Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019 - 10:23:50
İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 24 Temmuz tarihinin “Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’ olarak kabul edilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Çakırlar, Dr. Sadık Ahmet’in ömrünü Balkan Türklerine adadığını söylerken; “Uzun ve meşakkatli bir yolda ömrü boyunca yılmadan mücadele eden Dr. Sadık Ahmet gelecek nesillere anlatılmalı ve aziz hatırasının mutlaka yaşatılması gerekmektedir” dedi.Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi

İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 24 Temmuz tarihinin “Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’ olarak kabul edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Çakırlar, kanun teklifinde İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Yunanistan’daki Batı Trakya Türklerinin topraklarının kamulaştırılarak sürgün için zemin hazırlandığına dikkat çekerken; “50 bine yakın Batı Trakyalı ve On İki Adalı Türk, Yunanistan vatandaşlığından çıkarılmış; Lozan Antlaşması’nda yer almasına rağmen Türk azınlığın eğitim kurumu açma ve kendi dini liderini seçme hakkı ellerinden alınmıştır. Avrupa ülkesi olan Yunanistan’a bu konuda hiçbir ülke tepki göstermemiştir. Ancak Dr. Sadık Ahmet, bu zulmün karşısında durmuş ve Batı Trakya Türklerinin sorunlarını kendi hayat amaçları arasına koymuştur” ifadelerine yer verdi.

Dr. Sadık Ahmet’in 1978 yılında Orta Yunanistan’da mecburi hekimlik görevini tamamladıktan sonra Batı Trakya’ya döndüğünü belirten Çakırlar; “Dr. Sadık Ahmet, dünya kamuoyuna Batı Trakya Türklerinin sorunlarını anlatmak için 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlatıp, Batı Trakya Türklerinin sembol ismi haline gelmiştir. Tüm engellemelere rağmen yaklaşık 15 bin imza topladığı sırada 8 Ağustos 1986 tarihinde tutuklanmıştır. 25 Eylül 1987 tarihinde bu sefer Selanik'e giderek orada demokrasi ve insan hakları konusunda düzenlenen bir toplantıda bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği üyelerine, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını ileten broşürler ve bildiriler dağıtmıştır. Bunun sonucunda ise 30 ay hapis cezasına çarptırılmıştır” dedi.

“Aziz hatırası yaşatılmalı”

Çakırlar, Dr. Sadık Ahmet’in 26 Ocak 1990 tarihinde Batı Trakya Türklerine, ‘Türk’ diye hitap ettiği için hapis cezasına çarptırıldığını söylerken; “Dr. Sadık Ahmet, Türk milletinin kalbinde önemli bir yer edinmiş ve ecdat yadigârı olan Balkan Türklüğünün en önemli savunucusu olmuştur. Bir inanç ve mücadele adamı olan Dr. Sadık Ahmet, inandığı davayı her zaman, her platformda yüksek sesle haykırabilecek cesaretteydi. Tıpkı 1990 yılındaki duruşma çıkışında kendisini bekleyen binlerce Batı Trakya Türküne haklı davasında yanında oldukları için söylediği söz gibi: ‘Ben, bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Bu çağrımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.’ Uzun ve meşakkatli bir yolda ömrü boyunca yılmadan mücadele eden Dr. Sadık Ahmet gelecek nesillere anlatılmalı ve aziz hatırasının mutlaka yaşatılması gerekmektedir” sözlerine yer verdi.

“Ömrünü Balkan Türklerine adadı”

Dr. Sadık Ahmet’in ömrünü Balkan Türklerine adadığını ve vermiş olduğu mücadelelerin sonucunda 24 Temmuz 1995 tarihinde şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybettiğini ifade eden Çakırlar; “Bu nedenle Dr. Sadık Ahmet’in aziz hatırasının anılması ve gelecek nesillere aktarılması adına hazırlanmış olan bu kanun teklifi, 24 Temmuz tarihinin ‘’Batı Trakya Türkleri ve Dr. Sadık Ahmet’i Anma Günü’’ olarak anılması ve hatırlanmasını öngörmektedir” dedi. 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 330 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Yaş 70, iş bitmemiş Yaş 70, iş bitmemiş 20.8.2019
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.