Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kırkpınar’a köprü gerek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kırkpınar’a köprü gerek 13.4.2019 - 11:34:14
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658’incisi gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin hazırlıklarını başlattı. Gürkan, Kırkpınar Er Meydanı’nda incelemelerde bulunurken; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Saray-ı Cedide-i Amire kazılarının devam etmesi nedeniyle Sarayiçi bölgesi ile kazı alanını birleştiren Fatih Köprüsü’nün kapalı olduğunu belirterek; “Fatih Köprüsü’nün kapatılmasıyla Kırkpınar bölgesine araç ve yaya giriş ve çıkışları tek köprüde kaldı. Yanına ya yayalar ya da araçlar için ikinci köprü yapılması lazım” dedi.Kırkpınar’a köprü gerek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında 658’incisi gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin hazırlıklarını başlattı. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenecek festival öncesi Gürkan, Kırkpınar Er Meydanı’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Gürkan, Kırkpınar Er Meydanı’nın 2019 yılı hazırlıklarının yaklaşık 45 milyon TL’lik bir bütçe ile tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin yaklaştığını söyleyen Gürkan; “Bugün 12 Nisan ve bu yıl 658’incisini yapacağımız Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak. Yine Edirne’nin Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Çalışma arkadaşlarımla beraber bugün tüm ekibimizle buradayız. Kırkpınar ile ilgili eksikliklerimizi, yapılması gerekenleri, sahada ve tel çitlerde yapılması gerekenleri inceliyoruz.  Geçtiğimiz yıllarda özellikle tel çitlerle ilgili çok şikâyet vardı. Seyircilerin, tel çitlerin üzerinden atlayarak sahaya girmesi ve güreşe müdahil olması, hepimizde ciddi sıkıntılar yaratıyordu. Bununla ilgili nasıl tedbirler alabileceğimizi inceliyoruz. Ayrıca hakem kulesinde de yapmamız gereken çalışmalar var. Talepler ve beklentilerle ilgili yapacağımız düzenlemelere bakacağız. 1-7 Temmuz 2019 tarihinde 658’incisi yapılacak olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hazırlıklarına şimdiden başlamış olduk” ifadelerine yer verdi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Edirne Belediyesi’nin hem Güreş Federasyonu, hem de Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ile birlikte çalıştığını açıklayan Gürkan; “Çünkü Türk’ün ata sporu olan yağlı güreşin en büyük organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Ama bunun, bizim sorumluluğumuzda olması demek, diğer kurumlarla paylaşmamamız anlamına gelmiyor. Örnek olacak bir işbirliğiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızla, Güreş Federasyonu’muzla, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’yle ve bu işle ilgili tüm paydaşlarla beraber en güzelini, en başarılısını yapmaya çalışıyoruz. Sayın Valimiz ile bu konuda ortak bir çalışma içerisindeyiz. Sayın Valimizin de destekleriyle bu yıl, geçen yıldan daha kalabalık bir seyirci ve daha güzel güreşlerle, 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştireceğiz” dedi.

“Özel yönetmeliği bulunan tek güreş”

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin, Türkiye’de gerçekleştirilen 120 yağlı güreş organizasyonu arasında yönetmeliği bulunan tek organizasyon olduğunu belirten Gürkan; “Başka hiçbir yağlı güreşin özel yönetmeliği yok. Bu da Kırkpınar’ın, yağlı güreşin olimpiyatı ve en tarihi kurumu olmasından kaynaklanıyor. Amacımız, hiç kimseyi mağdur etmeden Kırkpınar’ı ve yağlı güreşi en güzel şekilde tüm dünyaya tanıtabilmektir. Ne basın emekçileri, ne fotoğraf sanatçıları, ne izleyiciler, ne pehlivanlar, ne de hakemler hiç kimse rahatsız olmasın. Ama buradan en yüksek kaliteyi nasıl alabileceğimize bakıyoruz. Çalışmalarımızın amacı bazı şeyleri engellemek ya da yasaklamak değildir. Tam tersine herkesin, kendi alanındaki çalışma verimini en yukarıya çıkarabilmektir” sözlerine yer verdi.

