Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
TÜ Camii’nin temeli Eylül’de - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
TÜ Camii’nin temeli Eylül’de 18.7.2019 - 09:47:22
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda kent merkezindeki din hizmetleri ve eğitimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Üzüm, Trakya Üniversitesi Camii’nin 500 bin TL’lik hafriyat işlemlerinin bir yardımsever tarafından karşılandığını açıkladı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün ise cami temelinin Eylül ayında atılacağını söyledi. Toplantıda İl Müftüsü Üzüm, kurban seçimi, kesimi ve bağışı ile ilgili de bilgiler verdi.TÜ Camii’nin temeli Eylül’de

Edirne İl Müftülüğü, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda kent merkezinde gerçekleştirilen din hizmetleri ve eğitimleri ile ilgili bilgi verdi. Taş Odalar Otel’de düzenlenen toplantıya İl Müftüsü Emrullah Üzüm, İl Müftülüğü çalışanları ve Diyanet Vakfı temsilcileri katıldılar.

İl Müftüsü Üzüm, toplantıda basın mensuplarına kurban bağışı, vatandaşların kurbanlık seçimi ve kesimi sırasında dikkat etmesi gerekenler ve Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesinde temeli atılacak cami ile ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün de Trakya Üniversitesi Camii’nin temelinin bir buçuk ay içinde atılacağını açıkladı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, 2018 yılında 143 ülkede 18 milyon kişiye 430 bin hisse kurban dağıtarak, Türk Milleti’nin sesi ve temsilcisi olduğunu söyleyen Üzüm; “Kurban bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız, bu yıl Erasta AVM ve Saraçlar Caddesi üzerinde kurulacak olan kurban bağış stantlarımıza, camilerimize ve müftülüğümüze kurban bağışlarını vekâlet yoluyla teslim edebilirler. Yurtiçi kurban bağış fiyatımız 890 TL olup, yurtdışı hisse bedelimiz 725 TL’dir. Kurbanlarımız, o yıl içerisinde en çok ihtiyaç hangi ülkedeyse oraya yönlendirilmektedir. İnsanlar genelde Afrika veya benzeri ülkelere bağış yapmak istediklerini söylüyorlar ama bu yıl özellikle Yemen bölgesinde, Suriye’de çok daha yoğun talep olduğu için oralara yönlendiriliyor” ifadelerine yer verdi.

“Tertemiz şekilde kurban edilir”

Üzüm, kurban seçimi ve kesimi konusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili de açıklama yaparken; “Kurban seçerken bir boynuzu kırık olanı almayın. Allah’a kurban edeceğiz. Onun en iyi, en sağlıklı, dış görünüşü en güzel olanı tercih edin. Kurbanlık hayvanların besili, iyi görünümlü, boynuzu ya da kuyruğu kopuk olmayacak, ayağı topal olmayacak, kulağının dibi kesik olmayacak. Aslında kurbanın kemiği bile ziyan edilmemeli. Onlar dahi değerlendirilmeli. Bunu önemsiyoruz. Hijyen önemli. Bir de kurbana karşı davranış, insana karşı davranışın bir örneğidir. Kurbanı incitmeden götürmek diye bir geleneğimiz vardır. Gözü bağlanır, dualarla, tekbirlerle götürülür. O kurban tertemiz bir şekilde kurban edilir ve tamamı fakirlere dağıtılır” dedi.

“Hafriyat işlemi ücretsiz yapıldı”

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesinde yapılacak cami ile ilgili de açıklamalarda bulunan Üzüm, caminin yakın bir zamanda temelinin atılacağını söylerken; “Üniversite camii için çok şükür hafriyatı yapıldı. Aşağı yukarı 500 bin TL civarında bir değeri var ama o işlemi parasız olarak yaptırdık. Allah hayırseverlerden razı olsun. Diyanet İşleri Başkanlığı’mız da temel atmak için oldukça iyi bir miktarda yardım gönderdi. Onu da inşallah tamamlayıp temeli atacağız” sözlerine yer verdi.

Eylül ayında temeli atılacak

Toplantıda Trakya Üniversitesi Camii ile ilgili açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün ise cami temelinin Eylül ayında atılacağını açıklarken; “Uzun yıllardan beri müftülüğe, diyanete halk tarafından bir nevi baskı olarak neden üniversitede cami olmadığı söyleniyordu. 5 yılda yapılan ön çalışma ve son 1 yıl içerisinde de yapılan çalışmalarla mutlu sona yaklaşıldı. Caminin yapılacağı yerde 3 kuruluşun arsaları birleştirildi, son aşamaya gelindi ve kazısı yapıldı. İlk başta yapılan proje vardı, son aşamada o projede değişiklik yaptık ve yaklaşık 1 – 1,5 ay sonra tamamlanarak inşallah Eylül ayı başlarında temeli atılacak duruma gelinecek. Bu hayırsever vatandaşlarımızın yardımıyla olacak” dedi. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 520 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Güneren’den esnafa 3 öneri Güneren’den esnafa 3 öneri 11.12.2019
Kes, TEB Merkez Heyeti’nde Kes, TEB Merkez Heyeti’nde 11.12.2019
ETUS’tan QR kodlu uygulama ETUS’tan QR kodlu uygulama 11.12.2019
Fikirleri yarıştıran proje Fikirleri yarıştıran proje 11.12.2019
SpaMass Center fark yaratacak SpaMass Center fark yaratacak 11.12.2019
Sınırda PKK’lı operasyonu Sınırda PKK’lı operasyonu 11.12.2019
Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı 11.12.2019
Fuhuşta şifre KUTU’ymuş Fuhuşta şifre KUTU’ymuş 11.12.2019
Engelliler Meclisi’ne eğitim Engelliler Meclisi’ne eğitim 11.12.2019
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.