Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hozan Cane’ye hakaret cezası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hozan Cane’ye hakaret cezası 18.9.2019 - 12:02:49
2018 yılının Kasım ayında, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan “Hozan Cane” ismiyle bilinen şarkıcı Saide İ.’ye “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan açılan davada karar verildi. Cezaya çarptırılan İ., ile ilgili kararın açıklanması geri bırakıldı.Hozan Cane’ye hakaret cezası

Hozan Cane ismiyle bilinen Alman vatandaşı şarkıcı Saide İ., 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi için HDP’nin Enez ilçesindeki seçim çalışmasına katılmak üzere Almanya’dan Edirne’ye geldi. İ., çalışmaların ardından sosyal medya hesabı üzerinden “Terör örgütü propagandası yapma” suçundan gözaltına alınarak tutuklandı. İ. hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Atatürk’e hakaret” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından dava açıldı. 

Yapılan yargılama sonucunda Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi, İ.’nin “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Atatürk’e hakaret” suçlarından beraatına karar verirken; PKK üyesi olduğu gerekçesiyle İ.’nin “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.
İ. hakkında, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren sözler yer alması nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan da dava açıldı.

SEGBİS aracılığıyla katıldı

Edirne 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Saide İ., hükümlü bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden avukatıyla birlikte katılırken, İ.’nin diğer avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Danışmanı ifade verdi

Duruşmada ilk olarak İ.’nin sosyal medya danışmanlığını yapan M. A. tanık olarak dinlendi. İ. ile başka bir sanatçı aracılığıyla tanıştıklarını ifade eden A., “Ben kendisinin sosyal medya hesapları ile ilgileniyorum. Adına açılmış birçok hesap vardır. Habersiz açılan sosyal medya hesaplarını kapatmakla uğraştık. Yine telif haklarına yönelik birçok hususla ilgileniyoruz. Facebook üzerinde birden fazla sayfa vardı. Halen açık sayfalar var. Bunları kapatmakla uğraşıyoruz” dedi.

“Tek resmi kanalı var”

A., Saide İ.’nin sosyal medyayla alakalı çok bilgisi olmadığını ifade ederek, “Adına habersiz birçok hesap açılmaktadır. Hatta bu süreçte Irak’ta bir kadın onun sesini ve görüntüsünü taklit ederek ve playback yaparak videolar yayınlamaktadır. Buna yönelik yasal işlemleri başlattık” diye konuştu.
Sosyal medya üzerindeki hesapları kontrol ederek, İ.’ye bilgi verdiğini belirten A., ifadesini şöyle sürdürdü: “Bu şekilde kapatmaya çalışıyordum. Bu süreçte telif haklarından kaynaklanan sorunları da çözmeye çalıştık. Kendisine ait resmi olan bir tane kanalı var, onun dışındaki diğerlerini kapatmaya çalışıyoruz.”

Beraatını istedi

Saide İ. de kendisi adına sahte birçok sosyal medya hesabı açıldığını ifade ederek, “Bununla ilgili hukuki süreci başlattık. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Sayın cumhurbaşkanına hakarete yönelik bir paylaşımım yok. Hakaret paylaşımı benim tarafımdan gerçekleştirilmiş değildir. Bir sanatçı olarak bırakın cumhurbaşkanını sıradan bir insana hakareti bile kendi kişiliğime aykırı görürüm. Bana ait olmayan bir paylaşım. Facebook sayfasının nasıl açıldığını dahi bilmem. Bana ait olsa çıkıp söylerdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Kararın açıklanması ertelendi

İ.’nin avukatları da Türkiye’deki yerel mahkemeler ve Yargıtay’ın benzer dosyalarda verdiği beraat kararlarını mahkemeye örnek olarak sundu. Sanık avukatları, İ.’nin üzerine atılı suçu işlemediğini savunarak, İ.’nin beraatını talep ettiler. Mahkeme tarafından son sözü sorulan İ. de beraatını talep etti. Verilen aranın ardından açıkladığı kararında İ.’nin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu sabit görerek, 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmeden mahkeme, hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 323 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.