Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Karaağaç’a bisiklet yolu şart - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Karaağaç’a bisiklet yolu şart 18.6.2019 - 10:05:16
Selimiye Camii’nden II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne, Karaağaç Mahallesi’nden tarihi konaklarıyla ünlü Kaleiçi semtine kadar birçok değeri bünyesinde barındıran Edirne’de, kentliler yaz aylarının gelmesiyle birlikte bisiklet kiralamaya rağbet göstermeye başladılar. Özellikle hafta sonlarını Karaağaç Mahallesi’nde değerlendirmek isteyenlerin başvurduğu işletmelerden biri olan Samet Otomotiv işletme sahibi Samet Erkan, Karaağaç Mahallesi’nin bisiklet kiralamada çok önemli bir etken olduğunu açıklarken; bisiklet yollarının yapımının şart olduğunu söyledi.Karaağaç’a bisiklet yolu şart

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte Edirne’de bisiklet kiralamaya rağbet her geçen gün artarak devam ediyor. Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin turizm çalışmalarıyla birlikte kente dışarıdan gelen turistlerin yanı sıra kentliler de hafta sonlarını değerlendirmek amacıyla bisikletle ulaşıma ilgi gösteriyorlar. Selimiye Camii’nden II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne, Karaağaç Mahallesi’nden tarihi konaklarıyla ünlü Kaleiçi semtine kadar birçok değeri bünyesinde barındıran Edirne’de, Samet Otomotiv işletme sahibi Samet Erkan, Edirne’nin bisiklet kiralama ihtiyacı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erkan, Samet Otomotiv işletmesinde 3 ay önce bisiklet kiralama işine bağladığını açıklarken; “Bütün bisikletlerimizi sıfır aldık. Edirne’de bisiklet ihtiyacı, özellikle hafta sonları Karaağaç’a gitmek isteyenler nedeniyle çok rağbet görüyor. İşletmemizin hemen yanında 2 adet bisiklet kiralama işletmesi olmasına rağmen hafta sonlarında yok sattığımız dönemler oluyor. Karaağaç Mahallesi, bunun en büyük etkenidir. Edirne’de Karaağaç Mahallesi olmasa ne bisiklet sektörü, ne de bisiklet aktivitesi yapan insanlar olurdu. Bu alışkanlığı edinebilmek için bile bir sebep olmazdı. Karaağaç bu nedenle Edirne için çok önemli bir yerdir. İlk defa bisiklet kiralayıp Karaağaç’a gidenler, genellikle övgüyle bahsediyorlar. Ayrıca Karaağaç Mahallesi’ne bisiklet yolu şart. Karaağaç’ın bir numaralı çözülmesi gereken konusu bisiklet yollarıdır” ifadelerine yer verdi.

Edirne’de bisiklet kiralayan işletmelerin bir saatlik bisiklet kirası için 4 TL talep ettiklerini açıklayan Erkan; “Şu anda işletmemizde 55 tane kiralık bisiklet var. Günlük veya birkaç günlük kiralamalarda fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Hafta sonları genellikle öğle saatlerine kadar bütün bisikletler bitiyor. Bunun yüzde 70-80 civarını askerler kiralıyor. Öğrenciler de askerlere oranla daha az oluyor. Hafta içi ise bisiklet kiralama sayısı daha az oluyor. Kiralama fiyatlarını da müşterilerimiz makul buluyorlar” dedi.

“Ginger kiralama çok arttı”

Erkan, açıklamalarında kent içi ulaşımda ‘Ginger’ adı verilen tek kişilik elektrikli araçların da kiralanmasına rağbet olduğunu belirtirken; “Edirne’de son dönemde ‘Ginger’ kiralama da çok arttı. ‘Ginger’i Edirne’ye ilk biz getirdik. Fakat bisiklete göre riskli olduğu için kaldırmaya karar verdik. Çünkü 18 yaşından küçük çocuklar da kiralamak istiyor. Yine de kiralayanlar var. Çünkü güzel bir getirisi var. Fakat herhangi bir aksilikte başını çıkaramayacağın sıkıntılar olabilir. Çünkü ana caddelerimiz, trafiği çok akışkan caddelerdir. Herhangi bir kazada çok büyük problemler olabilir. Bu nedenle kaldırma kararı aldık. Ama Edirne’de bisiklet kadar ‘ginger’ sektörü de canlanmaya başladı. Şu anda birçok kişinin hiç bilmediği bir şey olduğu için cazip geliyor” sözlerine yer verdi. Erkan, açıklamalarında bisiklet tamiri konusunda Edirne’de yaşanan sıkıntılara da dikkat çekerken, bisiklet tamiri ustalarının eleman ya da çırak bulma konusunda sorun yaşadığını söyledi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 416 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Yaş 70, iş bitmemiş Yaş 70, iş bitmemiş 20.8.2019
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.