin bir an önce okullarına dönmeleri en büyük arzumuzdur. İki lisenin aynı binada eğitim görecek olmasından dolayı yaşanabilecek muhtemel sıkıntılar sebebiyle çocuklarını özel okula göndermek zorunda kalan aileler olmaktadır” sözlerine yer verdi.

“Edirne’ye tarım lisesi yakışır”

2018-2019 eğitim öğretim yılında ilk defa öğrenci alan Edirne Kırkpınar Spor Lisesi’nin bir yıldan bu yana Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile aynı bina altında eğitimlerine devam ettiğini söyleyen Zobar; “Binaları hazır olmasına karşın yine aşılamayan bürokratik engellerle karşı karşıyadır. Spor eğitimi alacak fiziki imkânlardan mahrum olan öğrencilerimiz, öğretmen ve velilerimiz bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklemektedirler. Edirne verimli ovalarıyla bir tarım şehridir. Bu şehre ise yakışacak olan bir ‘Tarım Lisesi’dir. Köylerdeki çocuklarımız; topraklarına, hayvanına, bağına bahçesine sahip çıkacak bir eğitimden geçirilmeli ve bu kültürün aşılanabileceği bir okulda yetişmelidir. Toprağı, hayvanı olan köylümüz çocukları satış elemanı ya da güvenlik görevlisi olduğunda sigortalı artık diye yarım bir sevince mahkûm edilmemelidir” dedi.

“Öğretmenevi belirsiz”

Zobar, depreme dayanıksız raporu nedeniyle yıkılan ve yerine yenisinin yapılmadığı Edirne Öğretmenevinin ise belirsizliğini korumaya devam ettiğini söylerken; “Öğretmenevleri, öğretmenlerin bir araya gelebileceği içerisinde birçok bölümün olduğu sosyal tesislerdir. Edirne’de yıkılan öğretmenevinin arazisi de hali hazırda boş durmaktadır. Avrupa’ya açılan kapımız serhat şehri Edirne’miz çağın imkânlarına cevap veren modern bir öğretmenevini hak etmektedir. Edirne halkı, bu konuda yetkililerimizin bir an önce adım atmasını, öğretmenlerimizin ve Edirne’mizin modern bir öğretmenevine kavuşturulmasını beklemektedir” ifadelerine yer verdi. Zobar, açıklamanın sonunda 2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim camiasına başarılar diledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 278 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.