Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hemşirelerden ahde vefa - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hemşirelerden ahde vefa 14.5.2019 - 10:15:57
Trakya Üniversitesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde görev yapan hemşireler, düzenledikleri 2 adet kermesten elde ettikleri gelirle, örnek bir uygulamaya imza attılar. Merhume hemşireler Nurhan Demirci Kalender ve Aylin Akbulut’un isimlerini yaşatmak amacıyla Psikiyatri Kliniği bahçesinin düzenlemesi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde NST odasının açılışı, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirildi. Törene katılan Kalender’in kızı Gamze İşbilen’e de plaket takdim edilirken; duygusal anlar yaşayan İşbilen, gözyaşlarına hakim olamadı.Hemşirelerden ahde vefa

Trakya Üniversitesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirdiği açılışlar ile merhume hemşireler Nurhan Demirci Kalender ve Aylin Akbulut’un isimlerini yaşatacak. Psikiyatri Kliniği bahçesinde düzenlenen açılış törenlerine Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimi, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Saadet Elmas ve hemşireler katıldılar.

Törende, Trakya Üniversitesi hemşirelerinin düzenlediği 2 adet kermes sonucunda toplanan gelir ile Nurhan Demirci Kalender anısına Psikiyatri Kliniği bahçesinin düzenlenmesi ve Aylin Akbulut’un anısına ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde NST odasının açılışı gerçekleştirildi. Törende ayrıca emekli hemşireler ile Nurhan Demirci Kalender’in kızı Gamze İşbilen’e de plaket takdim edildi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinden önce törende konuşma yapan Saadet Elmas, Hemşirelik Haftası’nın kutlarken; “Geçen yıla kadar klasik tarzda kapalı alanlarda sorunlarımızın dile getirildiği toplantılar yapıldı. Ama arkadaşlarımla birlikte geçen yıl itibariyle aldığımız karar neticesinde kurumumuzda kalıcı eserler bırakmaya karar verdik. Geçen yıl, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun bahçesine, Trakya Üniversitesi’nin hemşireleri adına orman oluşturduk. Akabinde aynı etkinlikler çerçevesinde Trakya Üniversitesi hemşireleri adına genel cerrahi servisinde bir oda döşettik. Bu yıl da 2 çok değerli kaybımız var ve biz kesinlikle insanların sadece nefes aldığı sürece bizlerle olmasını istemiyoruz. Arkadaşlarımızın anısını her zaman yaşatmak istiyoruz. Her şeyden önce ahde vefa çok önemlidir. Burada hepimizin emeği var. 2 adet kermes düzenledik ve tamamen kermes gelirlerimiz ile kaybettiğimiz 2 arkadaşımız adına kalıcı birer eser bırakmak istedik. Bu yüzden dayanışmayı da göstermiş olduk. Emeği geçen arkadaşlarıma tek tek teşekkür ediyorum. Çiçeklendirme de her zaman yanımızda olan hastane yönetimimize aittir. Her kararımızda yanımızda oldukları her zaman göstermişlerdir. Nurhan Kalender anısına psikiyatrinin bahçesini düzenlemeye karar verdik. Hastalarımız kullansın istedik. Plaketini de yaptırdığımız kamelyaya astık. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’ye örnek buluyorum”

Elmas’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında hemşireler ve ebelerin, sağlık ordusunun çok önemli neferleri olduğunu belirterek; “7 gün 24 saat hiç bıkmadan, usanmadan, gece nöbetleriyle, gündüz hastalarıyla çok fedakarca çalışıyorlar. Hastalar, dertli insanlar ve onlara mümkün olduğu kadar hastalık zamanlarında yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çok kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Onlar için ne yapılsa azdır. Hemşirelik günlerini kutluyorum. Trakya Üniversitesi’nde 2 tane de fakültemiz var. Buradan yetiştirdiğimiz hemşirelerimiz bölgenin bütün hastanelerinde emek veriyorlar. Onları da tek tek kutluyorum. Başhemşiremizin ve değerli ekibinin 2 yıldır çok güzel uygulamaları olmaya başladı. Geçen sene bir orman oluşturdular. Tamamen kendilerinin topladıkları paralarla da burada emek vermiş 2 hemşiremizin anısına, adlarını yaşatmak için 2 güzel uygulama yapıyorlar. Bir tanesi bahçe düzenlemesi ki bu bir vefadır, hatırlanmadır. Bu uygulamayı çok değerli ve Türkiye’ye örnek buluyorum. Bu açılışta bulunmaktan dolayı da mutluyum” dedi.

II. Bayezid Külliyesi’nin yansıması

Tabakoğlu, konuşmasının ardından Elmas’a çiçek takdim etti. Törende Nurhan Kalender’in kızı Gamze İşbilen ise duygusal anlar yaşarken, gözyaşlarına hâkim olamadı. Tabakoğlu, Kalender adına hazırlanan kamelyada ise Psikiyatri Kliniği’nde başlatılan ebru sanatı kursu ile ilgili bilgiler aldı. Kursla ilgili açıklamalarda bulunan Tabakoğlu; “Buradaki hastalarımız ayrıca ebru sanatı eğitimi alacaklar. Bugün de güzel bir açık hava eğitim alanı oluşturulmuş. II. Bayezid Külliyesi’nde 1488’den beri yapılan uygulamalar, burada günümüzde de yansımasını buluyor” sözlerine yer verdi. Törenler, Aylin Akbulut’un anısına ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliği’nde NST odasının açılışının ardından sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 387 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Güneren’den esnafa 3 öneri Güneren’den esnafa 3 öneri 11.12.2019
Kes, TEB Merkez Heyeti’nde Kes, TEB Merkez Heyeti’nde 11.12.2019
ETUS’tan QR kodlu uygulama ETUS’tan QR kodlu uygulama 11.12.2019
Fikirleri yarıştıran proje Fikirleri yarıştıran proje 11.12.2019
SpaMass Center fark yaratacak SpaMass Center fark yaratacak 11.12.2019
Sınırda PKK’lı operasyonu Sınırda PKK’lı operasyonu 11.12.2019
Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı Cezaevlerinde ilaç sıkıntısı 11.12.2019
Fuhuşta şifre KUTU’ymuş Fuhuşta şifre KUTU’ymuş 11.12.2019
Engelliler Meclisi’ne eğitim Engelliler Meclisi’ne eğitim 11.12.2019
Gala turizme açılıyor Gala turizme açılıyor 10.12.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sükut
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.