Edirne 14°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sınav stresi için yoga - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Nefize Ramadan
Nefize Ramadan Nefize Ramadan
nefizebehatin@gmail.com
Sınav stresi için yoga 8.4.2019 - 10:33:01
Ortaokul, lise, üniversite, iş, iş hayatında terfi derken tüm yaşam bir sınav maratonuna dönüşüyor ve sürekli bir sınava hazırlanma ve sınava girme döngüsü içinde yaşam hızla akıp geçiyor.Kişinin kendisinden ve çevrenin kişiden beklentileri stresi tetikliyor. Bazen bu stres kaygı bozukluklarına yol açabiliyor. Sınav kaygısı nelere neden oluyor: huzursuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyonda azalma, çalışmakta isteksizlik, tedirginlik, endişe, özgüven eksikliği, kendini yeteriz ve değersiz hissetme, mide problemleri, uyku bozuklukları, karın ağrıları. Eğer kişi çalışmayı erteliyor, performansı düşüyor, sınav ve hazırlık konusundan konuşmayı istemiyorsa, rahatsızlık duyuyorsa sınav kaygısı bünyesine yerleşmiş demektir. Bu durumlarda yapılması gerekenler hakkında farklı yaklaşımlar var ve bunlarda biri düzenli nefes ve gevşeme tekniklerinin uygulanması.

Bu teknikler düzenli uygulandığında oluşacak olumlu etkiler şunlardır:

1-Beyin kapasitesi artar: Uygulanan tam Yoga nefesinin az bilinen mucizevi etkilerinden biri beynin genelde uyuşuk olan üst korteksinin canlandırmasıdır.

2-Konsantrasyon gelişir: Yoga teknikleri sayesinde öncelikle beden ve zihin rahatlar odaklanmak için bu çok önemlidir çünkü gevşeyen zihnin konsantre olması çok daha kolaydır.

3-Stresle kolaylıkla başa çıkılır: Nefes ve vücut çalıştırma tekniklerinin yanında Yoga çalışması gevşeme teknikleri ile taçlanır. Bu sayede birey vücudunu nasıl gevşeteceğini öğrenir.

4-Uyku kalitesi artar: Tüm vücudun ayarının düzene girmesiyle uyku problem olmaktan çıkar. Gün içinde uygulanan Yoga çalışması yeterli bir gevşeme sağlayacaktır.

5-Korkular kaybolur: Korkularının kaynağının farkına varmak bireyin kendisiyle ilgili olan imajını da değiştirir. Başaramama, kabul görmeme, takdir edilmeme, yetersizlik, değersizlik korkusu bireyin potansiyellerini engellemektedir. Birey bu korkuları içsel olarak kendi yarattığının farkına vardığında sınav stresini tetikleyen bir unsur daha ortadan kaybolmuş olur.

6-Sindirim sistemi düzene girer: vücut geliştirme teknikleri organların fonksiyonlarını canlandırır, organlara bol oksijenli kanın ulaşmasını ve kirli kanın dolaşım sistemine dönmesini sağlar. Böyle mide, pankreas ve bağırsaklar çok daha iyi çalışmaya başlar.

7-Hormonal sistem düzene girer: Hem tam Yoga nefesi sayesinde hem de vücut çalıştırma teknikleri sayesinde hormonal bezler uyarılır ve bunların düzenli çalışması sağlanır.

8-Zaman yönetimi: Stresin azalması ve odaklanmanın artması zaman yönetiminde de başarılı olmayı sağlar. Birey kapasitesinin farkında olarak bedenin ihtiyaçlarını göç önünde bulundurarak bir çalışma programı düzenleye bilir.

9-Özgüven gelişir: Bedenin, zihnin, duyguların, içsel dünyanın farkına varmak; konsantrasyonu artırmak, kapasiteyi genişletmek; stresi ve zamanı daha iyi yönetmek bireyde özgüven hissini artırır.

10-İletişim yeteneği gelişir: Birey Yoga teknikleri ile içsel farkındalığını geliştirir. Böylece birey stresi, kaygıları, korkuları, endişeleri, beklentileri, idealleri ve bunların aslında nereden kaynaklandığını görmeye başlar. Bu sayede kendini onlarla özdeşleştirmek yerine köklerini tespit ederek rahatça çevresindeki kişilere bunları ifade edebilir, iletişimini güçlendirerek sorunlara çözüm odaklı yaklaşır.Kaynak: Nefize Ramadan 2882 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Kendimizi zengin hissetmemiz için neye ihtiyacımız var? 3.7.2019
Sorumluluk nedir? Ne kadar sorumluluk sahibiyiz? 24.6.2019
Hırs 12.6.2019
Değişim 20.5.2019
Doğanın yalanlara tahammülü yoktur 13.5.2019
Artık yorulmuyorum 29.4.2019
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama 22.4.2019
Baba olmak 15.4.2019
Sınav stresi için yoga 8.4.2019
Sakin kalabilme sanatı 25.3.2019
Hangisi doğru? Hangisi yanlış? 18.3.2019
Mutluluk 11.3.2019
Çocuklar ve doğa 25.2.2019
Toprak, çocuk, doğa… Çöp 19.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.