Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Şampiyonlar GÜNDEM’de - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Spor
Şampiyonlar GÜNDEM’de 28.5.2019 - 10:27:24
Türkiye Ragbi Federasyonu tarafından düzenlenen 7’li Ragbi Ligi’nde Türkiye şampiyonu olarak kupayı Edirne’ye getiren Trakya Ragbi Kulübü, GÜNDEM’i ziyaret etti. Kulüp Başkanı Zafer Eray, ziyarette üniversite öğrencilerinden kurulu kulübün, yol masraflarını borç anlaşmasıyla gidererek katıldığı ligde, şampiyonluk hayalini gerçeğe dönüştürdüğünü açıkladı. Eray, 2020 yılında 10 yaşına girecek Trakya Ragbi Kulübü’nün yeni hedefinin ise hem 7’li Ragbi Ligi’nde, hem de 15’li Ragbi Ligi’nde çift kupa kaldırarak Türkiye ragbi tarihine geçmek olduğunu söyledi.Şampiyonlar GÜNDEM’de

Türkiye Ragbi Federasyonu’nun 2018-2019 sezonunda düzenlediği 7’li Ragbi Ligi’nde Edirne’yi başarıyla temsil ederek şampiyon olan Trakya Ragbi Kulübü, GÜNDEM’i ziyaret etti. Trakya Ragbi Kulübü Başkanı Zafer Eray, Başkan Yardımcısı ve Antrenör Serhat Doğan ile oyuncular Gökdağ Zeroğlu ve Lütfi Özkan Hacıosmanoğlu’nun şampiyonluk kupası eşliğinde gerçekleşen ziyarette; Kulüp Başkanı Zafer Eray, lig şampiyonluğu süreci ve gelecek hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde 3 etapta oynanan 7’li Ragbi Ligi finallerinde Eskişehir RSK’yi 40-24, ODTÜ SK’yi 38-21 ve ANKÜ SKK’yi 31-14 yenmeyi başararak şampiyonluk kupasını kaldıran Trakya Ragbi Kulübü Başkanı Zafer Eray, Edirne’ye şampiyonluk kupasını getirmekten gurur duyguklarını belirtirken; “Sezon boyunca haberlerimizi yaparak bizlerin, Edirne halkına ulaşmamızda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz. Biz de kazandığımız kupa ile birlikte mutluluğumuzu sizinle paylaşmak istedik. Bizim için bu kupanın çok özel bir yanı var. Bu sporu çok zor şartlarda yapıyoruz. Sene başında da lige girip giremeyeceğimiz belli değildi. Hatta nasıl katılabileceğimize dair toplantı gerçekleştirdik. Katıldığımız şampiyonalarda daha önce çalıştığımız otobüs firmasına giderek, yol masrafları için maddi durumumuzun olmadığını açıkça anlattık. Onlarda ödeme kolaylığı sağlamalarını istedik ve kabul ettiler. Bu şekilde lige katılabildik. Şampiyon olduk ama hâlâ otobüs firmasına borcumuz var. Türkiye Ragbi Federasyonu’ndan şampiyonluk ödülü gelecek ve bir şekilde borcumuzu ödeyeceğiz. Lige katılabilmişsek ve bugün şampiyonluk kupası Edirne’ye gelmişse Edirne Transfer Turizm sayesindedir” ifadelerine yer verdi.

Keyifli bir sezon geçirdiklerini söyleyen Eray; “Yaptığımız maçlardan büyük keyif aldık. Finalde ilk maçımızı Eskişehir RSK’ye karşı oynadık. İkinci maçta da ODTÜ SK’yi yenince matematiksel olarak şampiyonluğu garantiledik. Son maçta da Ankara Üniversitesi SK’yi yenince daha da güzel oldu ve namağlup bir şekilde finali tamamladık. Maçlarımızı ağırlığımızı sahaya koyarak kazandık. Şu anda da 5 tane sporcumuz Türkiye Ragbi Milli Takımı’na seçildi. 7’li Ragbi Ligi’nin de en değerli oyuncusu bizim takımızdan Okan Kuç seçildi. Törende şampiyonluk kupası ile birlikte sporcumuz da ödülünü aldı ve Türkiye Ragbi Milli Takımı’na da davet edildi. Pazar günü de Estonya ve Türkiye arasında milli maç vardı. Türkiye maçı kazandı ve Okan Kuç da ilk maçında ilk sayısını yaptı. Ayrıca karşılaşmada oyuncumuz Furkan Keskin de ilk sayısını yaptı. Takım kaptanımız ve milli takım kaptanı Aykut Kanaçlar ise şanssız bir sakatlık yaşadığı için karşılaşmada oynayamadı” dedi.

“Edirne’den milli takıma yükseliyorlar”

Trakya Ragbi Kulübü’nün, Trakya Üniversitesi’ne eğitim öğretim amacıyla gelen öğrenciler tarafından oluştuğunu açıklayan Eray; “Oyuncularımız, Trakya Üniversitesi’nde okumak amacıyla Edirne’ye geliyor. Edirne’de ragbi sporuyla tanışıyor. Biz, ragbi sporunu öğrettikten sonra Türkiye Ragbi Milli Takımı’nda oynayabilecek seviyeye kadar yükseliyor. Trakya Ragbi Kulübü olarak bundan ayrıca gurur duyuyoruz. Bu sene bizi gururlandıracak birkaç tane olay yaşandı. Birincisi; Denizli’deki bir lisenin bünyesinde ragbi takımı oluşturmak istemesiyle birlikte araştırma yaparak bizi buluyorlar. Bize ulaştılar ve bundan çok gururlandık. İnsanların, bizim başarımızı hiçbir yönlendirme olmadan bulması, bizi tercih etmeleri büyük bir gururdur. Demek ki işimizi iyi yapıyoruz ve Türkiye ragbi camiasında iyi bir yere gelmişiz” sözlerine yer verdi.

