Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Nitelikli turizm çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Nitelikli turizm çağrısı 16.4.2019 - 10:11:06
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, 43’üncü Turizm Haftası kutlama programı kapsamında düzenlenen çelenk töreninde yaptığı konuşmada, Edirne’nin turizm aktivitelerinin gelişmesi gerektiğinin altını çizerek; “Hedefimiz Saroz’u turizm merkezi, Karaağaç bölgesini turizm gelişim bölgesi, özellikle yeni kongre fuar ve kültür merkezi yaparak yerli ve yabancı turistlerin Edirne’ye daha fazla gelmesini sağlamış olacağız. Sektöre çağrım şudur; sürdürülebilir turizm, nicelikli turizm değil nitelikli turizm ve son sözüm de arza bağlı değil talebe bağlı turizm, misafirlerimizi daha fazla ağırlamamıza sebep olacaktır” dedi.Nitelikli turizm çağrısı

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 43’üncü Turizm Haftası kutlama programı kapsamında kortej yürüyüşü ve çelenk töreni gerçekleştirdi. 25 Kasım Stadı’ndan kortej yürüyüşü ile başlayan kutlama programı, Atatürk Anıtı’nda çelenk sunulması ile devam etti. Kutlama programına İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Çalışma ve İŞKUR Müdürü Şengül Çildam, Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler katıldılar.

                Edirne Belediye Bandosu’nun eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden yürüyüş gerçekleştiren kortej, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk törenine katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun anıta çelenk sunması ile başlayan törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Hacıoğlu’nun anıta çelenk sunması sırasında alanda bulunan bir sokak köpeğinin ise çelengin sunulacağı alandan ayrılmaması katılımcıları gülümsetti.

                Programda Kemal Akgöz eğitmenliğinde, müzisyen Ahmet Özden eşliğinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları ekibi sahne aldı. Halk oyunları ekibinin yöresel oyunlarını teatral sunumu katılımcılar tarafından beğeniyle izlenirken; gösterinin sonunda ekip, Hacıoğlu’na Türk bayrağı takdim etti. Hacıoğlu, Türk bayrağını üç kez öperek ekipten teslim aldı.

“Turizm aktiviteleri gelişmeli”

                Halk oyunları gösterisinin ardından Hacıoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Hacoıoğlu, konuşmasında Edirne’nin, Türkiye’de en çok tarih, kültür ve tabiat varlığına sahip kent olduğunu belirterek; “Türkiye’de en fazla yerli ve yabancı turist çeken üç ilden biri olan Edirne’de artık turizm günü birlik değil sürdürülebilir olmalı. Bunun için de nicelikli turizmden ziyade nitelikli turizme ihtiyaç var. Otel ve konaklama sektörü üzerine düşeni yapıyor ama bu insanları daha fazla 12 aya yayarak Edirne’de kalmaları için konaklama sektörünün dışındaki turizm aktivitelerinin de gelişmesi lazım. Buna gece eğlense sektörünü katmak yanlış olmaz” ifadelerine yer verdi.

Turizm hedefini açıkladı

                Hacıoğlu, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Edirne Valiliği’nin himayesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla üzerine düşen görevi yapma gayreti içerisinde olduğunu söyleyerek; “2018 yılında şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı 4,5 milyon civarındaydı. Türkiye’de 46 milyon turistin geldiği düşünülürse yüzde 10’luk payı almamız gibi bir gerçek ortadadır. Otellerde konaklama oranları, müzelerdeki ziyaretçi sayısı arttı. Hedefimiz Saroz’u turizm merkezi, Karaağaç bölgesini turizm gelişim bölgesi, özellikle yeni kongre fuar ve kültür merkezi yaparak yerli ve yabancı turistlerin Edirne’ye daha fazla gelmesini sağlamış olacağız. Sektöre çağrım şudur; sürdürülebilir turizm, nicelikli turizm değil nitelikli turizm ve son sözüm de arza bağlı değil talebe bağlı turizm, misafirlerimizi daha fazla ağırlamamıza sebep olacaktır” dedi. Hacıoğlu’nun konuşmasının ardından çelenk töreni programı sona ererken; kutlamalar Saraçlar Caddesi’nde devam etti. Meriç İlkokulu Mehteran Takımı’nın gösterisi ile devam eden kutlamalarda, Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de lokma dağıtımı gerçekleştirdi.

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 338 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar tren seferlerini sordu Çakırlar tren seferlerini sordu 20.11.2019
Edirne’de öğretmenlere kutlama yok Edirne’de öğretmenlere kutlama yok 20.11.2019
Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu 20.11.2019
Edirne’de korkutan yangın Edirne’de korkutan yangın 20.11.2019
Sınırsız ticaret forumu Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019
Umurbey’de liste delindi Umurbey’de liste delindi 20.11.2019
Dört okeyci, iki yancı Dört okeyci, iki yancı 20.11.2019
Ara tatilde trafik dersi Ara tatilde trafik dersi 19.11.2019
Konut satışında 43’ncü sıradayız Konut satışında 43’ncü sıradayız 19.11.2019
CHP’de seçime devam CHP’de seçime devam 19.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu kiralarla esnaf batırırsınız
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.