Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Genel kurulda davet krizi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Genel kurulda davet krizi 22.7.2019 - 09:57:01
S. S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği, 45’inci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul’da konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erken, Edirne’deki sivil toplum örgütleri ve bürokratlara tepki gösterdi, tüm kurumlara davetiye gönderdiklerini belirtirken; “Ama gelin görün ki, çiftçinin örgütlü gücünü Edirne’de hiçe sayan kurumların davetli olmalarına rağmen icabet etmemeleri beni derinden yaraladı. Bir tek sayın valimiz mesaj gönderdi. Buradan da valimizin selamını söylüyorum” dedi.Genel kurulda davet krizi

S. S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği, 45’inci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen genel kurula Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, S. S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erken ve yönetim kurulu üyeleri, birliğe bağlı kooperatiflerin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler ve çiftçiler katıldılar.

Divan Heyeti’nin oluşturulması ile başlayan Genel Kurul’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken; İstiklal Marşı okundu. Genel Kurulda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erken, Edirne’deki tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerini genel kurul öncesi davet etmelerine rağmen katılmamalarına tepki gösterdi. Erken, 45’inci olağan genel kurulu düzenlediklerini belirtirken; “1974 yılında kurulan birliğimizin, 1995 yılında ilk kez başkanlığına seçildim. Bugüne kadar belirli sürelerle yöneticilik yapıyorum.  Ömrümüzün yarısını örgütçülüğe adamış bir başkanınızım. Bu da kelimelerle, rakamlarla zaten ifade ediyor. Ama duygulanmamak elde değil” ifadelerine yer verdi.

Erken, konuşmasında Edirne’deki bürokratlara, Edirne Valisi’ne, Belediye Başkanı’na ve sivil toplum örgütlerinin tamamına davetiye gönderdiklerini söylerken; “Ama gelin görün ki çiftçinin örgütlü gücünü Edirne’de hiçe sayan kurumların davetli olmalarına rağmen icabet etmemeleri beni derinden yaraladı. Bir tek sayın valimiz mesaj gönderdi. Buradan da valimizin selamını söylüyorum. Daha önceden olan programı nedeniyle katılamadığını bizzat mesaj çekerek ifade etmiş. Hepinize selamı var, kendisini en azından bir alkışlayalım. Bu da diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek bir davranış olur” dedi.

“198 kooperatife çıktık”

S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin 198 kooperatiften oluştuğunu açıklayan Erken; “Daha önce madde değişikliklerinden dolayı yükümlülüklerini yerine getiremeyen kooperatiflerin üyelikleri düşürüldü. Daha sonradan da çalışmalarımıza hızlı bir şekilde çalışmalarımızla tekrar 198 kooperatifle çıktık. Bugün de 158 köyün 7 bin müstahsilinin sütünü pazarlıyoruz ve üçlü sözleşmelerle 14-15 firmaya pazarlamaktayız. 25 yıldan beri bu görevde başkan, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Ama geldiğimiz noktada en son 2005 yılında ne şartlarda, nasıl bilançolarla birliği devir almıştık? Nerelere geldiğimizi de sizler takdir edeceksiniz. Bu anlamda da hiçbir kooperatif başkanımın veya herhangi bir ortağın süt parası veya ana sığır buzağı paralarından başını öne eğdirmedik. Bundan sonra da aynı şeffaflıkla, heyecanla devam ederiz. Bu da sizlerin, genel kurula heyecanlı gelişinizden olacak. Çünkü heyecanı yitirilmiş işlerden hiç hayır gelmediğini hepimiz görüyoruz. Zaman zaman farklı sivil toplum kuruluşlarının da genel kurulları oluyor. Oralarda da neler duyduğumuzu, nelerle karşılaştığımızı hepimizi biliyoruz. Biz, kendi işimize, kendi birliğimizin geleceğine bakıyoruz. Kendi birliğimizin ortaklarının daha çok çıkar ve menfaatleri için Edirne Birlik Başkanı ve Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı olarak Edirne’nin bu konuda sesinin ne kadar gür çıktığını hepiniz biliyorsunuz” sözlerine yer verdi.

“580 bin TL kâr eden yok”

Erken’in konuşmasının ardından genel kurulda yönetim kurulu ve denetim kurulu faaliyet raporları, 2018 yılı bilanço ve gelir tabloları okundu. Faaliyet raporları ile bilanço ve gelir tabloları, genel kurulun oybirliğiyle kabul edildi. Oylamanın ardından konuşma yapan Erken, genel kurula teşekkür ederken; “Raporlarımızı, bilançolarımızı ve gelir-gider cetvellerimizi titizlikle dinledik. Biz, kendimizi övmüyoruz, rakamlar ortadadır. Eğer Edirne’de başka 580 bin TL kâr eden bir sivil toplum kuruluşu varsa ben özür dileyeceğim. Bu birliktelikte hepinize teşekkür ediyorum. Bizi de akladığınız için ayrıca teşekkür ederim” dedi. Genel kurul, 2019 yılı çalışma programının karara bağlanması ve 2019 yılı tahmini bütçesi ile kadro cetvelinin onaylanarak yönetim kuruluna yetki verilmesi ile sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 285 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Eğitime can güvenliği uyarısı Eğitime can güvenliği uyarısı 18.9.2019
Tıpta beyaz önlük heyecanı Tıpta beyaz önlük heyecanı 18.9.2019
Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı Ayçiçeğinde ‘Dolar’ zararı 18.9.2019
Emekli astsubaylar göreve hazır Emekli astsubaylar göreve hazır 18.9.2019
Hozan Cane’ye hakaret cezası Hozan Cane’ye hakaret cezası 18.9.2019
Dünya temizliğine Edirne’den katkı Dünya temizliğine Edirne’den katkı 18.9.2019
Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi Çeltik fiyatlarına ‘dip’ tepkisi 18.9.2019
Tek gişeli postane Tek gişeli postane 17.9.2019
Hem festivale, hem rapçilere çağrı Hem festivale, hem rapçilere çağrı 17.9.2019
Usulsüz avcılığa geçit yok Usulsüz avcılığa geçit yok 17.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O çizgilere dikkat!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.