Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bu öğretmen cennetlik! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Havsa
Bu öğretmen cennetlik! 20.10.2017 - 15:51:05
Havsa’da Sokakta Bilgi Okulu kuran öğretmen Süleyman Ekiz çocukların okul dışındaki zamanlarında ders çalıştırıyor, kitap okumalarını sağlıyor, satranç öğretiyor. Amacı çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak durması ve eğitimlerine katkıda bulunmak. Çalışana, başarılı olana ise ödül olarak bedava internet var.Bu öğretmen cennetlik!
Aynı zamanda engelli olan öğretmen Süleyman Ekiz, Edirne’nin Havsa ilçesinde Sokakta Bilgi Okulu kurdu. Amacı çocukların okul dışındaki zamanlarında ders çalıştırmak, kitap okumalarını sağlamak, satranç öğretmek, müzik yeteneklerini geliştirmek. Ancak en önem şey ise çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak durması ve eğitimlerine katkıda bulunmak. Çalışana, başarılı olana ise ödül olarak bedava internet var.

Sokakta eğitim
Son üç yıldır yazları tatile gitmeyen Süleyman Hoca, sokaktaki bir duvara çivilediği bir tahtada matematik ve Türkçe olmak üzere çocuklara takviye dersler veriyor, satranç oynamaya teşvik ediyor, isteyenlere satranç öğretiyor. Sokakta Bilgi Okulu okullar açıldıktan sonra ise hava şartları elverişliyse okul çıkışlarında da devam ediyor. Çocukların beslenmelerini ise etraftaki esnaf karşılıyor. Okulun görüntüleri sosyal medyaya yansıdıktan sonra Süleyman Hoca’yı tanıyanlar giyim eşyası, kitap ve kırtasiye göndermişler. Okulda müziğe meraklı çocuklar için ise müzik aletlerine ihtiyaçları var.

Ödüllü eğitim sistemi
Öğretmen Süleyman Ekiz’in çocukları daha fazla öğrenmeye ve başarmaya yöneltmek için keşfettiği ödül sistemi şöyle işliyor: Çocuk bir matematik işlemini doğru bir şekilde çözerse ödül olarak yakınlarda eşine ait olan internet kafede belli bir süre internet kullanma hakkı kazanıyor. Aynı ödül sistemi kitap okuma ya da başka ders konularında da geçerli. Zaman zaman ise sokak okulunun bütün öğrencileri ödül kazanıyor; örneğin topluca sinemaya gidiyorlar. Çocuklar ise sokakta kurulan bu okuldan oldukça memnun. 


Kaynak: Sabri KÖK 9680 Kişi tarafından okundu.
 
 
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 98
Web Siteleri 148
Facebook 130
Twitter 10
Instagram 8
Youtube 14


Ankete 408 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.