“Zor şartlarda kazanmak mutlu etti”

Eray, açıklamalarında Bosna Hersek Milli Takımı ile Edirne’de gerçekleştirilen ragbi kampına da dikkat çekerek; “İkinci gururumuz ise uluslararası ragbi kampı teklifi almamız oldu. Bosna Hersek Ragbi Milli Takımı, bizimle Edirne’de kamp yapmak istedi. Bu da bizim için büyük bir gurur oldu. İnternetten de 7’li Ragbi Ligi’ndeki şampiyonluğumuzu kutladılar. Uluslararası güzel bir dostluk kuruldu. Bizi de Bosna Hersek’e davet ettiler. Umarım bir gün gerçekleşecek. Uluslararası dostluklardan daha somut bir şekilde faydalanmayı amaçlıyoruz. Oyuncularımızın uluslararası deneyim kazanması büyük avantajdır ki o kampı yaptıktan sonra Türkiye’de şampiyon olduk. En sonunda bu kupa geldi ve bütün sezonun emeği olarak hepimizi gerçekten mutlu ediyor. Zor şartlarda kazanmak daha da mutlu ediyor. Umarım devamı gelir. Destek bulabilir de sadece sahanın içine odaklanabilirsek çok daha iyilerini yapacağımıza eminim. Ekonomik şartlar giderek ağırlaşıyor. Bu yıl 4 deplasmana gittik ve bizim için büyük sayılabilecek paralar harcadık. Federasyonun yolladığı yolluk harcırahları dışında bir gelirimiz yok. Bazen aramızda aidat toplamayı düşündük ama sonuçta herkes ünversitede öğrenci. Şu anda düzenli bir gelirimiz yok. Yine de dayanışma içindeyiz. Görev paylaşımı yapıyoruz ve herkes bir işin ucundan tutmaya çalışıyor. Kendi emeğimizle kulübümüzün büyüyor olması ayrı bir motive ediyor ve işi sahiplenmemizi de artırıyor. En temel ihtiyacımız olan ulaşım masrafını da çözdüğümüz anda Trakya Ragbi sadece sahaya konsantre olacak. Umarım buna ulaşmayı başarırız” dedi.

“Spor turizmine yansımaları var”

Edirne Valisi Ekrem Canalp’i de şampiyonluk kupası ile ziyaret ettiklerini açıklayan Eray; “Sayın Valimiz artık Trakya Ragbi Kulübü’nü biliyor. Edirne’mizin resmi kurumlarından da yardım alabilirsek başarılarımızın devamı gelecektir. Biz sadece takımımızı değil, Edirne’mizi temsil ediyoruz. Örneğin; rakip takımlar Edirne’ye geldiklerinde ciğer yemek istiyorlar. Edirne’yi gezdiriyoruz. Böylece spor turizmine de yansımaları oluyor. Edirne’ye özel bazı lezzetler var. Gittiğimiz şampiyonalara Türkiye’nin her yerinden takımlar geliyor. O şampiyonalar da Edirne’ye ait lezzetlerin ticaretini yapan insanlar için büyük bir fırsattır. Edirne’nin lezzetlerini bizim aracılığımızla ikram edebilirler. Lezzetlerimizi, Türkiye’nin her yerinde bu şekilde ulaştırabiliriz. Böylece lezzetlerimiz Türkiye’nin her yerine dağılabilir. Hem Edirne’nin tanıtımı, hem lezzetlerimizin tanıtımı, hem de ticari anlamda çok güzel bir fırsattır” ifadelerine yer verdi.

“Tesisler olursa milli takımlar gelir”

Trakya Ragbi Kulübü’nün maddi sorunlarını çözmesinin ardından Balkan coğrafyasındaki ragbi tecrübesinden faydalanmayı amaçladığını söyleyen Eray; “Edirne, Balkanların başkenti olmaya aday bir şehir. Edirne’de modern tesisler olsaydı birçok milli takım buraya kamp yapmak için gelirdi. Şu anda olimpik yüzme havuzu var ve kurulduğundan bu yana milli takımlar kampa geliyorlar. Ulusal ve uluslararası birçok yarışma düzenleniyor. Her şey tesisle oluyor. Edirne’nin bu konuda yatırıma ihtiyacı var” dedi.

10’uncu yılda hedef çift kupa

Trakya Ragbi Kulübü’nün Türkiye ragbi camiasında belirli bir seviyeye geldiğine inandığını belirten Eray; “Bu seviyeye gelmişken artık geri dönüş yok. Yarıştığımız şampiyonalarda artık her sene derece almak ve şampiyonluk kazanmak için mücadele edeceğiz. 7’li Ragbi ve 15’li Ragbi Liglerinin dışında üniversite ligleri de var. O ayağımızı da kuvvetli tutmaya çalışıyoruz. Çünkü bu takımın temeli, üniversiteye dayanıyor. Hepimiz, üniversite sayesinde bu sporla tanıştık ve bir araya geldik. Çalışmaya devam edeceğiz. 2020 yılında da takımımızın 10’uncu yılını kutlayacağız. Seneye bizim için özel bir yıl olacak. O yüzden özellikle daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu sene 7’li Ragbi Ligi’ni kazandık, seneye unvanımızı korumamız gerekir. Üzerine de 15’li Ragbi Ligi’nde de güzel bir kupa kazanmak gerekir. Şimdiye kadar çift kupa kazanan olmadı. Çift kupa kazanmayı başarırsak Türkiye ragbi tarihinde ilk olacaktır. Güzel hayallerimiz var ve peşinden koşmak gerek” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1159 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.