Edirne 3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Öğretmenlerin kitap dostluğu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Öğretmenlerin kitap dostluğu 9.8.2019 - 10:14:54
Edirne’de başladığı şiir serüvenini İstanbul’da devam ettiren Türkçe öğretmeni ve yazar Ercan Ata, Ötüken Neşriyat’tan 2015 yılında yayınlanan ilk şiir kitabı Ten ve Gölge ile 2016 yılında yayınlanan öykü kitabı Son Bisküvi’yi memleketinde düzenlediği imza günüyle okurlara sundu. Ata, söyleşi ve imza gününde ortaokul yıllarından bu güne dostluğunu devam ettirdiği ve kendisi gibi öğretmen olan Özer Demir için kitaplarını imzalarken; dostluğun önemini vurguladı. Ata, imza gününde ‘Şehirler ve Şiir’ adını vereceği bir projede Edirne için de şiir yazacağını açıkladı.Öğretmenlerin kitap dostluğu

İstanbul’da Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu’nun ortaokul kısmında Türkçe öğretmenliği mesleğine devam ederken 2015 yılında Ten ve Gölge şiir kitabı ve 2016 yılında Son Bisküvi öykü kitabını okurlarla buluşturan Ercan Ata, memleketi Edirne’de düzenlediği ilk imza gününde meslektaşı ve çocukluk arkadaşı Özer Demir tarafından destek gördü.

Ceren Kitabevi’nde düzenlenen Ercan Ata söyleşi ve imza gününe katılan Demir, ortaokul yıllarından bu güne devam eden dostluklarının önemini gösterirken; Ata da aynı zamanda meslektaşı olan Demir için kitaplarını imzaladı. 1973 yılında Edirne’de doğan yazar, kitaplarını imzalamasının ardından basın mensuplarına Edirne ve edebiyat ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şiir yazmaya Edirne’deki lise yıllarında başladığını ve Edirne Halk Kütüphanesi’nde şiir okumaları gerçekleştirdiğini söyleyen Ata; “Çok yoğun okumalarım oldu. Edirne’nin de şiir ve öykülerimde etkisi oldu. Lisede şiir yazmaya başladım. Dolayısıyla ilk şiirlerimi Edirne’de yazdım. Daha sonra İstanbul’a gittim. Edirne’de de o dönemde yaşadığım birçok şey var. Bunlar bir şekilde şiir, öyküye yansıyor. Örneğin; Selimiye Camii, dünya çapında bir eserdir. Onun bahçesinde oturup düşündüğün zaman ilham gelebiliyor. Mimar Sinan gibi kalıcı bir eser bırakmayı düşünebiliyorsun. Edirne güzel bir şehir ama bunun ötesinde de aynı zamanda sakin bir şehir. Burada bir kızımız gece 12’de rahat bir şekilde sokakta dolaşabilir. Bu açından da Edirne’yi önemsiyorum. Edirne’nin kent yapısı, sanatı ve sanatçıyı besleyebilecek bir şehirdir” ifadelerine yer verdi.

“Dostluk gerçekten önemlidir”

Yaz aylarında Edirne’yi ziyaret ettiğini belirten Ata; “Edirne’yi seviyorum. Arkadaşlığa önem veriyorum. Örneğin; imza günüme katılan Özer Demir ile arkadaşlığımız ortaokul yıllarında başladı. İnsana değer veriyorum. Arkadaşlık, dostluk gerçekten önemlidir. Bu dostluklar, ‘işim düştü aradım’ gibi olmamalıdır. Her ne kadar aynı şehirde yaşamıyorsak da telefonla da görüşebiliyoruz. Bazen birbirimizin evlerine gittiğimiz de oluyor. Dostluk, insana bir huzur, güven veriyor. Bu bağlamda arkadaşlığı çok önemsiyorum ve çok nitelikli insanlar arasından seçmeye çalışırım. Ben, ondan bir şey aldığım gibi; ona bir şey vermek isterim” dedi.