“Yeni bir proje çizimi söz konusu”

Kırkpınar Er Meydanı’nın modernizasyonu ile ilgili herhangi bir gelişmenin kaydedilemediğini açıklayan Gürkan; “En son Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya ile bir görüşmemiz oldu. Bir proje çizilmişti ama referandum, 24 Haziran seçimleri ve yerel seçimler oldu. İnşallah bu yıl, bu projeyi bitirip başlarız diye umut ediyorum ve inanıyorum. Sayın Hamza Yerlikaya, bu konunun çok üzerinde duruyor. Sayın Gençlik Spor Bakanı da üzerinde duruyor. Tabi ki Sayın Cumhurbaşkanımız da üzerinde duruyor. Yapmış olduğumuz tahsis, protokol halen geçerlidir. Ama üst üste farklı konular nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı. Bir proje yapılmıştı ama ben de çok doğrusunu söylemek gerekirse Kırkpınar’a çok yakışmadığını düşünüyordum. Sayın Yerlikaya da aynı şekilde düşünüyor. Şimdi yeni bir proje çizimi söz konusu. Elbette bu yıla yetişmez, bu yıl yine burada yapacağız. İnşallah önümüzdeki yıla Kırkpınar Er Meydanı’nın modernizasyonunu yetiştiririz. Daha rahat bir ortamda yağlı güreşlerimiz olur” dedi.

“İkinci köprü yapılması lazım”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Saray-ı Cedide-i Amire kazılarının devam etmesi nedeniyle Sarayiçi bölgesi ile kazı alanını birleştiren Fatih Köprüsü’nün kapalı olduğunu hatırlatan Gürkan; “Sayın Valimiz ile o konuyu görüşeceğim. Gerekirse Kültür ve Turizm Bakanımız ile de görüşeceğim. Belki Kırkpınar’a mahsus bir düzenleme yapılabilir. Üzeri kapatılarak değil tabi, çünkü oralar arkeolojik kazı alanıdır. Birtakım tahta rampalarla geçiş sağlanabilir ama bizim asıl sıkıntımız Kanuni Köprüsü tarafındadır. Fatih Köprüsü’nün kapatılmasıyla Kırkpınar bölgesine araç ve yaya giriş ve çıkışları tek köprüde kaldı. Yanına ya yayalar ya da araçlar için ikinci köprü yapılması lazım. Bunu güvenlik anlamında yapmak lazım. Askeriyenin veya DSİ gibi kurumların elinde seyyar köprüler oluyor. Onlardan da talep edeceğim ve Sayın Valimize de bildireceğim. En azından Kırkpınar döneminde 10 günlüğüne geçici köprü kurulabilirse bizi rahatlatacaktır. Ama Saray kazısına alışacağız. Çünkü uzun sürecek bir kazı olacak. Arkeolojik çalışmaları da engellememek gerekiyor. Çünkü orada da Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor. Umarım bu kazılar kısa sürer ve Saray-ı Cedide-i Amire, yani Edirne Yeni Sarayı bir an önce gün yüzüne çıkar. Şehrimizdeki 10 milyon turist hedefine de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir katkısı olur” ifadelerine yer verdi. Gürkan, açıklamalarının ardından tribünler, tel çitler, hakem kulesi ve basın bölümünde incelemelerde bulundu. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 548 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çakırlar tren seferlerini sordu Çakırlar tren seferlerini sordu 20.11.2019
Edirne’de öğretmenlere kutlama yok Edirne’de öğretmenlere kutlama yok 20.11.2019
Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu Erdoğan’a eğitimde şiddet mektubu 20.11.2019
Edirne’de korkutan yangın Edirne’de korkutan yangın 20.11.2019
Sınırsız ticaret forumu Sınırsız ticaret forumu 20.11.2019
Umurbey’de liste delindi Umurbey’de liste delindi 20.11.2019
Dört okeyci, iki yancı Dört okeyci, iki yancı 20.11.2019
Ara tatilde trafik dersi Ara tatilde trafik dersi 19.11.2019
Konut satışında 43’ncü sıradayız Konut satışında 43’ncü sıradayız 19.11.2019
CHP’de seçime devam CHP’de seçime devam 19.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 106
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 269 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu kiralarla esnaf batırırsınız
Murat Savaş

Recep Duymaz
Dışlanan Oyunlar: 2) Reis Bey
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.