Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ETUS’un batmasına izin vermeyiz - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
ETUS’un batmasına izin vermeyiz 6.9.2019 - 10:03:48
ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, kooperatifin battığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, “Bir sürü firma konkordato ilan ederken biz ayaktayız. Batma gibi bir durum yok. Eğer böyle bir şey olursa 226 ortak toplanırız ve 50’şer bin lira koyarız, kurtarırız. Batmasına izin vermeyiz” dedi. Çalışanların maaşlarını ve yemek ücretlerini de aldığını söyleyen Giyik, ETUS sisteminin dört dörtlük olduğunu iddia etti.ETUS’un batmasına izin vermeyiz

Edirne’de toplu ulaşım sisteminde yaşanan sıkıntılar, kent gündeminden bir türlü düşmüyor. Yeni eğitim ve öğretim yılının bu Pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, alınan tedbirleri anlatmak için bir basın toplantısı düzenledi. ETUS’un Yeni İmaret’teki yönetim yerinde düzenlenen toplantıda Giyik, “2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı öncesi bazı vatandaşlar algı yaratmaya çalışıyor. Biz ETUS olarak yeni döneme hazırız. Sosyal medyada ve bazı gazetelerde çıkan haberlere vatandaşlarımız itibar etmesin. Bazı yerlerde 130 aracımız olduğunu, şoförümüz olmadığını ve mazotumuz olmadığı yönünde aslı astarı olmayan dedikodular var. 180 aracımız ve 203 şoförümüzle eğitim dönemine hazırız. Tüm vatandaşlarımız bunu bilsin” dedi.

ETUS battı mı?

ETUS’un battığı yönündeki iddialara değinen Giyik, “Belli bir kitle algı yaratmaya çalışıyor. Burası bir kooperatif. Bir sürü firma konkordato ilan ederken biz ayaktayız. Batma gibi bir durum yok. Eğer böyle bir şey olursa 226 ortak toplanırız ve koyarız 50’şer bin lira kurtarırız. Kimse buna izin veremez. Batmasına izin vermeyiz” ifadelerine yer verdi.

Erdal Akgün olayı

Giyik, CHP’nin önceki dönem İl Genel Meclis Üyesi ve Edirne Ziraat Odası eski Meclis Başkanı Erdal Akgün’ün tehdit edildiğine ilişkin sorulara ise “Maarif Caddesi’nde aracı park halindeymiş. Genç şoför arkadaşımız yolun sıkışık olduğunu görmüş. Orada bulunan polisler ‘geç’ dediği için heyecan yapmış ve geçerken Erdal Akgün’ün aracının aynasını kırmış. Duruyor ve aşağı iniyor. Oradaki polisler de ‘devam et’ diyor ve plakanı yazıp sileceği koyacağını söylüyor. Ben de o esnada köydeydim. Erdal Bey beni aradı, ben de kendisine kırılan yerin tamir ettirileceğini ve tüm masrafı karşılayacağımızı söyledim. Konu böyle kapandı. 3-4 saat sonra beni arayan arkadaşlar Erdal Akgün’ün paylaşımlarda bulunduğunu söyledi. Daha sonra ben kendisine mesaj attım. O da bana mesajlar attı. Çok ağır ithamlarda bulundu. Esrarkeşler, eroinmanlar ETUS’taymış gibi ağır ithamlarda bulundu. Bunlarla ilgili dava açılacak. Zaten böyle bir şey olsa şoförler belediyenin verdiği kartı alamaz. Böyle aslı astarı olmayan ithamlarla bu kurumu yıkamaz. En kötüsü o da esnaf. Bu olay beni üzdü. Derdi ne, bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Yolculara kötü davranılıyor iddiası

Sürücülerin yolculara zaman zaman kötü davrandığına dair çıkan haber ve eleştirilere de değinen Giyik, “Yolculara yapılan davranışlarla ilgili çok hassasız. 15-20 gün önce yaşanan bir olay kameralara yansıdı. Yaşlı bir teyzemiz araca biniyor ve şoföre, kartım yok ne yapmam gerek diyor. Şoför de ‘koltuğa otur varsa 3 lira atarsın’ diyor. Yanda bulunan hanımefendi de ‘Yok atmıyorsun, Edirne’yi soyup soğana çevirdiler’ diyor. Şoförü tahrik ediyor. Keşke şoför orada tahrik olmasaydı. Şoföre gerekli uyarılar yapıldı. Bu anlamda tüm vatandaşlarımızla ilgili uyarıyoruz. Gerekli eğitimler veriyoruz” dedi.

Sorun olmayacak

Yeni eğitim yılının başlamadan önce gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Giyik, “Her yaz sezonunda sorunlar yaşarız. Yaz sezonunda bazı araçları kenara çekiyoruz. Pazartesi günü 180 aracımız hizmet verecek. Battığımız yönündeki iddialar asılsızdır. Duraklarda bekleme gibi bir sorun olmayacak. Yönetici arkadaşlarımız çözümleri bulacaktır” ifadelerine yer verdi.

Maaş ödemelerinde sorun yok

Çalışanlar maaşını da ticketlarını da aldığını kaydeden Giyik, “Bir sıkıntı yok. Bu kooperatif Edirne’ye hizmet için 50 milyon liralık yatırım yaptı. Bence bizim sistemimiz dört dörtlük. Belediye otobüsleri ne katar bilemeyiz. Ama zaten biz belediyenin denetiminde bir yapıyız. Onlarla birlikte bir düzen içinde hareket ediyoruz. Onların istediklerinin dışında bir şey yapmıyoruz. Belediye otobüsü olan yerler özele devretmeye çalışıyor. Büyükşehirler bir yerden destek veriyor. Oralarda sıkıntı yok. Ama küçük şehirlerde destek yok. Biz 65 yaş üstü için araç başına 800 lira alıyoruz bize maliyeti 4 bin 500 lira. Bir yılda ücretsiz taşıma için 1 milyon 500 bin lira aldık 6 milyon 500 bin liralık taşıdık. En azından yarısını verse yeter” dedi.

Yeni güzergahlar

Bugün yapılacak belediye meclis toplantısının gündeminde yeni güzergahlar olduğunu anlatan Giyik, “Yapılacak olan belediye meclisi gündeminde 25 yeni güzergahla ilgili bir rapor var. Eğer mecliste kabul edilirse belli süre içinde bu güzergahlarda hizmet vermeye başlayacağız. Tüm güzergahlarımızla, araçlarımızla ve şoförlerimizle yeni döneme hazırız. Çok güzel bir çalışma oldu. Yeni güzergahlardan halkımız memnun kalacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 551 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zorla Türkiye'ye gönderildiler Zorla Türkiye'ye gönderildiler 21.10.2019
Amaçları el uzatmak Amaçları el uzatmak 21.10.2019
Feda, güven tazeledi Feda, güven tazeledi 21.10.2019
Ölen muhtarlara vefa Ölen muhtarlara vefa 21.10.2019
Edirnespor 1 puanla yetindi Edirnespor 1 puanla yetindi 21.10.2019
DP’de isyan bayrağı açıldı DP’de isyan bayrağı açıldı 21.10.2019
Cumhuriyet’in şampiyonları Cumhuriyet’in şampiyonları 21.10.2019
Bravo Cemre Bravo Cemre 21.10.2019
Gözyaşları babası için Gözyaşları babası için 20.10.2019
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.