Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
200 bin TL sokağa atıldı iddiası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019 - 10:03:16
Edirne’nin ilk ve en büyük sitesi Binevler Birinci Kısım Site Yönetimi, geçen yıl kış aylarında meydana gelen kalorifer kazanı patlaması nedeniyle merkezi ısıtma sistemini yenileme kararı aldı. Üç firmadan teklif alan yönetim, işi en ucuza yapmayı taahhüt eden firma yerine daha yüksek fiyat veren firmaya verdi. Sitedeki 446 sakinin yaklaşık 200 bin lirası adeta sokağa atıldı. Durumu öğrenen site sakinleri isyan etti.200 bin TL sokağa atıldı iddiası

Edirne’nin ilk ve en büyük sitesi Binevler Birinci Kısım Site Yönetimi, kış aylarında meydana gelen kalorifer kazanı patlaması nedeniyle aldığı merkezi ısıtma sistemini yenilemesinde aldığı üç teklif arasından düşük fiyat veren firmadan yaklaşık 200 bin lira da yüksek teklif veren firmayı tercih etmesi kafaları karıştırdı. Edirne’nin 446 haneli en eski konut sitesinde geçtiğimiz Ocak ayında merkezi ısıtma sisteminde kazan patladı. Patlamada bir kişi ölürken bir kişi de yaralandı.

Üç firmadan teklif alındı

Yönetim, merkezi ısıtma sisteminde yeni bir kazan yaptırmak için kolları sıvadı. Hazırladığı şartnameye göre üç firmadan teklif alan yönetim bir değerlendirme yaptı. Yapılacak iş için Petniz adlı firma 663 bin 160 TL, Çiftel adlı firma 468 bin 991 TL, ISIN Kazan adlı firma 276 bin TL teklif verdi.

Düşük fiyat tercih edilmedi

Yönetim işi en ucuza yapmayı taahhüt eden ve 276 bin TL teklif veren ISIN Kazan adlı firma yerine 468 bin 991 TL fiyat veren Çiftel adlı firmaya verdi. En yüksek fiyat veren Petniz firması da elenmiş oldu. En düşük fiyat veren ISIN Kazan firmasının verdiği teklifte, tercih edilen firmaya göre site yönetimi lehine de avantajlar da bulunuyor.

200 bin lira sokağa atıldı iddiası

Sitedeki 446 sakinin yaklaşık 200 bin lirası sokağa atıldı. Site sakinleri isyan etti. Görüştüğümüz ve adlarının açıklanmasını istemeyen site sakinleri “Sitenin merkezi ısı merkezinde meydana gelen patlama nedeniyle kazanın yenilenmesi söz konusu. Ancak Site Yönetimi bizim lehimize en uygun fiyatı tercih etmesi gerekirken fahiş fiyat veren firmayı tercih etmesi nedeniyle her hane gereğinden fazla para ödemek zorunda kalacak. Yönetim bunları neden yapıyor? Neden bizim paramızı sokağa atıyor?” dedi.

Yönetim ne diyor?

Binevler Birinci Kısım Site Yöneticisi İsmail Kösem ise ihaleyi vereceğimiz firmayı seçerken referanslarına göre verdiklerini söyledi. Site sakinlerinden gelen tepkilere yönelik soruları cevaplayan Kösem, “Biz kamu ihale kanuna tabi değiliz. Yönetim olarak istediğimiz firmaya veririz. İhaleyi verdiğimiz firmanın öncelikle referanslarına baktık” dedi.

“Referansı baz aldık”

Kazan yapımıyla ilgili detaylı araştırma yaptıklarını anlatan Kösem, “İstanbul, İzmir ve Edirne’de bulunan firmalardan teklif aldık. Yönetim olarak 468 bin 991 TL fiyat veren firmayı kabul ettik. Bunu da kabul ederken, bizim teknik danışmanlık firmamız var, onarla görüştükten sonra kabul ettik” ifadelerini kullandı. 180-200 metrekarelik bir kazan yapacak firmanın referanslarının önemli olduğunu kaydeden Kösem, düşük teklif veren firmanın daha önce bir referansı olmadığını dile getirdi. Bir kamu kurumundan emekli olduğunu anlatan Kösem, “Daha önce çalıştığım kurumda yıllar önce kömür ihalesi yapıldı. Alınan kömür yanmayınca mahkemelik olmuştuk. Burada da buna benzer durumlarla karşılaşmamak için kullanılacak malzemenin kalitesine baktık. Düşük fiyat veren firmanın malzemesi aynı olsa bile, referansı baz aldık” diyerek yanıt verdi. 

 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 979 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Motorsiklet tutkunlarından destek Motorsiklet tutkunlarından destek 28.1.2020
Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de Jandarma tanırım TIR’ı Edirne’de 28.1.2020
Sulama kanalına düşüp öldü Sulama kanalına düşüp öldü 28.1.2020
Yağmur çiftçiyi güldürdü Yağmur çiftçiyi güldürdü 28.1.2020
Komşuda grip alarmı Komşuda grip alarmı 28.1.2020
İlk kamyon yola çıktı İlk kamyon yola çıktı 28.1.2020
Haziran’da tahliye edilecek Haziran’da tahliye edilecek 28.1.2020
Unutulan servetin sahibini buldular Unutulan servetin sahibini buldular 28.1.2020
Roman kültür merkezi olsun Roman kültür merkezi olsun 27.1.2020
Elazığ yalnız değil Elazığ yalnız değil 27.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kamuoyu bu cevapları bekler
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.