Edirne’ye şiir yazacak

Edirne’nin birçok insanda olduğu gibi kendisine de sakinlik ve dinginlik verdiğini söyleyen Ata; “Edirne’ye daha çok dinlenme, arkadaşlarımı ve dostlarımı görmek amacıyla geliyorum. Yazmaya İstanbul’da devam ederim. Fakat şehirlerle ilgili bir projem var. Onun içinde Edirne ile ilgili de şiir olacak. Şehirler ve şiir gibi bir kitap düşünüyorum. Orada da belki Edirne ile ilgili birden fazla şiir yer alabilir. Doğduğum kente borcumu ödemek isterim. Aslında Balkan Savaşları’nı yazmak isterim. Farklı bakış açılarıyla, farklı şekillerde işlenebilir çünkü bizi çok etkilemiş. İnsanlar çok zor durumda kalmışlar. Ben de kısa da olsa değinmek isterim. İnsan, yaşadığı kentten ayrı düşünülemez ve ne yapılacaksa o yerlerde bir şey bulabiliyor. O yüzden kent çok önemlidir” sözlerine yer verdi.

“Okur tepkisini önemsiyorum”

Şehirlerin yanı sıra yazarların da etkileşiminin önemli olduğunu ifade eden Ata; “Örneğin; İstanbul’da 2 tane şair ve bir tane öykücü arkadaşım var. Şiirlerim bittiği zaman onlara e-posta gönderiyorum ve bakıyorlar. Onlar bitirdiği zaman da bana e-posta atıyorlar ve ben bakıyorum. Bazen birbirimize fikir olarak yardımcı olabiliyoruz. Kitaplarım yayınlanmadan önce de 10-15 arkadaşıma gönderiyorum ve fikirlerini alıyorum. Okur tepkisinin nasıl olacağını önemsiyorum” dedi.

“Üçüncü kitabım bitmek üzere”

Ata, üçüncü kitabının ise deneme türünde olacağını açıklarken; “Son kitabımla ilgili 50’den fazla kitap okudum. Kitabım hâlâ bitmedi ama bitmek üzere. Ocak ayı gibi üçüncü kitabımı da çıkarmayı planlıyorum. İstikrarlı bir şekilde bir kitap çıkarmayı planlıyorum. Ama ileriye doğru yazarlığımı daha profesyonel bir alana ilerletmek istiyorum. Türkiye çapında 3 tane ödülüm var. 1993 yılında Cahit Zarifoğlu şiir birinciliği, 1995’te Altın Koza Dadaloğlu özel ödülü ve 2017 yılında Hayal Bilgisi Dergisi’nin öykü ödülünü aldım. Emekli olduğumda sadece yazmak istiyorum. Her yıl bir kitap çıkarmayı hedefliyorum” ifadelerine yer verdi. Ata, açıklamalarının ardından okurlar için kitaplarını imzalamaya devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 385 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
112’nin en iyileri 112’nin en iyileri 5.12.2019
İlk kar kartopuyla kutlandı İlk kar kartopuyla kutlandı 5.12.2019
Sıra geceli kutlama Sıra geceli kutlama 5.12.2019
Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor Aracıyla kanala uçan avukat aranıyor 5.12.2019
Yakalandı haberlerine itibar etmeyin Yakalandı haberlerine itibar etmeyin 5.12.2019
Muhtarlara su uyarısı Muhtarlara su uyarısı 5.12.2019
Altyapıda erken özür Altyapıda erken özür 5.12.2019
Engelli yoluna durak Engelli yoluna durak 5.12.2019
Dizilerin kadına şiddet karnesi Dizilerin kadına şiddet karnesi 4.12.2019
Kanalizasyon için ilk kazma Kanalizasyon için ilk kazma 4.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorunları kim çözecek
Murat Savaş

Recep Duymaz
“Vefa”nın Yazılı Örneği
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.