Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019 - 10:23:50
İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 24 Temmuz tarihinin “Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’ olarak kabul edilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Çakırlar, Dr. Sadık Ahmet’in ömrünü Balkan Türklerine adadığını söylerken; “Uzun ve meşakkatli bir yolda ömrü boyunca yılmadan mücadele eden Dr. Sadık Ahmet gelecek nesillere anlatılmalı ve aziz hatırasının mutlaka yaşatılması gerekmektedir” dedi.Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi

İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 24 Temmuz tarihinin “Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’ olarak kabul edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Çakırlar, kanun teklifinde İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Yunanistan’daki Batı Trakya Türklerinin topraklarının kamulaştırılarak sürgün için zemin hazırlandığına dikkat çekerken; “50 bine yakın Batı Trakyalı ve On İki Adalı Türk, Yunanistan vatandaşlığından çıkarılmış; Lozan Antlaşması’nda yer almasına rağmen Türk azınlığın eğitim kurumu açma ve kendi dini liderini seçme hakkı ellerinden alınmıştır. Avrupa ülkesi olan Yunanistan’a bu konuda hiçbir ülke tepki göstermemiştir. Ancak Dr. Sadık Ahmet, bu zulmün karşısında durmuş ve Batı Trakya Türklerinin sorunlarını kendi hayat amaçları arasına koymuştur” ifadelerine yer verdi.

Dr. Sadık Ahmet’in 1978 yılında Orta Yunanistan’da mecburi hekimlik görevini tamamladıktan sonra Batı Trakya’ya döndüğünü belirten Çakırlar; “Dr. Sadık Ahmet, dünya kamuoyuna Batı Trakya Türklerinin sorunlarını anlatmak için 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlatıp, Batı Trakya Türklerinin sembol ismi haline gelmiştir. Tüm engellemelere rağmen yaklaşık 15 bin imza topladığı sırada 8 Ağustos 1986 tarihinde tutuklanmıştır. 25 Eylül 1987 tarihinde bu sefer Selanik'e giderek orada demokrasi ve insan hakları konusunda düzenlenen bir toplantıda bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği üyelerine, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını ileten broşürler ve bildiriler dağıtmıştır. Bunun sonucunda ise 30 ay hapis cezasına çarptırılmıştır” dedi.

“Aziz hatırası yaşatılmalı”

Çakırlar, Dr. Sadık Ahmet’in 26 Ocak 1990 tarihinde Batı Trakya Türklerine, ‘Türk’ diye hitap ettiği için hapis cezasına çarptırıldığını söylerken; “Dr. Sadık Ahmet, Türk milletinin kalbinde önemli bir yer edinmiş ve ecdat yadigârı olan Balkan Türklüğünün en önemli savunucusu olmuştur. Bir inanç ve mücadele adamı olan Dr. Sadık Ahmet, inandığı davayı her zaman, her platformda yüksek sesle haykırabilecek cesaretteydi. Tıpkı 1990 yılındaki duruşma çıkışında kendisini bekleyen binlerce Batı Trakya Türküne haklı davasında yanında oldukları için söylediği söz gibi: ‘Ben, bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Bu çağrımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.’ Uzun ve meşakkatli bir yolda ömrü boyunca yılmadan mücadele eden Dr. Sadık Ahmet gelecek nesillere anlatılmalı ve aziz hatırasının mutlaka yaşatılması gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

“Ömrünü Balkan Türklerine adadı”

Dr. Sadık Ahmet’in ömrünü Balkan Türklerine adadığını ve vermiş olduğu mücadelelerin sonucunda 24 Temmuz 1995 tarihinde şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybettiğini ifade eden Çakırlar; “Bu nedenle Dr. Sadık Ahmet’in aziz hatırasının anılması ve gelecek nesillere aktarılması adına hazırlanmış olan bu kanun teklifi, 24 Temmuz tarihinin ‘’Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’’ olarak anılması ve hatırlanmasını öngörmektedir” dedi. 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 496 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Güneren’den esnafa 3 öneri Güneren’den esnafa 3 öneri 11.12.2019
Kes, TEB Merkez Heyeti’nde Kes, TEB Merkez Heyeti’nde 11.12.2019
ETUS’tan QR kodlu uygulama ETUS’tan QR kodlu uygulama 11.12.2019
Fikirleri yarıştıran proje Fikirleri yarıştıran proje 11.12.2019
SpaMass Center fark yaratacak SpaMass Center fark yaratacak 11.12.2019
Sınırda PKK’lı operasyonu Sınırda PKK’lı operasyonu 11.12.2019
Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı 11.12.2019
Fuhuşta şifre KUTU’ymuş Fuhuşta şifre KUTU’ymuş 11.12.2019
Engelliler Meclisi’ne eğitim Engelliler Meclisi’ne eğitim 11.12.2019
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.