Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dostluğa pedal çevirdiler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dostluğa pedal çevirdiler 13.5.2019 - 09:59:16
AB’nin Schuman Deklarasyonu anısına dünyanın dört bir yanında kutladığı Avrupa Günü kapsamında ETSO AB Bilgi Merkezi ve EDOSK işbirliğinde 11’incisi düzenlenen Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü’nde yüzlerce bisikletli, hem şenliklerle eğlendiler, hem de yaklaşık 15 kilometrelik şehir turu gerçekleştirdiler. Rengarenk görüntülerin ortaya çıktığı etkinlikte konuşma yapan EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman; “Bizler 3 ülkenin sınır bölgelerinde yaşayanlar olarak sadece bu coğrafyayı değil kültürü, gelenekleri, yemekleri, müzikleri ve en önemlisi dostluğumuzu paylaşıyoruz” dedi.Dostluğa pedal çevirdiler

Avrupa Birliği’nin (AB) Schuman Deklarasyonu anısına dünyanın dört bir yanında kutladığı Avrupa Günü kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) AB Bilgi Merkezi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) işbirliğinde 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliği gerçekleştirildi. Ramazan ayı nedeniyle Türkiye’nin 20 ilinde iftar yemekleri, Edirne’de ise gelenekselleşen bisiklet şenliğiyle kutlanan Avrupa Günü kapsamında Buzhane Davet Bahçesi’nde gerçekleştirilen törene Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan yüzlerce bisiklet sporcusu katıldı. Törene ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman ve AB Edirne Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı da katıldılar. Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Recep Zıpkınkurt, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde son 10 yılda çok önemli aşamalar kaydettiğini söyleyerek; “Bu süreçle birlikte birçok alanda reformlar yapılmaya başlanmış ve bu reformlar hızla devam etmektedir. Entegrasyonun halen devam ettiği bu dönemde, bu ilişkilerin her iki taraf için de öneminin toplumlarımıza anlatılması, sürecin en önemli ayağıdır. Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'nin sporseverlerini 11 yıldır Avrupa Günü için bir araya getiren bu etkinliğin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı başta siz bisikletlilere ve tüm halkımıza teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

“Bu coğrafyayı birlikte yaşıyoruz”

Zıpkınkurt’un konuşmasının ardından törende bir konuşma Orkun Akman yaptı. Akman, konuşmasında EDOSK’un, 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğine, 10 yıldan bugüne büyük emek ve uğraşlar verdiğini ve etkinliğin paydaşı olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek; “Şanslıyız ki ETSO gibi, Edirne AB Bilgi Merkezi gibi iştiraklerimiz var. Şanslıyız çünkü Edirne'de büyük bir uyum içerisinde çalıştığımız bisiklet dernekleri ve toplulukları var. Yine şanslıyız ki sınır kenti olarak sizler gibi dostlarımızla komşuluk yapıyoruz, bu coğrafyayı birlikte soluyor, birlikte yaşıyoruz” dedi.

“Dostluğumuzu paylaşıyoruz”

Akman, sınırların yalnızca diplomatik zorunluluk olduğunu ortaklaşa birçok sportif ve kültürel etkinlikler gerçekleştirerek gösterdiklerini belirterek; “Bugünkü etkinliğimiz de bunun en güzel somut göstergelerinden biri. Bizler 3 ülkenin sınır bölgelerinde yaşayanlar olarak sadece bu coğrafyayı değil kültürü, gelenekleri, yemekleri, müzikleri ve en önemlisi dostluğumuzu paylaşıyoruz. Edirne'de gerçekleştirilen onlarca renkli etkinlerden biri olan bu şenliğimiz aynı zamanda Edirne'nin bisiklet sporlarına uygun bir kent olduğunun da açık bir göstergesidir. Ayrıca iki AB ülkeye komşuluk yapan Edirne'de 3 ülkeyi kapsayan, 3 ülke insanını buluşturan organizasyonlara imza atmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu tür etkinlikleri, Edirne'nin uluslararası arenada tanınırlığına olumlu katkılar sağladığı gibi Edirne turizmi için de oldukça faydalı olarak görüyoruz” sözlerine yer verdi.

15 kilometrelik şehir turu yaptılar

Törende Edirne Belediye Bandosu ve Bulgaristan’dan müzik korosu da sahne alırken; 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğine katılan bisiklet kulüplerinin başkanlarına da plaketler takdim edildi. Törenin ardından Buzhane Davet Bahçesi’nden başlatılan bisiklet şenliği ile sporcular yaklaşık 15 kilometrelik turu gerçekleştirdiler.

Bulgaristan’dan yoğun katılım

Dün Avrupa Günü nedeniyle düzenlenen bisiklet dostluk turuna Bulgaristan’dan yoğun katılım oldu. Bulgaristan’ın çeşitli kentlerinden Svilengrad kentinde toplanan yüzlerce bisikletli, Yunanistan üzerinden Edirne’ye gelerek EDOSK’un etkinliğine katıldı. Bulgar bisikletçiler daha sonra ülkelerine döndüler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 215 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Yaş 70, iş bitmemiş Yaş 70, iş bitmemiş 20.8.2019
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.