Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tarımın imkânsız tablosu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019 - 10:33:35
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin 45’inci Olağan Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada süt sektörünün sorunlarına dikkat çekti. Özkurnaz, süt üreticisinin yemlere gelen zamlardan dolayı zor durumda olduğunu söylerken; süt fiyatının 2.50 TL ve üzeri olması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de tarımı sürdürmenin imkânsız hale getirildiğini söyleyen Özkurnaz; “Bizim çiftçimizden kaliteli bir süt istiyorsanız, kaliteli bir fiyat verirsiniz ve bunun karşılığında çiftçimizin de üzerine düşeni gereğinden fazlasından yapar” dedi.Tarımın imkânsız tablosu

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin 45’inci Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Özkurnaz, Genel Kurul’da oybirliğiyle divan başkanlığına seçilirken; Türkiye’nin süt sektörü ve üreticilerinin sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Genel Kurul’da gerçekleştirdiğini konuşmada Türkiye’nin süt sektörünün ciddi anlamda sıkıntı içerisinde olduğunu söyleyen Özkurnaz; “Geçtiğimiz Nisan ayında 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere sütün fiyatı 2 TL olarak belirlendi. Ancak bunun hemen ardından özellikle yemlere gelen zamlar 2 TL’ye dayandı. 2 TL sütün olduğu bir sistemde 2 TL de yemin fiyatı olursa çiftçimizin sütten ve hayvancılıktan para kazanma şansı oldukça azalıyor. Bu sistem içerisinde biz, Nisan ayında yapmış olduğumuz toplantıda sütün 2.30 TL olmasını talep etmiştik. Fakat dediğimiz noktaya gelindi” ifadelerine yer verdi.

Özkurnaz, Türkiye’nin bugünkü şartlarında süt fiyatının 2.50 TL ve üzeri olması gerektiğine dikkat çekerken; “Sütün fiyatı 2.50 TL ve üzeri olursa hayvancılığın devam edebilirliği gerçekleşecektir. Çiftçimizin hangi zorluklar altında tarım yaptığını, girdi maliyetlerinin her türlü üründe fiyatların çok yükseldiği ve köylerimize baktığımızda çiftçimizin 40 yaş üstü olduğu görülüyor. Bu şekilde de Türkiye’de tarımı sürdürmek imkânsız hale getiriliyor. Bunları özellikle Bakanlık’ta her toplantıda dile getiriyoruz. Bakanlığın da bunun farkında olduğunu iyice anlamış olduk” dedi.

“Kaliteli süt istiyorsanız kaliteli fiyat verin”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda düzenlenen toplantılarda çiftçinin sorunlarını dile getirdiğini belirten Özkurnaz; “Yaz aylarında özellikle sütün yağ oranlarının ciddi anlamda düştüğü görülüyor. Bu da doğal olarak sanayiciyi etkiliyor. Yağ oranlarının normalde 3,5’in altına düşmemesi gerektiğini biliyoruz fakat 2,9’dan 3,3’e kadar yoğunluklu yağ oranları düşük bir seviyede oluyor. Çiftçimiz, bunun bilincinde fakat sütün 2 TL, yemin de 2 TL olduğu bir yerde çiftçimizin hayvanlarına kuru ot yedirmesi ve hayvan sağlığına önem vermesinin gereği bilindiği halde bunları da yapma şansı olmuyor. Süt sektöründe bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bunları da geçtiğimiz hafta toplantılarda dile getirdik. Bizim çiftçimizden kaliteli bir süt istiyorsanız, kaliteli bir fiyat verirsiniz ve bunun karşılığında çiftçimizin de üzerine düşeni gereğinden fazlasından yapar. Tarımın her alanında çiftçimiz, kendi topraklarından göç edip de şehirlere gideceğine köyünde kalır ve sürdürülebilir bir üretimi de artırma gayreti içerisinde olur. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne çiftçimiz, her zaman kırsalda emek ve gıdayı hayata geçirerek var olmuştur” sözlerine yer verdi. Özkurnaz, konuşmasında yurtdışından ürün ithal edilmeye devam edilmesi durumunda gelinen noktada sorunların devam edeceğini söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 351 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Güneren’den esnafa 3 öneri Güneren’den esnafa 3 öneri 11.12.2019
Kes, TEB Merkez Heyeti’nde Kes, TEB Merkez Heyeti’nde 11.12.2019
ETUS’tan QR kodlu uygulama ETUS’tan QR kodlu uygulama 11.12.2019
Fikirleri yarıştıran proje Fikirleri yarıştıran proje 11.12.2019
SpaMass Center fark yaratacak SpaMass Center fark yaratacak 11.12.2019
Sınırda PKK’lı operasyonu Sınırda PKK’lı operasyonu 11.12.2019
Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı 11.12.2019
Fuhuşta şifre KUTU’ymuş Fuhuşta şifre KUTU’ymuş 11.12.2019
Engelliler Meclisi’ne eğitim Engelliler Meclisi’ne eğitim 11.12.2019
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.