Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu 22.7.2019 - 10:06:47
Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini memleketlerinde aileleriyle birlikte geçirmek amacıyla uzun bir yolculuğa çıkarak Kapıkule Gümrük Kapısı’na gelen gurbetçiler, Edirne’nin tava ciğer, badem ezmesi, kavala kurabiyesi, lavanta helvası ve deva-i misk gibi lezzetleriyle karşılanıyorlar. Bahri Dinar ve Arif Meriç’in ikramlarıyla gurbet ile sılanın buluştuğu sıfır noktasında lezzet mutluluğu yaşayan gurbetçiler, güç depolamalarının ardından yolculuklarına devam ediyorlar.Sıfır Noktasında lezzet mutluluğu

Avrupa’nın başta Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda olmak üzere çeşitli ülkelerinden vatan ve aile hasretiyle karayolunu tercih ederek araçlarıyla uzun bir yolculuğuna çıkan gurbetçiler, Edirne’nin Kapıkule Gümrük Kapısı’nda kente özgü lezzetlerle karşılanıyorlar. Bir yılın yorgunluğunu anavatanlarında aileleriyle birlikte geçirmek isteyen gurbetçiler, Edirne ciğeri, badem ezmesi, kavala kurabiyesi ve deva-i misk ikramıyla anavatana giriş yaparken; Kapıkule’den güç depolayıp memleketlerine ulaşmak amacıyla yolculuklarına devam ediyorlar.

Tarihi Ciğerci Bahri Bey işletme sahibi ve Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ile badem ezmesi, kavala kurabiyesi ve deva-i misk gibi kente özgü lezzetleriyle bilinen Arslanzade işletme sahibi Arif Meriç, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan gurbetçilere; ‘Hoş geldiniz’ derken, Edirne ciğeri, badem ezmesi, kavala kurabiyesi, lavanta helvası ve deva-i misk ikram ettiler. Edirne’ye özgü ikramlar karşısında gurbetçiler mutluluklarını gizleyemezken; Dinar ve Meriç, keman eşliğinde şarkılarla da özel bir sürpriz gerçekleştirdiler.

Dinar, gurbet ile sılanın buluştuğu sıfır noktasında gurbetçileri karşıladıklarını söylerken; “Binlerce gurbetçimiz çalıştıkları ülkelerden kalktılar ve sılaya doğru yola çıktılar. Biz de tam o gurbetle sılanın buluştuğu yerde kendilerinin vatana kavuşma sevincine ortak olmaya geldik ve Edirne'nin yöresel markalarını; tava ciğeri, badem ezmesini, kavala kurabiyesini, deva-i miski ikram ediyoruz. Onların vatanla buluşma sevincine ortak oluyoruz. Aldığımız tepki çok güzel. İnşallah bundan sonra tatil dönemi boyunca bütün esnaflar olarak burada oluruz ve onlara Edirne’nin bütün yöresel yiyeceklerini ikram ederiz. Çünkü görüyoruz ki onlar çok mutlu oluyorlar. Onlar mutlu oldukça, biz de mutlu oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Aldıkları güçle memleketlerine gidecekler”

Meriç ise yerel lezzet ikram etme amaçlarının, memleketlerine doğru yola çıkan gurbetçilere sıcak bir ‘Hoş geldiniz’ demek olduğunu belirtirken; “Hani bir söz vardır; ‘Yolcunun duası hiçbir şeye benzemez’ diye. Öyle ki yolcunun duası arşı titretir. Gurbetçi kardeşlerimiz binlerce kilometre öteden geliyorlar. Biz de burada esnaf olarak dedik ki; bu güzelliği, bu yıl da devam ettirelim ve onlara, Edirne'nin lezzetlerini sunalım. Bizleri gördüklerinde yüzlerindeki tebessümü görmek çok güzeldi. Buradan da memleketlerine gidecekler. Az yol değil. Biz de başta 41 baharatlı, lavantalı helvamız olmak üzere en güzel lezzetlerimizi onlara tattırdık. Onlar da bu lezzetlerden aldıkları güçle memleketlerine gidecekler” dedi.

“Bu şekilde karşılanmak paha biçilemez”

Dinar ve Meriç’in ikramlarıyla Türkiye’ye giriş yapan Meral Serin ise Almanya’nın Stuttgart kentinden gelerek İzmit’e gideceğini söylerken; “Vatanımıza girdik çok mutluyuz. Gurbette yaşayanlar kadar vatan toprağının kıymetini bilen olmuyor. Karşılamaları da çok güzeldi. Kardeşlerimize helal olsun. Şu topraklara gelip bu şekilde karşılanmak paha biçilemez bir duygu oldu” sözlerine yer verdi.

“İlk defa böyle karşılandım”

Fransa’dan Türkiye’ye geldiğini açıklayan Kudret Sueri de Kapıkule Gümrük Kapısı’nda ilk defa ikramlarla karşılandığını ifade ederken; “Gerçekten çok mutlu olduk. Türkiye'de olmak paha biçilemez. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 235 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Yaş 70, iş bitmemiş Yaş 70, iş bitmemiş 20.8.2019
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.